Történelem MTI 2011. július. 27. 15:31

Háromezer éves oltárt tártak fel Izraelben

Háromezer éves kőoltár került napvilágra Izraelben Gátnak, a filiszteusok városának feltárása során.

Aren Maeir, a Bar-Ilan Egyetem régészprofesszora 1996 óta irányítja Izrael legnagyobb településdombja, a tel-cafiti lelőhely feltárását, amely Askelón és Jeruzsálem között félúton, Kiriat Gat közelében található. A lelőhelyet Góliát szülővárosával, Gát filiszteus településsel azonosítják - olvasható a The Archaeology News Networkön. A Kr.e. 9. századból származó oltár egy méter magas, fél méter széles és fél méter mély, és alakja sok szempontból hasonlatos a jeruzsálemi szentély oltárához.

A filiszteusok, akik a Kr.e. 12. században az Égei-tenger felől, esetleg Krétáról érkeztek, hat évszázadon át Délnyugat-Palesztina földközi-tengeri partsávját és Kánaán déli részét lakták. A biblikus történetírás szerint állandó harcban álltak Izrael törzseivel, főleg Sámson, Saul és Dávid hadakozott sokat ellenük.

AP

"Az oltár ugyan kicsi, ám a lelet rávilágít a két nép között kulturális kapcsolatokra" - hangsúlyozta Aren Maeir professzor, aki Sámson történetét hozta fel példaként. A Bírák könyve szerint Sámson halála előtti utolsó hőstettként ledöntötte Dágon isten templomának oszlopait, és az épület maga alá temette őt az ott mulatozó filiszteus főemberekkel együtt. Ugyanakkor a történet része, hogy Sámson filiszteus nőt vett feleségül.

Mint a régész kifejtette, Gát volt a térség legnagyobb városa, míg Kr.e. 830 táján Hazael, Arám királya (Királyok 2. könyve) le nem romboltatta. "Gát eleste volt az évszázad legfontosabb geopolitikai eseménye" - emelte ki Aren Maeir, hozzátéve, hogy a város lerombolása végzetesen meggyengítette a filiszteusok királyságát, s lehetővé tette a Júdeai Királyság felemelkedését.

hvg360 Medvegy Gábor 2024. november. 30. 15:00

Egy vérző ország minden gondja a lelkében – a mai propagandisták is megirigyelhetik, ahogy anno a magyar kormányfőről írtak

Harcolhattak volna robotzsaruval Horthy Miklós merénylői ellen száz évvel ezelőtt? A válasz meglepő módon majdnem igen, de ez még semmi. Az 1924 novemberében megjelent lapok meghökkentő híreiből válogattunk, amelyekből kiderül, hogy a vasútra mindig lehetett panaszkodni, a parlamenti zsidózás pedig nem sértett illemet akkoriban. A templomba járó nők kivágott, áttetsző ruhái ellenben igen.