2005. január. 12. 11:58 Meixner Zoltán (hvg.hu) Utolsó frissítés: 2005. január. 12. 12:04 Tech

Digikamerát vegyek a gyereknek, vagy a PC-t cseréljem laptopra?

A címben szereplő dilemmával, vagy hasonlókkal küszködnek az informatika felhasználói, még azok is, akik ugyan fittyet hánynak a technológiai trendekre, de végül mégis választaniuk kell. S persze cseppet sem egyszerű eldönteniük, hogy az analóg helyett szükségük van-e digitális videokamerára, hogy érdemes-e külön PDA-t és mobiltelefont tartani, hogy a DSL vagy a kábel ad-e jobb internet kapcsolatot, stb. Az alábbiakban néhány válasz olvasható.

1. Mobiltelefon és PDA vagy okos telefon?

Minden a szemlélettől függ. Amikor a Nokia piacra dobta az e-mailezésre, faxolásra és telefonálására is alkalmas kommunikátorát, hallani sem akart róla, hogy a szerkezetnek számítógépes képességeket is adjanak. „Ez egy kommunikációs eszköz” – mondták. És nyilván azt is értették rajta, hogy a Nokia üzlete nem terjed ki a klasszikus számítástechnika területére. Egy PDA ugyanis bármilyen kicsiny is, mégiscsak egy számítógép. A számítógépgyártók viszont nem akartak telefonokat előállítani. Egy dolog azonban megváltozott: a vezeték nélküli eszközök közötti kommunikációban ma már elegendő sávszélesség áll rendelkezésre nagymennyiségű adat gyors továbbítására is. Ez pedig azonnal felvetette a kérdést, hogy miért kellene egyik kézben mobiltelefonnal, a másikban pedig egy PDA-val, vagy másféle kéziszámítógéppel egyensúlyozni, ha a két eszköz megfér egy burkolaton belül. A legtöbb ember számára, aki PDA-t és mobiltelefont is használ, alighanem elegendő lesz az okos telefon. De ebből is valószínűleg igen sokfélét dobnak majd piacra, s az egyes készülékek számítási kapacitásban, tárolóképességben és az adatbeviteli lehetőségekben (például teljes értékű billentyűzet) is különbözni fognak.

A jövőidő használata ma még indokolt. Bár ilyen eszközök természetesen most is beszerezhetők, de (mert még kevés fogy belőlük) elég drágák, s igazi forradalmukra azután lehet számítani, ha a 3G mobilszolgáltatás elindul Magyarországon is. Addig (ez még pár évet biztosan jelent) a mobiltelefon plusz PDA kombináció praktikusabbnak látszik.

2. Kell-e a gyereknek digitális fényképezőgép?

Sokan úgy érezhetik, hogy egy többtízezer forintos kütyü egyáltalán nem tartozik a „játékoknak” abba a kategóriájába, amely egy gyerek kezébe való volna. Ugyanakkor nyilvánvaló, hogy a mai (digitális álló- és mozgóképek, hangfelvételek rögzítésére egyaránt alkalmas) mobiltelefonok már ott vannak a kölykök kezében, s ezek ára gyakorta meghaladja egy tűrhető képességű digitális fényképezőgép költségeit.

A gyerekek erkölcsi nevelése szempontjából talán nem helyes, ha drága eszközökhöz juthatnak hozzá könnyen, mert így talán azok értékét sem lesznek képesek igazán becsülni. Ráadásul a barátok, osztálytársak előtt ilyen eszközökkel való villogás egészségtelen versengésnek is talajt adhat. Ezek az érvek azonban nem elég jók a digitális kamerákkal szemben, amelyek ugyan kívánatos tárgyak, de nem igazán a státus kifejezésére alkalmas divatcikkek, szemben a mobiltelefonokkal. S bár beszerezni őket költségesek, de a fenntartásuk már korántsem kerül sokba, szemben a filmes fényképezőgépekkel. Van viszont egy hatalmas előnyük: a gyerekeknek lehetőséget teremt kreatív tevékenységekre. Ha fényképeket készíthetnek, érdeklődni fognak a fotózás és a fotóművészet iránt, számítógéppel feldolgozhatják, rendszerezhetik képeiket. Kis költséggel saját virtuális kiállításokat rendezhetnek, megmutathatják képességeiket a környezetüknek, kapcsolatokat teremthetnek és építhetnek. Sőt, ha rákaptak a fotózás ízére, maguk is gyűjthetnek jobb technikára, ami viszont kifejezetten hozzájárul értékrendjük fejlesztéséhez.

