A képlet egyszerű: ha a magyar válogatott nyer Hollandiában, továbbjut, ha kikap, osztályozót kell játszania. Döntetlen esetén pedig már nem a saját kezében lenne a sorsa.
Utolsó két idei mérkőzését játssza a magyar labdarúgó-válogatott szombaton és jövő kedden. Bizonyos esetekben már a hollandok elleni idegenbeli, de legkésőbb a németek elleni hazai Nemzetek Ligája-találkozón eldől, hogy Marco Rossi csapatának sikerül-e továbbjutnia a sorozat negyeddöntőjébe, egyben „csont nélkül” megőriznie A ligás tagságát.
A helyzet most úgy fest, hogy a 3. csoportban a 10 pontos, már biztos negyeddöntős Németország mögött Hollandia és Magyarország is 5-5 ponttal áll, és Ronald Koeman csapata csak a jobb gólkülönbségének köszönheti második helyét. Matematikailag még az 1 ponttal az utolsó helyen álló Bosznia-Hercegovina sem esett ki a B ligába, de akárcsak a magyar válogatott, ők is az acélos holland-német duót kapták a végére.
A bűvös második hely
A legnagyobb csata tehát a magyar és a holland válogatott között zajlik majd a második helyért. A Nemzetek Ligája új szabályai szerint az A ligában a második hely automatikus bennmaradást és továbbjutást ér, a harmadikként végző csapatnak viszont jövő márciusban oda-visszavágós osztályozót kell vívnia egy B ligás csoportmásodikkal. A második hely kiharcolása emellett azt is jelentené, hogy várhatóan az első kalapba kerülünk a vb-selejtezők december 13-i sorsolásán. Amennyiben ez nem sikerül, szinte biztosan a második kalapból várhatjuk majd az ellenfeleket.
Ha az eddig lejátszott mérkőzésekből indulunk ki, a realitás az, hogy a magyar válogatott a harmadik helyen végez. Ahhoz, hogy ez ne így történjen, meg kellene verni azokat a hollandokat, akikkel októberben 1–1-es döntetlent játszottunk a Puskás Arénában, akkor ugyanis pontszámban már nem tudnának elénk kerülni, egyenlő pontszám esetén pedig az egymás elleni eredmény dönt. Itt fontos megjegyezni, hogy a magyar válogatott legutóbb 1984-ben tudta legyőzni Hollandiát, vagyis negyven éve nem látott bravúrra lenne szükség a második hely eléréséhez.
Ugyanígy, ha Amszterdamban vereséget szenvedünk, biztos az utolsó fordulóban Boszniába látogató hollandok második helye. Egy esetleges hollandok elleni döntetlen pedig azt jelentené, hogy az utolsó körben a németek legyőzése mellett a hollandok boszniai pontvesztésére is szükség lenne a második hely megszerzéséhez, mert rosszabb a gólkülönbségünk a hollandokénál (ez a következő rangsoroló tényező az egymás elleni eredmények után).
Nem túl fényes előjelek
Marco Rossi november 5-én hirdetett keretet az utolsó két találkozóra, és a 24 játékos között két új arc is akadt, a ferencvárosi támadó, Gruber Zsombor és a német másodosztályú Braunschweig csatára, Szabó Levente személyében. „Szabó Leventét a megsérült és október 20. óta nem futballozó Gazdag Dániel helyére hívtuk be, és Ádám Martin helyett is kellett találnunk valakit, hiszen ő sincs most igazán csúcsformában” – indokolt akkor Rossi. A szövetségi kapitány azonban nem úszta meg ennyivel: múlt szombaton a Bournemouthban játszó Kerkez Milosnak kiújultak a térdproblémái, ezért az ő helyére is kellett találni valakit, aki végül az angol harmadosztályú Bolton Wanderers balszélsője, Schön Szabolcs lett. Aztán vasárnap kiderült, hogy Tóth Balázs is megsérült, helyére Demjén Patrikot hívta meg Marco Rossi a válogatottba.
Ami az állandó kerettagok formáját illeti, a kép vegyes. A kapusoknál nincs kérdés, szinte biztos, hogy mindkét találkozón a Ferencváros bajnoki és Európa-ligás meccsein is megbízható teljesítményt nyújtó Dibusz Dénes áll majd a kapuban. A védők közül az októberben megsérült Dárdai Márton visszatérhet a kezdőbe, a Ferencvárosban alig játszó Botka Endre helyére, és Willi Orbán, valamint Fiola Attila is az első perctől a pályán lehet Amszterdamban.
A középpályán Szoboszlai Dominik, Sallai Roland és Schäfer András helye megkérdőjelezhetetlen (igaz, utóbbi alig játszik az Union Berlinben), azonban hogy mellettük most is a kecskeméti Nikitscher Tamás kezd-e, már kérdéses. A széleken Kerkez kiesésével ismét Nagy Zsolt és Bolla Bendegúz (esetleg az ugyancsak sérülésből visszatérő Loic Nego) rohamozhat majd, a csatárposzton pedig alighanem ezúttal is a múlt héten a Dinamo Kijevnek két gólt vágó ferencvárosi támadóra, Varga Barnabásra számít Marco Rossi.
Nem könnyíti a magyar válogatott helyzetét, hogy a hollandoknál 14 hónap után újra pályára léphet a Barcelona makacs bokasérüléséből októberben felépült középpályása, Frenkie De Jong. De a németeknél is vannak nagy visszatérők: a dortmundi Julian Brandt és Felix Nmecha egy év szünet után kapott újra meghívót, és Julian Nagelsmann az októberi NL-találkozókat kihagyókra, így Jamal Musialára, Kai Havertzre, Benjamin Henrichsre, valamint Robin Kochra is számíthat a magyarok ellen.
A szombati és a keddi találkozó is 20.45-kor kezdődik. Az amszterdami Johan Cruijff Arenában nem lehetnek magyar szurkolók (néhány kivétel persze lesz, főleg a Hollandiában élő magyarok juthatnak be a meccsre, mivel a hazai oldalra hollandiai lakcímmel rendelkező érdeklődők válthattak jegyet) a drukkerek boszniai, rasszista megnyilvánulásai miatt, a Puskás Arénában azonban telt ház előtt játszhatnak majd a csapatok. Mindkét találkozót élő, percről percre frissülő tudósításban közvetítjük a hvg.hu-n.
(Nyitókép: Marcel van Dorst / NurPhoto / NurPhoto via AFP)
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.