2006. május. 02. 14:57 BBC Utolsó frissítés: 2006. május. 02. 14:58 Tech

Egyetemi diákok a fájlcserélők elleni küzdelem legújabb célpontjai

Az illegális fájlcserélés elleni küzdelem legújabb célpontjai az Egyesült Államok egyetemei és azok hallgatói. A RIAA és a MPAA szerzői jogvédő szervezetek negyven egyetemnek küldtek figyelmeztető leveleket a minap.

Az Amerikai Zeneipari Szövetség (RIAA) és az Amerikai Filmforgalmazók Szövetsége (MPAA) arra szeretné ösztönözni az egyetemeket, hogy ellenőrizzék az egyetemisták letöltéseinek tartalmát és megállítsák a folyamatosan jelenlévő problémát. A két szervezet hossztávú küzdelmet folytat a szerzői jogvédelem alatt álló tartalmak megosztása ellen. Huszonöt szövetségi állam egyetemei már eddig is tiltották a LAN (helyi hálózaton) történő zenemegosztást de a RIAA és az MPAA szerint ennél többre lenne szükség.

Az egyetemi városokon belüli kalózkodás nem új jelenség, de a probléma megoldása egyre sürgetőbb” – nyilatkozott a BBC-nek Cary Sherman a RIAA elnöke. „Azzal hogy az egyetemi fájlletöltés kérdését prioritásként kezeljük 2006-ban, reményeink szerint az egyetemi rendszergazdák is komolyabban veszik az adatkalózok elleni fellépést” – teszi hozzá Sherman.

Ez azonban nem az első egyetemeket is érintő felszólítás. A RIAA 2003-ban négy egyetemi város rendszergazdái ellen indított eljárást. Azóta egy tucat egyetemi szervert zártak be, melyeken keresztül a fájlmegosztást a diákok bonyolították. Tavaly novemberben pedig egy szupergyors fájlcserélő hálózatot szüntettek meg melyet javarészt egyetemi hallgatók használtak. Az i2Hub hálózat az Internet2 kísérleti hálózat előnyeit kihasználva 207 amerikai egyetemet kötött össze rendkívül gyors adatátvitelt biztosítva.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.