Szagmagnót fejlesztettek ki Japánban
Megszagolja a gyümölcsöt, megjegyzi az illatát, majd kibocsátja - ezt tudja az új japán szagfelvevőgép, amelynek további fejlesztése sok alkalmazási lehetőségekkel kecsegtet.
"Célunk az, hogy minden szagot reprodukálhatóvá tegyünk" - mondta Takamichi Nakamoto professzor, a Tokiói Technológiai Intézet munkatársa a BBC brit közszolgálati rádió- és tévétársaságnak nyilatkozva.
A szagmagnó prototípusa egyelőre csak bizonyos gyümölcsök illatát képes reprodukálni, ha az "orra" elé helyezik, így például az almáét, a banánét, a narancsét és a citromét.
A professzor elismeri, hogy több milliárd különböző szag és illat szintetizálása rendkívül bonyolult feladat. Ez már csak azért is van így, mert a szagoknak, illatoknak nincsen "ábécéjük" vagy "periódusos rendszerük", amelyből minden változat kikeverhető lenne.
Mindenesetre a parfüm- és a fűszeripar már most is érdeklődik a találmány iránt, mert a "szagmagnó" a gyártási folyamat során nagy segítséget nyújthatna az ellenőrzésben.
Ugyanígy az orvostudományban is alkalmazható lenne a szerkezet, mivel bizonyos esetekben lehetségessé válna akár a távdiagnosztika is.
Nakamoto professzor csapata nemrég egy szagos videojátékot is kifejlesztett, a játékos szakácsként maszkot viselve érezheti az ínycsiklandozó illatokat, miközben az ételt készíti.
A szagmagnó a nyelvtanulásban is segíthet, mert ha a diák egy-egy szó magolása közben a kérdéses dolog szagát is érezheti, könnyebben megjegyezné a nevét.
A legmerészebb álom a szagos film - bár erre már voltak kezdetleges kísérletek - és a szagos DVD, amelyekre még várni kell, de lehet, hogy már nem is olyan sokáig.