2004. december. 16. 18:46 MTI Utolsó frissítés: 2004. december. 16. 19:21 Tech

Állami és magánpénzek egyetemi kutatásra

A soproni székhelyű Nyugat-Magyarországi Egyetem több vállalattal együttműködve kutatásokat kezd a hulladékkezelés- és hasznosítás, valamint a megújuló energiatermelés kérdéskörében.

A 740 millió forintos projekt felét az egyetem pályázat útján nyerte, a másik felét a gazdálkodó partnerek adták össze – tájékoztatott az egyetem rektora Faragó Sándor.

320 millió forintos pályázati összeget a gazdasági tárca gazdasági versenyképesség operatív programjából (GVOP) kapták, s ugyanekkora támogatást tett hozzá a programban résztvevő tíznél több vállalat, köztük a Paksi Atomerőmű Rt.

A kooperáló vállalkozások a környezeti erőforrás-gazdálkodást és a környezet védelmét érintő témákban kutató-fejlesztő munkát rendelnek a felsőfokú oktatási intézménytől. Így a kutatók egyebek között olyan hulladékkezelési- és hasznosítási eljárásokat dolgoznak ki a gazdálkodó szervezetek számára, amelyek részint a települési hulladékok környezet-terhelését csökkentik, részint az elsődleges nyersanyagok felhasználásának ütemét mérsékelik.

A projekt másik pillére az ökoenergetika. Ennek keretében olyan jellegű kutatásokra kerül sor, amelyek hozzájárulnak a megújuló energiatermelés arányának növeléséhez és az energiatermelés károsanyag-kibocsátásának csökkentéséhez. Emellett az egyetem fejleszti a környezeti hatásvizsgálatok módszertanát, mivel a vállalatok döntéseinek megalapozásában egyre nagyobb szerepet kap a környezetközpontú együttműködés a fogyasztókkal, a lakossággal.

A jövő év elején induló projekt három éves együttműködést tesz lehetővé az egyetem és a gazdálkodók között. A résztvevők szándéka szerint hozzájárul a vállalkozások versenyképességének növeléséhez és lendületet ad a hulladékhasznosításra alapozott ipari tevékenységnek. A térség határ menti helyzete folytán a projekt kapcsolódhat hasonló jellegű osztrák és szlovák programokhoz is. A kooperáció révén a vállalkozók elsőként juthatnak hozzá a tudáshoz, az új ismeretekhez. Az egyetem számára pedig azzal haszonnal jár, hogy szoros képzési kapcsolatok épülnek ki a konzorciális partnerekkel és ezáltal bővülhet, erősödhet a felsőfokú oktatási intézmény kutató-fejlesztő tevékenysége - mondta az egyetem rektora.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?