Az előjelek jelentős része a Real Madrid mellett szól, csakhogy Londonban BL-döntő lesz, és ott mindennél inkább van esély a meglepetésre. Ez a tudat pedig komoly pluszenergiákat képes mozgósítani.
Csodásan indul a nyár a labdarúgás szerelmeseinek, ugyanis szombaton 21 órától a Borussia Dortmund és a Real Madrid játssza a Bajnokok Ligája döntőjét a Wembley-stadionban. A mérkőzést élőben követhetik majd a hvg.hu-n. Az előjelek a királyi gárda sikerét vetítik elő, de a Dortmund eddigi egyetlen BL-győzelme is azt bizonyítja, egy döntőben bármi megtörténhet.
Az 1997-es fináléban a Borussia Dortmund óriási meglepetést okozva 3–1-re legyőzte a címvédő Juventust. A döntő utolsó gólja legendás pillanattá vált azóta, ugyanis a szerzője, Lars Ricken mindössze 16 másodperccel korábban állt be csereként, majd Andreas Möller kiugratása után átemelte Angelo Peruzzi kapus fölött a labdát, beállítva a végeredményt.
A Real idén még nem kapott ki a BL-ben
A 2022–2023-as Spanyol Bajnokságot a 2. helyen zárta a Real Madrid, így kvalifikálta magát a Bajnokok Ligája csoportkörébe. A spanyol fővárosi csapat a C jelű négyesben kapott helyet az olasz Napoli, a portugál Braga és a német Union Berlin mellett.
A Real sok kérdést nem hagyott afelől, hogy ki nyeri a csoportot, 18 ponttal, 100 százalékos teljesítménnyel végzett az élen. A legjobb 16 között az RB Leipziget sorsolták a madridiak mellé, ahol a németországi 1–0-s győzelem után egy hazai 1–1-es döntetlen is elegendő volt a továbbjutáshoz. Érdemes megjegyezni, hogy a Lipcse nagyon megizzasztotta a madridiakat a visszavágón, a németek gólját pedig a magyar válogatott kiválósága, Willi Orbán szerezte. A legjobb nyolc között egy döntőnek beillő párosítás jött össze, a Manchester Cityt kapta a Real Madrid. Az odavágó 3–3-as döntetlent hozott Madridban, a visszavágón viszont tizenegyesekkel győzni tudott a királyi gárda, és ezzel az elődöntőbe jutott.
A Bayern München elleni elődöntő hasonló izgalmakat tartogatott, mint a City elleni, ennek fényében nem meglepő, hogy a müncheni odavágón nem jutottak dűlőre egymással a csapatok, 2–2-es döntetlennel fordultak rá a madridi meccsre. A visszavágón a Real végig jobban futballozott, ám az utolsó percekig úgy tűnt, ez sem lesz elegendő a továbbjutáshoz. Aztán jött a csereként beálló Joselu, kétszer villant, és a BL-döntőbe lőtte a Real Madridot.
A Dortmund az egyenes kieséses szakaszra erősített bele
Az előző idényben pillanatok választották el a Borussia Dortmundot attól, hogy bajnoki címet ünnepelhessen. A drámai végjáték végül a Bayernnek kedvezett, miután a Dortmund hazai pályán csak ikszelt a Mainz ellen az utolsó fordulóban, a bajorok pedig egy 89. percben szerzett góllal győzték le a Kölnt. A bajnoki ezüst azt jelentette, hogy a Dortmund automatikusan bekerült a Bajnokok Ligája csoportkörébe, annak is az F csoportjába, ahol a francia Paris Saint-Germainnel, az olasz AC Milannal és az angol Newcastle-lel harcoltak a továbbjutásért.
Kiélezett küzdelmet hozott ez a csoport, amelyet 3 győzelemmel, 2 döntetlennel és 1 vereséggel, 11 ponttal nyert meg a Dortmund. A legjobb 16 között a PSV Eindhoven várt a német együttesre. A hollandiai 1–1 után Németországban 2–0-ra győzött a Dortmund. A negyeddöntőben az Atlético Madrid nyerte az odavágót 2–1-re, de a visszavágón megrázta magát a Dortmund, és 4–2-es győzelmével kiejtette a madridiakat. Az elődöntőben egyik csoportriválisát, a másodikként továbbjutó PSG-t kapta Edin Terzic együttese. Dortmundban és Párizsban is 1–0-ra győzött a német csapat, így bejutott a döntőbe.
