2004. december. 27. 12:16 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 27. 12:34 Tech

A Kanári-szigetekről indulhat el az újabb szökőár

A sok emeletes ház magasságát elérő hullámokat a tengerfenék tektonikus változásai vagy a tengerből kiemelkedő tűzhányó kitörése indíthatja el.

Az Indiai-óceánban, december 26-án reggel bekövetkezett tenger alatti földrengés, majd a rengés nyomán kialakult szökőár - japán nevén cunami - több mint 17 ezer halálos áldozatot követelt, s legalább egymillió embert tett hajléktalanná. A negyven éve mért legnagyobb, a Richter-skálán 9-es erősségűnek mért rengésnek az epicentruma (központja) Indonézia északi, szumátrai partjának közelében, a tengerfenék alatt volt.

A leginkább a Csendes-óceánon és a környező tájakon gyakori pusztító szökőárnak, a cunaminak egy-egy tenger alatti tűzhányó kitörése, vagy a mederben bekövetkezett rengés, tektonikus mozgás az oka. Ilyenkor hirtelen nagy tömegű tengervíz mozdul meg nagy sebességgel, a nyílt tengeren még alacsony, alig fél méteres hullámokban tovagördülve. Ám amikor ezek - a repülőgép sebességével száguldó - hullámok sekélyebb mederhez érnek, hirtelen lelassulnak, viszont akár tíz emeletnyi magasságúra is tornyosulva csapnak ki a partra. A mostani cunaminál helyenként 30 méteres hullámokat mértek.

A szökőár jellemzője az is, hogy a nyílt tengeren hihetetlen távolságra - akár 10-15 ezer kilométerre - is eljutnak hullámai. A mostani tragikus földrengést kísérő szökőár például Mianmartól Indonéziáig, nyugatra haladva pedig India partjainál, Srí Lankán és a Maldív-szigeteken okozott tömeges katasztrófát, s Afrika keleti partjait, Kenyát, Szomáliát, Tanzániát, Madagaszkárt is elérte.

Figyelmeztető előrejelzések a karácsonyi katasztrófa előtt nem voltak, így a térségben élőket, s az ott üdülőket teljesen felkészületlenül érte a borzalmas természeti csapás.

Az év derekán a geológusok viszont azt jelezték, hogy ilyen szökőár az Atlanti-óceánon is keletkezhet. Ugyanis a Kanári-szigetek legmagasabb, 2110 méteres, közvetlenül a tengerből kiemelkedő Cumbre Vieja nevű vulkánja nyugati lejtőjének lassú lefelé csúszását regisztrálják. Ez a tűzhányó általában húszévenként, de néha ennél sokkal hosszabb szünet után aktivizálódik, s mert utoljára 33 éve "jelentkezett", hirtelen kitörésére már számítanak a helybéliek.

Ami nagyobb baj, hogy félő: nem a hegy kúpalakú csúcsának kráterét robbantja fel a tektonikus erőváltozás, hanem a tengerre néző, 2,5 kilométer hosszú, meredek és 500 milliárd tonnányira becsült tömegű oldalsó sziklafalát löki az óceánba. A nagyon is reális veszélyként kezelt szökőár előrejelzése érdekében ott máris megtöbbszörözték a vulkán köré telepített szeizmográfok számát.

Itthon Bábel Vilmos 2025. január. 07. 14:32

„Azt mondta, el kellene mennem Indiába” – Orbán ájurvédikus gyógyító ismerőse Keralába közvetít ki magyar betegeket

Orbán Viktor egy indiai származású, Magyarországon élő ájurvédikus gyógyító oldalán tűnt fel az indiai Kerala államban, akiről azt mondja, ismeri, de azt már nem árulja el, honnan. Orbán azt is mondta: nem egészségügyi kezelés miatt utazott ki. Nem messze onnan, ahol a miniszterelnök nyaral, van egy ájurvédikus klinika, ahova az indiai ismerőse Magyarországról közvetít betegeket kezelésre. Felhívtuk a klinikát, és beszéltünk valakivel, akit a gyógyító oda közvetített volna kezelésre.