Ausztria: kampányháború az interneten
Néhány nappal az előrehozott választások előtt Ausztriában a két nagy párt - a kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) és az ellenzéki Osztrák Szociáldemokrata Párt (SPÖ) - közel azonos eredményre számíthat. A pártok minden eszközt - így az internetet is - felhasználnak a győzelem érdekében. Az egyik oldalon például online szavazások eredményeinek manipulálására buzdítanak, míg a másikon törölnek minden kritikus hangvételű hozzászólást a párt honlapjáról.
"Pénzügyi hozzájárulás nélkül is támogathatják az ÖVP-t és a párt kancellárjelöltjét, Wolfgang Schüsselt. Látogassák rendszeresen az online szavazásokat és képviseljék a közös ügyet az internetes fórumokon is! Spread the word! (Terjeszd az igét!)" - hirdeti az ÖVP internetes oldalának "Mit tehetek még? További lehetőségek a támogatásunkra" című propagandaanyaga. A párt ugyane fórumán tiltakozik az SPÖ internetes oldalán tapasztalt gyakorlat ellen: az ÖVP szerint az SPÖ honlapjának fórumáról a kritikus hangvételű hozzászólásokat törlik, a megnyilvánulásaik alapján kormánypártinak minősülő fórumozókat pedig IP-címük alapján eltiltják a további hozzászólásoktól. A párt a szociáldemokraták eljárása ellen hivatalosan is tiltakozását fejezte ki, azt kérve az SPÖ-től, hogy a véleménynyilvánítás szabadságát az interneten is biztosítsák. A szociáldemokraták válasza nem sokat késett: "Aki online szavazásokat manipulál, ne akarjon meghatározni kampánystílust".
A Standard című napilap által "piszkos kampánynak" titulált internetháború kapcsán nyilatkozó Peter Filzmaier politológus úgy véli: az internetnek a jövőben meghatározó szerepe lesz a kampányokban, de egyelőre túlbecsült a jelentősége. Filzmaier megállapítását számokkal is alátámasztja: bár a felmérések szerint minden második osztrák használja az internetet, mindössze hat százalékuk szerzi be e forrásból a politikai információkat.
Szemle: Popeye is lehet államfő (netszavazással)