2006. február. 14. 11:08 MTI Utolsó frissítés: 2006. február. 14. 11:11 Tech

Megkezdődik Jeanne d'Arc földi maradványainak vizsgálata

Jeanne 'Arc állítólagos földi maradványait hat hónapig tartó vizsgálatoknak vetik alá az orvostudomány minden rendelkezésre álló eszközével - jelentette be Philippe Charlier patológus, akit a Le Parisien című lap idézett hétfői számában.

A roueni máglya helyén összegyűjtötték a 19 éves korában megégetett orleansi szűz "csontjait és bőrmaradványokat", azokat konzerválták, s jelenleg Tours érsekségénél őrzik.

Jeanne d'Arcot titokzatos hangok szólították arra, hogy a százéves háborúban felszabadítsa Franciaországot az angoloktól. Amikor brit fogságba került, mint varázslót és csalót előbb életfogytiglani börtönre ítélték, majd később máglyán kivégezték. A franciák által nemzeti hősként tisztelt Jeanne elítélését az egyház 1456-ban érvénytelenítette, majd 1909-ban boldoggá, 1920-ben pedig szentté avatták.

Az igazságügyi orvosszakértő Charlier a múltban már szerzett tapasztalatokat hasonlóan nehéz és látványos vizsgálatokkal. Vezetése alatt egy orvoscsoportnak tavaly sikerült kideríteni, hogy mi okozta a halálát VII. Károly francia király szeretőjének, Agnes Sorelnek (1422-1450). Bizonyítékot találtak arra, hogy a hölgy higanymérgezésben halt meg, de azt nem derült ki, hogy véletlen volt-e, vagy megmérgezték.

"Alig tudunk valamit Jeanne d'Arc-ról, egyetlen képünk sincs róla, csak egy homályos rajz az eljárás aktáinak egyikén" - mutatott rá az orvos. Ezek a hiányosságok hozzájárulhattak az orléans-i szűz körül kialakult mítoszokhoz. Egy legenda szerint hamvait a Szajnába szórták, szíve azonban csodával határos módon épségben fennmaradt. Ősszel Chalier már többet tud erről mondani.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.