2006. augusztus. 03. 19:57 MTI Utolsó frissítés: 2006. augusztus. 03. 20:06 Tech

Megkezdte hat és fél órás űrsétáját a legénység

Jeffrey Williams, az amerikai űrügynökség (NASA) asztronautája és a német Thomas Reiter, aki az Európai Űrügynökséget (ESA) képviseli, a Quest űrséta-zsilipkamrán át hagyta el az űrállomást.

Hat és fél órásra tervezett űrsétát kezdett a Nemzetközi Űrállomás legénysége két tagja csütörtök kora este. Jeffrey Williams  és Thomas Reiter fő célja az űrállomás felkészítése az Atlantis űrrepülőgép augusztus 27.-szeptember 7. közötti látogatására, valamint felkészülni az ISS építkezési munkáinak folytatására. 

Williams és Reiter első feladata szerelési munkák elvégzése az űrállomás amerikai szegmensében lévő, napelemek révén összegyűjtött elektromos energiát mérő berendezésen. A NASA ugyanis attól tart, hogy a repülés során összegyűjtött energia elektromos kisüléseket okozhat, ami megrongálhatja a közelben található berendezéseket, vagy áramütést okozhat a nyílt kozmoszban tartózkodó embereknek. A feladat elvégzése után az űrhajósok számos tudományos kísérletet hajtanak végre, illetve szerelést végezek az űrállomás hűtőrendszerén. 

A NASA három éve határozta el új hűtőberendezések felszerelését, de a Columbia 2003. február 1-i tragédiája után felfüggesztették a munkát. A Discovery múlt hónapi sikeres visszatérése után a NASA szabad utat adott az űrrepülőgép-flottának. Az Atlantis augusztus végi-szeptember eleji útja után - amely napenergia-berendezéseket szállít az űrállomásra - a Discovery decemberben újabb berendezésekkel a fedélzetén érkezik az ISS-re. A NASA 16 űrrepülést tervez a űrsikló-flotta 2010-re tervezett kivonásáig. 

Pavel Vinogradov, az ISS 13. legénységének parancsnoka az űrállomáson maradt. Előzőleg segített társainak elhagyni az űrállomást, és jelenleg a belülről biztosítja őket.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.