2006. november. 01. 12:15 MTI Utolsó frissítés: 2006. november. 01. 12:05 Tech

Terjed a madárinfluenza-vírus mutációja Kínában

A H5N1 madárinfluenza-vírus olyan új változata terjed Kínában, amely ellenáll az államilag kötelezővé tett baromfi védőoltásnak.

A piacon árult látszólag egészséges baromfiban egyre gyakoribb Fucsien-vírustörzs azért is veszélyes, mert nincs még ellene védőoltás, az H5N1 madárinfluenza elleni emberi védőoltásokat ugyanis a 2004-es törzsek ellen fejlesztették ki - közölte a honkongi egyetem egyik kutatója.

Ji Kuan munkatársaival évek óta figyeli a dél-kínai piacokon forgalomban lévő baromfi vírusfertőzöttségét. A 2004-es év közepe és nyara, valamint 2005 közepe közötti időszakban a piacokon kapható baromfi 0,9 százaléka hordozta a H5N1 vírust, ezen belül a kacsák fertőzöttsége elérte a 2 százalékot. 2005 és 2006 júniusa között a fertőzöttség közel háromszorosára, 2,4 százalékra emelkedett, a kacsák 3,3 százaléka volt influenzás.

A baromfi-fertőzöttség növekedésnek az az oka, hogy egy, a Fucsien-törzshoz hasonló új vírustörzs tűnt fel. A Fucsien-törzset először 2005-ben azonosították egy azonos nevű tartományból származó kacsában. 2005-ben még csak a fertőzések 3 százaléka származott ettől a törzstől, 2006 júniusában viszont már a fertőzések 95 százaléka a Fucsien-törzs „számlájára” volt írható.

Minél több fertőzött - látszatra egészséges - baromfi kerül a kínai piacra, annál nagyobb a veszélye annak, hogy a vírus emberre is átterjed. A Kínában regisztrált emberi megbetegedések egy kivételével mind a Fucsien-törzs megjelenése után következtek be, és olyan emberek is megkapták, akik csak a városi piacon találkozhattak baromfival.

Jelenleg a súlyos influenzás megbetegedéseket csak akkor vizsgálják meg H5N1 fertőzésre, ha a közelben sok baromfi pusztult el, pedig egészségesnek látszó baromfi is megfertőzheti az embert.

2005-ben Kína törvényileg tette kötelezővé a baromfi állomány beoltását, de ezt nem hajtották végre mindenütt. A vizsgált szárnyasok mindössze 16 százalékában találtak oltásra utaló ellenanyagot. A védőoltás egyébként is hatástalan a Fucsien-törzs ellen, annak ellenére, hogy annak elődjével sikeresen felveszi a harcot, s így aztán ennek a törzsnek szelekciós előnye van a beoltott madarak között - hívta fel a figyelmet a The New Scientist című tudományos folyóirat online kiadásában.

Hirdetés
hvg360 Gyükeri Mercédesz 2025. január. 08. 13:14

Hipóval mosott tojás, tesztek horribilis áron, na meg a rendeleti kormányzás – emlékszik, milyen volt a covid magyar módra?

Magyarország az a hely, ahol az öt éve elkezdődött világjárvány a túlárazott és felesleges beszerzésekről, a kormányzati propagandáról, az oroszok és a kínaiak helyzetbe hozásáról, a parlamenti demokrácia szembeköpéséről és az információk eltitkolásáról szólt. No és persze a nyunyókáról.