Hálózat hvg.hu 2011. szeptember. 09. 06:47

A számítógépezők fele szoftvertolvaj

A személyi számítógépek majdnem felén kalózszoftvereket használnak világszerte a BSA (Business Software Alliance) szerint.

Világszerte mintegy 59 milliárd dollár értékű illegális szoftvert használtak tavaly, átlagosan a gépek 42 százalékán volt lopott szoftver. Ez egy százalékpontos csökkenést jelent a 2009-es adathoz képest. Latin-Amerikában, Közép- és Kelet-Európában tavaly 64 százalék volt, az APAC-régióban 60, Afrikában és a Közel-Keleten 58, az Európai Unióban 35, Nyugat-Európában 33, Észak-Amerikában 21 százalék ugyanez a szám.

Az Ipsos Public Affairs piackutató cég 32 országban 15 ezer felhasználót interjúvolt meg a BSA megbízásából – ami persze csak töredéke bolygónk több mint egymilliárd számítógép-használójának. Megállapításaik szerint, amit a TheRegister idéz, az illegális szoftverek oroszlánrészét a fejlődő országokban használják.
A kalózszoftverek aránya régiónként
BSA
A trend szerint egy gépre vásárolnak engedélyt, amit aztán több számítógépre telepítenek, illetve peer-to-peer oldalakról szerzik be az illegális másolatokat.

A legnagyobb mennyiségben Kínában, Nigériában, Vietnamban, Ukrajnában, Malajziában, Thaiföldön, Indonéziában, Szaúd-Arábiában és Dél-Koreában használnak kalózszoftvereket. A fejlődő országokban telepítik a lopott szoftverek mintegy felét – 31,9 milliárd dolláros értékben.

A Magyarországon használt szoftvereknek 41 százaléka volt illegális 2010-ben – ez a hányad 2003 óta hasonló szinten áll. Itthon a kalózszoftverek értéke tavaly 131 millió dollárra rúgott a 113 millió dolláros 2009-es adattal szemben.
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.