Az egykori klasszis irányító, Sydney olimpiai ezüstérmese értékelte a válogatott eddigi eredményét és az esélyekről is beszélt. Azt is elmondta, hogy a fiatalabb generációk már teljesen máshogy kezelik a stresszt és a csalódásokat, mint annak idején ő és a csapattársai.
Egyetlen góllal, de legyőzte Brazíliát a magyar női kézilabda-válogatott vasárnap, ezzel fontos lépést tett a továbbjutás felé az olimpián. A mérkőzés után a korábbi klasszis irányító, a Frencváros kézilabda-akadémiájának sportigazgatója Kökény Beatrix a Dél-párizsi Aréna előtt nyilatkozott a csapatról.
Az Európa-bajnok és olimpiai bronzérmes volt játékos elmondta, aggódott egy kicsit amiatt, hogy a franciák elleni vereség után nem sikerül majd megverni a brazilokat – és erre volt is oka, mert Golovin Vlagyimir csapata a félidőben még öt gólos hátrányban volt –, de 21-24-nél már úgy érezte, hogy legalább a döntetlent sikerül majd elérni.
A győztes gólt – mivel az előzetesen megbeszélt figura kivitelezésébe hiba csúszott – 19 éves Simon Petra lőtte, akiről Kökény azt mondta, „bebizonyította, hogy van vér a pucájában, nem sokan vállalták volna el ezt a fél átlövést ilyen szituációban”.
Kökényék idején többször is fontos helyzetben olvadt le a válogatott, például a sydney-i olimpia döntőjében, amelyet 23-17-es vezetésről veszítettek el Dánia ellen. A hvg.hu-nak arra a felvetésére, hogy a jelenlegi csapat hónapok óta egyre jobban kezeli az ilyen szituációkat és vesztes helyzetből is képes felküzdeni magát, Kökény – akinek fia, Imre Bence a férfiválogatottban szerepel – azt mondta:
a mostani generáció lazább, nem izgulja túl. Ez az én gyerekemre is igaz. Ő sem izgul annyira a mérkőzések előtt, mint annak idején én tettem. Úgy látom, hogy ezek a gyerekek, akik be tudnak épülni a csapatba, magukkal tudják húzni az idősebbeket, akik szintén egyre erősebbé kezdenek válni mentálisan.”
Kökény szerint „átbillentette a csapatot”, hogy a tavaly decemberi világbajnokságon a horvátok ellen hat gólos hátrányból felállva győzni tudtak, így kivívták annak lehetőségét, hogy olimpiai pótselejtezőt játsszanak. Maga a selejtező pedig megerősítette őket a hitükben. „Ez volt éveken át a baj, hogy nem hittek magukban” – jegyezte meg.
Úgy látja, hogy az 1998-1999-es születésű játékosok most érnek be, 25-26 éves kor a legjobb kézilabdában. Az utánuk következőkkel még türelmesnek kell lenniük mind a szakembereknek, mind a közönségnek, hiszen szükség van arra, hogy minél több tapasztalatot szerezzenek és sokkal magabiztosabbak legyenek.
A torna kimeneteléről is beszélt Kökény, aki szerint nem reális, hogy a női válogatott ott legyen a legjobb négy között. Angolát kemény, más stílusú ellenfélnek gondolja, a játékosok fizikálisak, jó a lövőerejük, jól cseleznek, taktikailag azonban összezavarhatónak gondolja őket. Ha őket sikerül legyőzni, „már nézegethetjük, hogy mi lesz, de akkor sem szabad elkényelmesedni, mert a spanyolokat is meg kell a továbbjutáshoz verni”.
A fiáról azt mondta, tudta, hogy ügyes és tehetséges, de nagyon meglepte az a teljesítmény, amit a januári Európa-bajnokság első meccsén mutatott teljesítménye, és az ahogyan a portugálok elleni selejtezőmeccsen produkált. Ez utóbbit a magyar kézilabda jövőjét befolyásoló mérkőzésnek nevezte.
„Csak nézzük. Nagyon büszkék vagyunk rá, de nem tudjuk magunkhoz mérni. Ő nem izgul, én mindig is izgultam és az apukája is. Emellett hamarabb le is teszi a csalódásokat, könnyebben el tudja engedni a vereségeket. Nálunk mindig temetői, síri hangulat volt, aztán az edző is ordítozott velünk egy ” – magyarázta Kökény, akinek férje Imre Géza olimpiai ezüstérmes párbajtőröző.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.