Napokon belül elérkezünk az Európa-bajnoki felkészülés véghajrájába, itt az idő, hogy megnézzük, milyen formában vannak fociválogatottunk legjobbjai és kitől mire számíthatunk az Eb-n.
A magyar labdarúgó-válogatott szövetségi kapitánya, Marco Rossi március közepén hirdetett keretet az Európa-bajnokság első két felkészülési meccsére, amelyet Törökország és Koszovó ellen játszott a csapat. Rossi akkor arról beszélt, hogy a jól bevált csapaton nem szeretne és lényegében nem is nagyon tud változtatni, a keretből kiszoruló labdarúgók ugyanis nem tettek le olyan teljesítményt az asztalra, ami válogatott meghívót érne nála. Debütálók azonban ennek ellenére is akadtak. Dárdai Márton, a Hertha több poszton is bevethető, de alapvetően belső védője a törökök ellen csereként állt be, majd Koszovó ellen kezdett, illetve Mocsi Attila, a Rizespor védője is pályára lépett csereként Koszovó ellen.
Öldöklő csata az 1-es mezért
A keret áttekintését azonban nem náluk, hanem egy sorral hátrébb, a kapusposzton kezdjük, ahol talán a legnagyobb a rivalizálás. Marco Rossinak komoly fejtörést okoz, hogy Gulácsi Péter súlyos sérülése után Dibusz Dénes úgy tudott előlépni a válogatott első számú kapusává, hogy játékában gyakorlatilag nem volt hiba. A Ferencvárossal zsinórban hatodszor is bajnoki címet nyerő kapus valamennyi Eb-selejtező-mérkőzésen jó teljesítményt nyújtott, bravúrjaival sokat tett hozzá ahhoz, hogy a magyar válogatott csoportgyőztesként kvalifikálja magát a nyári tornára.
Dibusz Dénes 2024-ben az összes sorozatot beleszámítva 13 mérkőzésen lépett pályára és az Olympiakosz Pireusz elleni Európa-konferencialiga találkozókat leszámítva nem talált legyőzőre csapataival (a válogatottal győzelem Koszovó ellen, a Fradival pedig 8 győzelem és 2 döntetlen a mérlege). 13 meccsen 8 gólt kapott és az eredmények.com-on lévő értékelések alapján átlagosan 6,8-as osztályzatot kap.
Dibuszhoz hasonlóan Gulácsi Péter is 13 alkalommal védett ebben a naptári évben, hasonló eredményességgel mint posztriválisa. Mindössze egy olyan alkalom volt idén, amikor Gulácsi Péter állt az RB Leipzig kapujában és a csapat kikapott, a Real Madrid elleni Bajnokok Ligája nyolcaddöntő odavágóján. A lipcsei együttes 8 mérkőzést nyert és 3 döntetlent játszott Gulácsival a kezdőben, emellett a Törökország elleni győztes meccsen is ő védte a magyar kaput. Az eredmények.com szerint ez volt egyébként a legjobb mérkőzése, 8,4-es osztályzatot kapott, átlagosan pedig 7,1-re értékelik a teljesítményét.
Willi Orbán stabil pont a védelem tengelyében, köré már nehezebb dió játszótársakat találni
Folytassuk a védelemmel, annak is egyik oszlopos tagjával, aki ugyan Törökország és Koszovó ellen sem lépett pályára kisebb sérülése miatt, de klubcsapatában nyújtott teljesítményével hetente bizonyítja, hogy ott a helye a magyar válogatott kezdő tizenegyében. Gulácsihoz hasonlóan Willi Orbán is egy súlyosabb sérülésből tért vissza év elején, neki 14 meccs jutott idén a Lipcsében (13-szor kezdőként, 1-szer csereként), melyeken nyolcszor győzött, háromszor döntetlent játszott és ugyanennyiszer vereséget szenvedett a csapata. Legjobb teljesítményét a Real Madrid elleni BL-visszavágón nyújtotta Orbán, ahol gólt is szerzett, csapatával pedig harcban van a legjobb négybe kerülésért a Bundesligában.
Szintén stabil pontnak tűnik a védelemben Lang Ádám, aki ugyan a ciprusi klubcsapatában, az Omonia Nicosiában nem játszik annyit, amennyi ideális volna, pláne mióta eltörte a lábát egy edzésen, de a válogatottban rendre számít rá Marco Rossi. Idén 13 mérkőzés jutott neki, ebből 11-szer kezdett, kétszer állt be csereként, illetve volt három olyan meccs is, amikor ugyan ott ült a kispadon, de pályára nem lépett. Lang Ádám nyolcszor hagyhatta el a pályát győztesként, kétszer játszott döntetlent csapatával és háromszor veszítettek, emellett kétszer győztek, egyszer pedig kikaptak, amikor a magyar védő csak a kispadon foglalt helyet. Az Omonia Nicosia jelenleg 65 ponttal 3. helyen áll a ciprusi első osztály rájátszásában.
