2006. szeptember. 11. 13:34 MTI Utolsó frissítés: 2006. szeptember. 11. 13:39 Tech

Összekapcsolódott az Atlantis űrsikló a Nemzetközi Űrállomással

Összekapcsolódott hétfőn a Nemzetközi Űrállomással (ISS) az Atlantis amerikai űrrepülőgép - jelentette be a houstoni és a Moszkva melletti koroljovi földi irányító központ.

Az Atlantis a hasát mutatja az űrállomáson
dolgozó asztronautáknak
© NASA
A manőver rendben, az előre eltervezett időpontban (közép-európai idő szerint nem sokkal dél után) zajlott le a Földtől majd 350 kilométeres magasságban.

A kikötés előtt az Atlantis egy 360 fokos fordulatot csinált a tengelye körül, s közben hasát az űrállomás felé fordítva haladt el, attól 180 méteres távolságban. Ez alatt az ISS-n dolgozó orosz Pavel Vinogradov és az amerikai Jeffrey Williams digitális fényképeket készített az űreszköz hővédő burkáról. A felvételeket a Földre továbbítják majd, ahol a szakértők megvizsgálják, hogy a felbocsátáskor megsérült-e az Atlantis külső része.

Ezt a módszert tavaly vezették be - az Atlantis testvér űrrepülőgépe - a Discovery repülésekor, hogy minél jobban fel tudják térképezni az űrállomáshoz érkezett űrrepülőgép külső burkolatát és meg tudják állapítani azt, hogy megsérült-e az űreszköz hővédő pajzsa.

Az Atlantis küldetésében - amelynek célja egy 372 millió dollár értékű, két hatalmas napelemtáblát tartalmazó áramtermelő berendezésnek az űrállomásra történő szállítása - öt amerikai (köztük egy hölgy), valamint egy kanadai űrhajós vesz részt.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.