Amerikai fiatalok: a technikai fejlődés minden problémát megold
Az amerikai fiatalok a felnőtteknél jóval derűlátóbbak abban, hogy a tudomány fejlődése megoldást jelenthet a globális problémák többségére: például úgy vélik, 10 éven belül nem lesz környezetszennyező benzinmotor az autókban, és lesz mindenütt elég ivóvíz.
A bostoni Massachusetts Institue of Technology (MIT) felmérése szerint a fiatalok 91 százaléka hisz abban, hogy az új találmányok megoldják majd az ivóvíz-ellátás problémáját. Úgy látja a 89 százalékuk, hogy a fejlődés eredményeként sikerül majd véget vetni az éhínségeknek, 88 százalék szerint a jövőben járványok sem fenyegetnek majd, és 84 százalék azt gondolja, hogy a környezetszennyezés is a múlt problémájává válik az innovációnak köszönhetően.
A tinédzserek 33 százaléka úgy látja, hogy 10 éven belül a benzin és diesel-üzemű járművek a ló vontatta szekér sorsára jutnak. Ellenben a felnőtteknek csupán 16 százaléka vélekedik így. A fiatalok közel negyede (22 százaléka) szerint 2015-re az asztali számítógépek is elavulttá válnak, míg a felnőtt megkérdezettek közül csak 10 százalék gondolja így. Ugyanakkor a felnőttek jóval nagyobb arányban jósolják a vezetékes telefon egyértelmű visszaszorulását: 45 százalékuk vélekedik így, szemben a tizenévesek 17 százalékával.
A felmérés vezetője, Merton Fleming üdvözölte, hogy a jövő generációja ilyen nagy bizalommal van a fejlesztések, az innováció iránt, hiszen az ő feladatuk lesz majd a szükséges találmányok kidolgozása és megvalósítása. Ugyanakkor kételyének is hangot adott, mivel a felsőfokú oktatásban mindössze a jelentkezők és tanulók 14 százaléka fordul a mérnöki pályák felé, amelyek a tizenévesek körében a harmadik helyen állnak a népszerűségi listán, és tudományos pályára alig 9 százalék készül, s egyelőre sokkal többen, egyaránt 17-17 százaléknyian, fordulnak az orvosi és bölcsész-szakok felé – idézte a felmérés vezetőjét a CNN hírtelevízió honlapja.