2006. május. 02. 14:57 BBC Utolsó frissítés: 2006. május. 02. 14:58 Tech

Egyetemi diákok a fájlcserélők elleni küzdelem legújabb célpontjai

Az illegális fájlcserélés elleni küzdelem legújabb célpontjai az Egyesült Államok egyetemei és azok hallgatói. A RIAA és a MPAA szerzői jogvédő szervezetek negyven egyetemnek küldtek figyelmeztető leveleket a minap.

Az Amerikai Zeneipari Szövetség (RIAA) és az Amerikai Filmforgalmazók Szövetsége (MPAA) arra szeretné ösztönözni az egyetemeket, hogy ellenőrizzék az egyetemisták letöltéseinek tartalmát és megállítsák a folyamatosan jelenlévő problémát. A két szervezet hossztávú küzdelmet folytat a szerzői jogvédelem alatt álló tartalmak megosztása ellen. Huszonöt szövetségi állam egyetemei már eddig is tiltották a LAN (helyi hálózaton) történő zenemegosztást de a RIAA és az MPAA szerint ennél többre lenne szükség.

Az egyetemi városokon belüli kalózkodás nem új jelenség, de a probléma megoldása egyre sürgetőbb” – nyilatkozott a BBC-nek Cary Sherman a RIAA elnöke. „Azzal hogy az egyetemi fájlletöltés kérdését prioritásként kezeljük 2006-ban, reményeink szerint az egyetemi rendszergazdák is komolyabban veszik az adatkalózok elleni fellépést” – teszi hozzá Sherman.

Ez azonban nem az első egyetemeket is érintő felszólítás. A RIAA 2003-ban négy egyetemi város rendszergazdái ellen indított eljárást. Azóta egy tucat egyetemi szervert zártak be, melyeken keresztül a fájlmegosztást a diákok bonyolították. Tavaly novemberben pedig egy szupergyors fájlcserélő hálózatot szüntettek meg melyet javarészt egyetemi hallgatók használtak. Az i2Hub hálózat az Internet2 kísérleti hálózat előnyeit kihasználva 207 amerikai egyetemet kötött össze rendkívül gyors adatátvitelt biztosítva.

Gazdaság hvg.hu 2024. december. 01. 07:00

És akkor Varga Mihály állást váltott, a hitelminősítő pedig beszólt a magyaroknak

Pénteken végre felszállt a fehér füst, Orbán Viktor Varga Mihályt választotta a jegybankelnöki posztra, miközben Matolcsy György máris azt jósolja, hogy az évtized két legjobb éve vár ránk. Még aznap este a Moody’s kemény kritikával illette a magyar gazdaságpolitikát. A kormány arra épít, hogy végre sikerül költekezésre bírni az óvatoskodó országot. Persze, csak úgy lehet többet költeni, ha van miből. A hároméves bérmegállapodás ezt segítené, feltéve, ha a lakhatási válság és az újabb inflációs hullám el nem viszi az egészet. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.