Marco Rossi rendszerint számít rá, de klubcsapatában alig kap lehetőséget Szalai Attila, a Hoffenheim védője, aki jelenleg kölcsönben a Freiburg csapatát erősíti. Szalai végigjátszotta a törökök és a koszovóiak elleni barátságos mérkőzést is, klubcsapatában azonban mindössze háromszor lépett pályára, kétszer csereként, egyszer kezdőként, és utóbbi esetben sem volt végig pályán. Kulcskérdés, hogy a meccshiány ellenére be tudja-e verekedni magát a kezdőcsapatba, pláne, hogy a vele azonos poszton játszó Dárdai Márton több lehetőséghez jut a Bundesliga 2-ben szereplő Hertha BSC csapatában. Dárdai 12 meccsen lépett pályára, ebből kilencszer kezdőként, háromszor becserélték, a Hertha pedig stabil középcsapat a német másodosztályban. Dárdai jó teljesítményt nyújtott a válogatottban is, ennek fényében joggal reménykedhet benne, hogy az Eb-n a kezdőcsapat része lesz.
Védőként opció lehet még Rossi számára Balogh Botond, az olasz másodosztályban szereplő Parma játékosa, valamint a már korábban is említett Mocsi Attila, a török élvonalbeli Rizespor védője. Mocsi ugyan 15 mérkőzésen is pályára lépett idén, a válogatott szünet óta viszont mindössze 56 percet játszott három bajnoki mérkőzésen, holott januárban és februárban gyakorlatilag kirobbanthatatlan volt a kezdőből. Igaz ez Baloghra is, aki az év első két hónapjában jobbára a Parma kezdőcsapatában kapott helyet, a válogatott összetartás óta viszont mindössze hat percet töltött a pályán.
A válogatott egyik legstabilabb pontja
Szárnyvédőben, illetve szélső középpályásként két-két emberrel számolhat Marco Rossi. A jobb oldalon Bolla Bendegúz és Loic Nego, míg baloldalt Kerkez Milos és Nagy Zsolt rohamozhat. Bolla és Nego között kiélezett a küzdelem, előbbi 20-szor, utóbbi 18-szor lépett pályára ebben az évben. Játékidőt tekintve is közel azonosan állnak a Servette és a Le Havre labdarúgói: Bolla 2024-ben 1017 percet töltött a pályán, ami meccsenként átlagosan 51 játékpercnek felel meg, míg Nego 869 percet futballozott idén, ami 48 perc átlagban. Bolla gól és gólpassz terén erősen kezdte a 2024-et, mindkettőből három áll a neve mellett, míg Nego inkább a védekezésben jeleskedik.
Kerkez és Nagy esetében sem az fog dönteni vélhetően, hogy melyikük mennyit játszik klubcsapatában. Kerkez Milos stabil kezdőjátékos az angol első osztályban játszó Bournemouth csapatában, míg az sem lehet kérdés, hogy a Puskás Akadémia kezdő tizenegyében szerepelni fog Nagy Zsolt neve. A Felcsút játékosa 2024-ben már 5 gólnál tart, többek között eredményes volt Koszovó ellen is, Kerkez első gólja még várat magára.
3+1-es középpálya, itt sem lesz egyszerű dolga Rossinak
A középső középpályásoknál nagyjából hasonló a helyzet, mint a szárnyvédőknél, itt is két sorral számolhat Marco Rossi. A téli átigazolási időszakban hárman, Nagy Ádám, Callum Styles és Kleinheisler László is kölcsönbe került a több játékidő reményében és egyelőre úgy néz ki, mindhármuknál bejött a váltás. Nagy az olasz másodosztályon belül talált új csapatot, a Spezia vette kölcsön a Pisától, és mióta megköttetett az üzlet, minden mérkőzésen pályára lépett. Styles egy osztállyal feljebb váltott, a Championshipben szereplő Sunderlandben egy meccs kivételével mindig pályára lépett, legtöbbször kezdőként számít rá Mike Dodds vezetőedző. A bizalmat a West Brom ellen egy győzelmet érő gólpasszal hálálta meg. Kleinheisler csapata hétvégén szakította meg négy mérkőzés óta tartó nyeretlenségi sorozatát, a magyar válogatott középpályásának 14 perc jutott ezen a találkozón (ami szinte már több, mint amennyit a Panathinaikoszban játszott ősszel). Kleinheisler László a Hajduk Split színeiben eddig 1 gólnál és 1 gólpassznál jár 2024-ben, csapata pedig vélhetően már nem mozdul el a 3. helyről a horvát bajnokságban.