A Dortmund járt már a Wembley-ben, de a királyi gárda szinte legyőzhetetlen a döntőkben
A Real Madrid 18. döntőjére készül, és mint a sorozat rekordere, gyakorlatilag legyőzhetetlen. A spanyolok 17-ből 14-szer nyerni tudtak, ráadásul 1981 óta nem veszítettek finálét, ami azt jelenti, hogy mióta Bajnokok Ligájára keresztelték át a Bajnokcsapatok Európa-kupáját (BEK), a nyolc döntőjéből mindegyiket megnyerte a királyi gárda. A mérleg másik nyelvét a Dortmund jelenti, amely mindössze harmadszor jutott el a döntőbe, eddig 1–1 a mérlege. A már fentebb is említett Juventus elleni győzelem mellett a Bayern elleni házidöntőben alulmaradtak a sárga-feketék 2013-ban.
Érdekesség, hogy a szombati finálénak is otthont adó Wembley-stadionban a két csapat közül csak a Dortmund játszott eddig döntőt, a Bayern ellenit. Az angol válogatott stadionjában ez lesz a harmadik BL-döntő: a 2013-as Dortmund–Bayern München-meccset megelőzően, 2011-ben a Barcelona 3–1-re verte a Manchester Unitedet. A Wembley-stadion három játékosnak is „hazai pálya” lesz, hiszen a Dortmundnál Jadon Sancho és Jamie Bynoe-Gittens, míg a Real Madridnál Jude Bellingham is angol nemzetiségű.
A finálé egyik legnagyobb furcsasága
A Borussia Dortmund akkor is nyer a Real Madrid elleni BL-döntővel, ha a meccset elveszti: a német együttes tavaly nyáron adta el sztárjátékosát, Jude Bellinghamet mostani ellenfelének, az ügyletnek pedig egy olyan záradék is része volt, amely értelmében a Realnak 5 millió eurót, mintegy 2 milliárd forintot kell fizetnie a Dortmundnak, ha Bellinghammel a soraiban megnyeri a Bajnokok Ligáját.
Mivel a Bajnokok Ligája győztese 20 millió eurós díjat kap az UEFA-tól, míg a döntő vesztese 15,5 millió eurót, így összességében több pénz ütné a dortmundiak markát, ha a Wembley-ben rendezett finálét elveszítenék a Real ellen.
A BL-győzelemnek ugyanakkor közvetett anyagi előnyei is vannak, például a szponzorokon keresztül, így hosszú távon azért jobban járna a Borussia Dortmund, ha megnyerné a június elsején rendezett finálét. Már csak azért is, mert akkor trófeával búcsúzhatna a csapat távozó legendájától, Marco Reustól.
Toni Kroos a Dortmund ellen búcsúzik a Real Madridtól
De nemcsak Marco Reus, egy másik német klasszis is búcsút int csapatának. Toni Kroos ugyanis nemrégiben bejelentette, hogy az Eb után visszavonul. A Real Madrid középpályása amellett, hogy világbajnoki címet nyert 2014-ben a Nationalelffel, ötszörös BL-győztesnek is mondhatja magát.
Kroos első felnőttcsapata a Bayern München volt, 2007-ben, 17 évesen mutatkozott be a bajoroknál. Egy másfél éves leverkuseni kölcsönjátékot leszámítva 2014-ig a Bayern játékosa volt, a csapatban 205 meccsen 25 gólt szerzett, 2013-ban megnyerte a BL-t, emellett három Bundesliga-aranyat, három Német Kupa-győzelmet, Német és Európai Szuperkupát, valamint klubvilágbajnoki címet is szerzett.
A 2014-es világbajnokságot megnyerte a német válogatottal, bekerült a torna álomcsapatába is, a brazilok elleni, 7–1-es kiütéses győzelemhez pedig két góllal is hozzájárult. A vb után jelentette be leigazolását a Real Madrid, ahonnan most tíz év, négy (ha nyernek a döntőben, öt) BL-győzelem, négy bajnoki cím, öt klub-vb-elsőség, egy Spanyol Kupa-siker, négy Spanyol Szuperkupa- és három Európai Szuperkupa-győzelem után búcsúzik.
A német válogatottban eddig 108 meccsen lépett pályára, ehhez még legfeljebb 7 mérkőzést tehet hozzá az Eb-n, ebből egyet a magyar válogatott elleni csoportmeccsen.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.