Történelem MTI 2011. június. 05. 12:15

Tizenhat éves egyiptomi lány testét mutogatják Texasban – fotóval

Egy 16 éves lány múmiája a sztár a texasi Baylor Egyetem egyiptológiai kiállításán.

Annie, a 2300 éves múmia a sztárja Az elveszett Egyiptom - ókori titkok, modern tudomány című kiállításnak, amely a Nílus menti birodalom ősi kultúrájával, vallásával, mindennapjaival ismerteti meg a látogatót a texasi Baylor Egyetem múzeumában. Az ismeretlen lány holttestét, aki 16 éves korában a koponyájára mért ütés következtében veszítette életét, a Nílusból húzták ki - olvasható a Baylor Egyetem honlapján.

"Az áldozat személyazonosságát nem sikerült megállapítani, ennek ellenére valaki csinos summát áldozott a lány gondos mumifikálására és a díszes koporsójára, hiszen 'Annie' holttestét a Nílusból, a szent folyóból emelték ki" - magyarázta Ellie Caston, az egyetemi múzeum igazgatója. Mint kiemelte, az egyiptológiai tárlatok általában a fáraókra összpontosítanak, ezért különleges a Baylor Egyetem múzeumának kiállítása, amely "99,9 százalékban" a hétköznapi emberekre fokuszál.

Annie, a múmia
Flickr - cosiscience

A szeptember 5-ig látogatható interaktív tárlat négy részre tagolódik. Az első "elröpíti" a látogatót a modernkori Egyiptomba, ahol megismerhetik, miként dolgoznak a régészek a közel-keleti országban. A második, a "terepi" rész bemutatja, hogy milyen eszközöket, berendezéseket és technológiákat alkalmaztak a régészek, amikor feltárták a piramisépítők elveszett települését a Gízai-fennsíkon.

"A régészek számára óriási meglepetést okozott, hogy a közfelfogással szemben a piramisépítők nem kényszerből dolgoztak. Lehet, hogy akadtak köztük rabszolgák is, de nagyon sokan önként dolgoztak. Jól bántak a munkásokkal, akiket 40 személyes barakkokban helyeztek el, naponta fogyaszthattak hús, s szükség esetén orvosi kezelésben részesültek. A korabeli mércével valószínűleg jó életük volt" - jegyezte meg a múzeumigazgató, aki szerint a látogatók megismerhetik, hogy milyen eszközöket használtak a piramisépítők. A vállalkozó kedvűek kipróbálhatják a kézügyességüket, miniatűr piramisokat építve, vagy cseréptöredékeket összerakosgatva.

Az ókori egyiptomi kultúrának szentelt rész négy múmiát vonultat fel, köztük Annie-t. Láthatók temetkezési kellékek, amulettek is. A "laboratóriumi" szekcióban pedig múmiákról készült CT-felvételeket és arcrekonstrukciókat, valamint állati múmiákat láthatnak az érdeklődők.

Flickr - cosiscience
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.