A magyar középpálya kakukktojása, legalábbis átigazolási szempontból mindenképp, Schäfer András, az Union Berlin játékosa. A német fővárosi klub a kiesés elől menekül a Bundesligában, de Schäfer helye biztosnak mondható a csapatban. A középpályás egy féléves kényszerpihenő után tért vissza tavaly év végén, teljesítménye a válogatottban és klubcsapatában is stabil. Jelenlegi formájukat látva a Schäfer–Nagy–Styles hármas között fog eldőlni, melyik kettő kerül a kezdőbe.
A kezdő hármas stabil, de mi lesz, ha valaki kidől?
A legstabilabb pontnak a támadó trió tűnik a magyar válogatottban, hiszen nehéz lenne elképzelni, hogy egy mérkőzésnek úgy fussunk neki az Eb-n, hogy nem a Szoboszlai–Sallai–Varga hármas szerepel elől. A csapatkapitány, Szoboszlai Dominik kirobbanthatatlan kezdőből, még annak ellenére is, hogy hasonlóan a csapatához, a Liverpoolhoz, személy szerint neki sem megy annyira a játék, mint az idény elején. Az utóbbi hetekben több váratlan vereség is becsúszott a nemrég még az angol bajnokságot vezető klubnál. Kiestek az FA-kupából a Manchester United ellen, a bajnokságban sem bírtak a velük, majd meglepően simán búcsúztak az Atalanta ellen és a Crystal Palace, majd az Everton is elvitte a három pontot tőlük, a West Ham ellen pedig ikszeltek szombaton, így vélhetően az FA-kupa és az Európa-liga megnyerése mellett a bajnoki címnek is búcsút inthetnek. A magyar válogatott szemszögéből nézve kulcskérdés, hogy egy ilyen hosszú és fárasztó szezon után milyen fizikai- és mentális állapotban lesz Szoboszlai az Eb-n. Mindenesetre a válogatottban nyújtott játékát látva bizakodóbbak lehetünk, mert akkor is hozta a formáját, amikor a klubjában nem annyira ment a játék.
Sallai Roland a válogatott szünet óta mindössze 98 percet futballozott, a Mönchengladbach ellen ágyéksérülés miatt nem lépett pályára, legutóbb pedig a sárga lapok miatt nem játszhatott a Mainz ellen. A Freiburg harcban van, hogy jövőre is a nemzetközi kupaporondon szerepeljen, de korántsem biztos, hogy Sallaival, ugyanis Marco Rossi szerint a támadó készen áll rá, hogy szintet lépjen és egy top csapatba igazoljon. Egy jó Európa-bajnoki szereplés biztosan megdobná az ázsióját.
A magyar első osztály góllövőlistáját 19 találattal vezető Varga Barnabás a hétvégén a Ferencváros 35. bajnoki címét ünnepelhette. Varga jó formában van, az MTK ellen négy gólt lőtt februárban, az Újpest elleni derbin is duplázni tudott, illetve az Eb-selejtezőkön is fontos gólokat szerzett.
A nagy kérdés az, mi van akkor, ha a támadó hármasból valaki kidől. Vargát a dél-koreai Ulsan csapatában játszó Ádám Martin tudná pótolni, a többi poszton viszont hatalmas kérdőjelek vannak. Gazdag Dániel ugyan rendszeresen kezdő a Philadelphiában, ráadásul az utóbbi három bajnokin kétszer is gólt szerzett, de Marco Rossi nem volt tőle elragadtatva, a Koszovó elleni meccs után azt nyilatkozta, hogy „megkapja a lehetőséget, de nem teljesít jól”. Koszovó ellen kapott néhány percet Vancsa Zalán is, aki szárnyal a belga másodosztályban, 2024-ben 7 gólt lőtt és kiosztott 2 gólpasszt, csapata, a Lommel pedig negyedik a tabellán, négy ponttal lemaradva az első helyen álló Beerschot VA együttesétől.
A hvg.hu kezdő csapata
Zárásképp eljátszottunk a gondolattal, hogy miképp állítanának össze a magyar válogatott kezdő tizenegyét a Svájc elleni nyitómérkőzésre, ha mi kerülnénk Marco Rossi helyébe. Erre jutottunk:
Gulácsi – Lang, Orbán, Dárdai – Nego, Schäfer, Styles, Kerkez – Szoboszlai, Sallai – Varga.
Ezekre a szavakra kerestek rá a legtöbben Pornhubon 2024-ben
Változás történt az élen.