Sport hvg.hu 2022. október. 05. 12:21

Több mint száz mérkőzésén csalhatott Hans Niemann sakkozó egy elemzés szerint

Erre jutott a chess.com elemzése.

Nagyjából száz olyan játszma volt, amit minden valószínűség szerint elcsalt Hans Niemann amerikai sakkozó – állapította meg a Chess.com elemzése. Niemann nevét akkor hozták összefüggésbe csalással, amikor a 19 éves tehetséget Magnus Carlsen vádolta meg vele. A média ezt követően ugrott rá az ügyre, és jutott arra az egészen vad következtetésre, hogy Niemann rezgő análgyöngyökkel csalhatott, mivel ezeken keresztül valaki segített neki.

Az amerikai játékos tagadta a csalást, azonban a Chess.com nem véletlenül állítja, hogy nagyon sokszor csalhatott: szerintük még 2020-ban is voltak olyan játszmái, ahol felmerült, hogy nem játszott tisztán.

A Chess.com vizsgálati anyagában azt írja, hogy az amúgy online sakkjátszmák lebonyolítására alkalmas oldalon olyan csalásészlelő mechanizmusokat és elemzéseket használnak, amik összehasonlítják a játékosok lépéseit a sakkmotor által felajánlottakkal. Ezekről a motorokról érdemes tudni, hogy gyakorlatilag bármikor képesek legyőzni a legnagyobb sakkmestereket is. A jelentés ráadásul egy másik dolgot is megállapított: a Chess.com szerint Niemann lépései akkor váltak igazán gyanússá játszma közben, amikor számítógépén egy másik ablakot is megnyitott, ami felveti annak gyanúját, hogy sakkmotort alkalmazott.

A Chess.com ráadásul azt írja, hogy Hans Niemann egyszer telefonon el is ismerte nekik a csalást, ami miatt ki is tiltották az online platformról. A néha egészen bizarr történetről ebben a cikkünkben írtunk bővebben:

A sakknak pont egy bizarr gyanúsítással súlyosbított botrány nem hiányzott most

A sakk sokadvirágzását éri, óriási pénzdíjakért folyik a küzdelem és egészen abszurd vádak is felbukkannak, hogy a sportolók hogyan csalhatnak. Nagyon kevés a lebukás, a sakkozókat erősen figyelik, akár játszma közben is felállíthatják őket a bírók ellenőrzésre és a doppingolást is ellenőrzik.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.