3. Mi a jobb: a DSL vagy a kábel?

Ha valaki szélessávú internet kapcsolatra vágyik, akkor kénytelen eldönteni, hogy DSL- vagy kábelcsatlakozásra fizet-e elő. Illetve vannak akik ezzel a dilemmával nem szembesülnek, hiszen egyes területeken csak DSL, míg más helyeken csak kábelszolgáltatás vehető igénybe. Például hiába van valahol a legfejlettebb üvegszálas telefonhálózat, ha azon nem működik a DSL. A többi helyen a mérlegelés műszaki alapja a következő: a kábelen a sávszélesség mindig annyifelé oszlik, ahányan a rendszer adott pontján felcsatlakoznak a hálózatra. Ez olyasmi, mint amikor a vízvezetékre egyre több házat kötnek rá, s a végén, ha nem cserélik ki a nyomócsövet, akkor vízhiány léphet fel. A DSL-nél más a helyzet. Ott annak arányában csökken a sávszélesség, ahogy a bekötések távolodnak a fejállomástól. Mivel Magyarországon kifejezetten korszerű és jól karbantartott rendszerek működnek használati értékben nem sok különbség mutatható ki a kétféle technológia között. Ezért érdemes megnézni a szolgáltatók mindenkori ajánlatait, s annak megfelelően dönteni.

4. Érdemes a PC-t laptopra cserélni?

Van, akinek igen, és van, akinek nem. A laptop igazán trendi dolog, minél vékonyabb, minél drágábbnak látszó, annál jobban lehet vele villogni üzleti tárgyalásokon, barátok és barátnők előtt. Ha azonban a szociális vonatkozásoktól eltekintünk, felszínre kerülnek azok a tényezők, amelyek a laptopot életre hívták, és azok is, amelyek a PC-t életben tartották.

A PC-k mind a mai napig felülmúlják teljesítményben a laptopokat. Ha ugyan azt a teljesítményt várjuk el egy laptoptól, mint egy PC-től, akkor sokkal többet kell fizetnünk, még akkor is, ha a noteszgépek ára az utóbbi időben igen jelentősen csökkent. Az azonos teljesítmény azonban még így is relatív. Az átlagos laptopok 15 hüvelykes TFT képernyője nem képes azt a minőséget visszaadni, amit a PC-k 17 hüvelykes vagy nagyobb monitorai. Ráadásul a laptopokba csak kompromisszumok árán lehet bezsúfolni azokat a nagyteljesítményű eszközöket, amelyek a tökéletes multimédiahatásokért felelősek. Magyarán a laptop nem a legjobb játékra, multimédiára vagy grafikai munkákra.

Ugyanakkor ha valaki nem irodához kötve dolgozik, vagy sokat utazik, esetleg a munkarendje kötetlen vagy hektikus, a laptop igen sokat segíthet neki. Hiszen a korszerű akkumulátorok és a kis fogyasztású processzorok és képernyők miatt a noteszgépek használhatósága sokat javult. Az egyszeri feltöltéssel elért üzemidejük jelentősen megnőtt, s a wi-fi kapcsolatokon keresztül egyre inkább használhatók nyilvános helyeken is internetezésre.

A laptopok jövője azonban sokkal fényesebb, mint a múltja vagy jelene. A nagy technológiai cégek, főleg az Intel olyan fejlesztésekbe kezdett, amelyek a laptopot hordozható szórakoztatócentrummá teszik. Ez azt jelenti, hogy a noteszgép pár év múlva tévézésre, játékra, zenehallgatásra, mozizásra ugyan úgy alkalmas lesz, mint a hagyományos számítógépes funkciók ellátására. S akkor a piaci részesedésük is jelentősen megnőhet, kivéve, ha a PC-k is felveszik a kesztyűt.

Hirdetés
Gazdaság Tiszai Balázs 2025. január. 05. 07:00

És akkor dunai kilátás ezerötér' érdekel, Bástya?

Lekordonozták a Halászbástyát, hogy pénzt szedjenek a dunai panorámáért, aztán a közfelháborodás elsöpörte az egészet. Történelmi csúcsra ért a magyar háztartások eladósodottsága, miközben milliárdokat pumpálnak az Eximbankba. Egyre furcsább Mészáros Lőrinc exvejének kartellügye, Tiborcz István győri üzlettársa deszkával és cukorkával repül rá Paksra, Nagy Márton testvérének köre meg napelemparkot épít. Merre lesz a Mere? Ez a HVG első heti gazdasági összefoglalója 2025-ben.