2002. december. 20. 10:22 Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 Tech

Kannibálok, pedofilok, terroristák: internet a célkeresztben

Németországban nemrégiben kannibalizmus gyanújával őrizetbe vettek egy 41 éves férfit, aki áldozatát az interneten ismerte meg. A hírre a sajtó rögvest a gyilkost és áldozatát összehozó világhálót kiáltotta ki főbűnösnek. Ön szerint az internet okolható a hasonló esetekért, vagy felelőssége nem nagyobb, mint a postáé a levélbombák kézbesítésében?

"Legfeljebb 30 éves vagy, átlagos testalkatú, tehát megfelelsz nekem: meg akarlak ölni és falatozni akarok pompás húsodból. Hentesmestered, Franky” - állt abban az internetes hirdetésben, melynek nyomán a német rendőrség őrizetbe vette Armin M.-et. Hasonló internetes üzenetre válaszolt még 2001-ben a gyilkosság áldozata, a berlini Bernd Jürgen Brandes, akit a letartóztatott férfi megölt, feldarabolt, majd megevett. A 41 éves Armin M., akit "örömszerzés céljából végrehajtott gyilkosság” miatt helyeztek előzetes letartóztatásba, azóta beismerő vallomást tett, bár erre azután, hogy a rendőrség megtalálta a rituális gyilkosságról készített videokazettákat, csak a formaságok miatt volt szükség.
A horrorisztikus mészárlás hírére az internet ismét a sajtó célkeresztjébe került mint a gyilkost és a gyilkosságra önszántából felkínálkozó áldozatot összehozó kommunikációs eszköz.  Felfrissített háttércikkek, pszichológusi interjúk tucatjai jelentek meg online pedofil hálózatokról, valódi és megjátszott gyilkosságok felvételeinek internetes cseréjéről, kereskedelméről és egyéb súlyos perverzitásokról. (Akárcsak a finnországi, internetes bombarecept segítségével véghezvitt októberi merényletet követően.) "Az, hogy a tettes és áldozata ilyen kegyetlen helyzetbe kerültek, talán az internet nyújtotta kapcsolatépítési lehetőségeknek köszönhető. Ilyesmi egy újsághirdetésben vagy ismerősök közti beszélgetésekben nehezen vagy egyáltalán nem jön szóba" - nyilatkozta a Spiegel Online internetes magazinnak Rudolf Egg pszichológus, a wiesbadeni kriminalisztikai központ vezetője.
Egg állítása az internet elleni vádak "második generációjához" tartozik: a világhálót sokáig mint a devianciák mindenki számára elérhető tárházát, újabban mint túlzottan is liberális kommunikációs eszközt támadják. A pszichológus szavaira azonban rácáfolt az Express című újság: a rémtett apropóján egy ismeretlenről számolt be, aki kannibál fantáziájukat rajta kiélni vágyó "igazi henteseket" keresett. A Queer-City című nyomtatott folyóiratban.
Bombát az internetről
Bin Laden levele és az internetszűrő
Szaddám leveleiben böngészve

hvg360 Hamvay Péter 2024. november. 28. 15:20

Magyar Péter a politikai sárm iskolapéldája – interjú Sonnevend Júlia amerikai-magyar médiaszociológussal

A sárm, amivel korunk politikusainak egy része él, azt sugallja, hogy „olyan vagyok, mint te, úgy gondolkodom, úgy élek, mint te<strong>”</strong>, még akkor is, ha ez nincs is így – mondja Sonnevend Júlia. Az amerikai-magyar médiaszociológust a témában írt sikerkönyvéről, Orbán Viktorról, Magyar Péterről, Kim Dzsongunról és az egyesült államokbeli karrierjéről kérdeztük.