A legjobb tetűpásztorok
Régóta ismert, hogy a hangyák és a levéltetvek sokhelyütt együtt élnek, de orosz tudósok szerint a hangyacsaládon belüli munkamegosztástól függ, hogy a hangyák hogyan bánnak a tetvekkel, s hogy a legjobb tetű-pásztorok a vörös erdei hangyák.
A vöröshangyák a legjobb pásztorok. Genetikus képzettség © AP |
Novoszibirszki biológusok most megfigyelték, hogy a legjobban a vörös erdei hangyák gondoskodnak „haszonállataikról", olyannyira, hogy a hangyafajok között egyetlenként testükkel még az esővíztől is megóvják őket.
A novoszibirszki SzO-RAN ökológiai intézet munkatársai az akadémiai városka erdejében előforduló hangyafajták és a levéltetvek együttélését vizsgálva azt tapasztalták, hogy ez hangyafajonként igen eltérő. Az egyik fajtánál minden hangya részt vesz a pásztorkodásban, a másiknál van már részleges szakosodás, a harmadiknál – az erdei vörös hangyáknál – pedig teljes a munkamegosztás, a tetvekkel csak a „pásztorok" foglalkoznak.
A kutatók próbaképpen egyes levéltetű-kolóniákat elszigeteltek a hangyáktól úgy, hogy az ágakra vazelines műanyag gallérocskákat helyeztek. Kiderült: a hangyák nélkül rosszul érzik magukat a levéltetvek, szétszóródnak az ágakon, abbahagyják a táplálkozást, és ennek következtében kihalnak.
A biológusok megmérték, hogy a különféle hangyafajok által gondozott levéltetű-kolóniák milyen gyorsan pusztulnak, ha magukra hagyják őket. A vörös erdei hangyák szakszerű gondoskodása kétszer-háromszor hatékonyabbnak bizonyult, mint a nem szakosodott hangyafajoké, és ennek a hiányát sínylettek meg a tetűkolóniák leghamarabb.