Homokdűnékre bukkantak a Szaturnusz holdján
A Titánon, a Szaturnusz legnagyobb holdján hatalmas homokdűnéket fedeztek fel amerikai tudósok. A 150 méter magas homokdűnéket egy-két kilométer választja el egymástól.
Ralph Lorenz, a University of Arizona kutatója kollégáival a Cassini amerikai űrszonda felvételeit tanulmányozva figyelt fel a száz kilométer hosszú csíkokra. Korábban homokdűnék létét fedeztek fel a Marson és a Vénuszon - olvasható a Membrana című orosz hírportálon.
A dűnéknek vélt csíkok jelenléte sokat elárul a Titán klímájáról és geológiai felépítéséről. Ralph Lorenz mérései szerint a Szaturnusz távoli holdján a 150 méter magas homokdűnéket egy-két kilométer választja el egymástól, ugyanúgy, mint a Namib-sivatagban.
Számítások szerint a Titánon a homokszemcsék méretre körülbelül háromszor nagyobbak, mint földi "társaik". Ami az összetételüket illeti, aligha tartalmaznak szilíciumot, mivel a Titánon nincsenek sziklák.
Az amerikai kutató feltételezése szerint vagy szilárd organikus részecskékről, vagy úgynevezett metánjégről van szó, ám bármilyen legyen a homokszemcsék összetétele, egyelőre titok fedi keletkezésük mikéntjét.