Megalakulás előtt az Európai Technológiai Intézet
Az érdekelt felekkel és a tagállamokkal folytatott széles körű konzultációt követően az Európai Bizottság közzétette az Európai Technológiai Intézet (European Institute of Technology – EIT) létrehozásával kapcsolatos tervének részleteit. Az Európai Tanács márciusi ülésszakán kérték fel a Bizottságot, hogy folytassa az Európai Technológiai Intézet létrehozására irányuló javaslatának kidolgozását.
A Bizottság most összegezte a javaslat tartalmával kapcsolatos elképzeléseit és meghatározta a megvalósításhoz szükséges legsürgősebb tennivalókat. José-Manuel Barroso elnök szavai szerint a Bizottság stratégiai kérdésnek tekinti, hogy „virágzó és dinamikus” környezetet teremtsen a kutatás, az oktatás és az innováció számára. „Szoros kapcsolatra van szükség a tudásháromszög mindhárom pontja között. Azt szeretném, ha az intézet a versenyképes, tudás alapú társadalom létrehozására irányuló megújított erőfeszítésünk európai szimbólumává válna, amely jobb és több munkahelyet és jólétet teremt.”
Közleményében a Bizottság bemutatja a konzultációs folyamat eddig elért eredményeit. Ezek a viták segítettek tisztázni az intézet szervezeti felépítésével és napi működésével kapcsolatos részleteket. A koncepció középpontjában az EIT Kormányzótanácsa áll, „karcsú” szervezeti struktúrával (adminisztráció, jogi szolgálat, stb.).
Ez a testület határozza majd meg az interdiszciplináris területek stratégiai fontosságú tudományos kihívásait (például zöld energia, vagy a nanotechnológiák). Ezután kompetitív alapon „tudásközösségeket” választ ki és támogatja e területek kutatási, oktatási és innovációs feladatait. A tudásközösségek egyetemeket, kutatószervezeteket és az ágazat által összeállított csapatokból álló integrált partnerségeket jelentenek. Fontos, hogy képes legyen Európa-szerte összegyűjteni és integrálni a rendelkezésre álló legjobb egyetemi és kutatóintézeti csoportokat. Az intézetnek valódi autonóm szervezetté kell válnia, amely képes meghatározni saját stratégiai programját is.
Az intézet kiegészíti az európai innováció megerősítését célzó uniós tevékenységet. Ezek közé tartozik az Európai Kutatási Tanács hetedik keretprogramja, az európai technológiai platformok és közös technológiai kezdeményezések, az élethosszig tartó tanulási program, a versenyképességi és innovációs program, az egyetemek korszerűsítési tervei, valamint a vállalkozói kedv életben tartása.
Ján Figel oktatásért és képzésért felelős biztos reményét fejezte ki hogy az Intézetnek nagy vonzereje lesz a világ legjobb hallgatói és kutatói számára, s ezzel erősödik Európa globális szerepe az oktatás és kutatás terén. A biztos hozzátette, hogy „az Európai Technológiai Intézet az innovációt a tudásháromszög középpontjába helyezi majd. Az Intézet stratégiai és műveleti szintjein a vállalkozások lesznek a fő partnerek. A vállalatok közvetlenül részt vesznek majd a kutatási és oktatási tevékenységekben. Ez létfontosságú Európa számára, amennyiben dinamikus tudás alapú gazdasággá kíván válni.”
Az elkövetkező hónapokban a Bizottság folytatja a tagállamokkal és az érdekelt felekkel a konzultációt, többek között olyan kérdésekről, hogy miként nyújthatna az EIT okleveleket és diplomákat, vagy hogy a projektnek milyenek a pénzügyi vonzatai. A Bizottság hozzálátott a javaslat részletes hatásvizsgálatához is. Ezt az EIT-t létrehozó jogi aktus követi majd, amire várhatóan idén ősszel kerül sor.