Kényelmesebbé teszi a világhálós szörfölést az internetszolgáltatások személyhez igazítása, de ugyanez beszűkítheti a túl kényelmesek világát, sőt, egyesek szerint a gondolkodását is.
A legritkább esetben halálos az internetezés, mégis a szomorú végzetű mondabeli Narkisszosz sorsát vetíti a világhálón kalandozók elé Miriam Meckel német kommunikációkutató. A kissé befelé forduló szirmú virágnak és egyúttal a nárcizmusnak nevet adó szép görög fiatalember úgy lelte halálát, hogy belefeledkezett saját imádott tükörképébe. A professzor szerint most az internetezőket fenyegeti az a veszély, hogy a világ helyett a saját tükrükbe révednek.
E figyelmeztetés különösen időszerű ezekben a hetekben, amikor a legtöbb országban piacvezető kereső, a Google minden eddiginél magasabb szintre emeli a személyre szóló, a nemkívánatosnak tűnő eredményeket háttérbe szorító keresést. A módszer alapjait már néhány éve lerakták. Nemcsak a Google, hanem néhány konkurense, köztük a Bing keresővel próbálkozó Microsoft is hozzálátott, hogy a keresési eredményeket a többé-kevésbé objektív fontossági szempontok mellett a felhasználó vélt ízlése, érdeklődése szerint is rangsorolja.
A keresőszolgáltatások előnyeiről és kockázatairól a HVG e heti számában olvashatnak további részleteket.