Este visszatér a Puskás Arénába a magyar fociválogatott. Kérdés, mire jut egy hasonló rendű-rangú ellenféllel szemben, mint amilyenekkel a nyári Eb-n mérkőzött meg. De van reális esélye az angolokkal szemben Marco Rossi csapatának?
A magyar fociválogatott 35 évvel ezelőtt szerepelt utoljára világbajnokságon. A nem éppen szép emlékű mexikói részvétel óta annyi újabb kapitány csapatáról gondoltuk, hogy ők kihozzák a sírból a magyar focit, hogy már össze sem lehet számolni, de nem is fontos. Utólag harminc évnyi folyamatos mélyrepülésnek tűnik a történet, amely a 2016-os Európa-bajnokságot megelőzően ért véget, azzal, hogy a Berlinben edzősködő Dárdai Pál átvette a csapatot, majd újabb vb-selejtezős kudarc után ismét Eb-résztvevők voltunk. Lehet arról beszélni, hogy mennyire segítette a kijutásunkat a torna bővített létszáma, de aki a kilencvenes évek vergődésére emlékszik, az tisztában van vele, hogy fejlődött a válogatott. Kérdés, jelent-e ez reális esélyt arra, hogy kijussunk a 2022-es világbajnokságra.
Magyarország az I-csoportba került a világbajnoki selejtezőkben: Anglia, Albánia, Lengyelország, Andorra és San Marino az ellenfeleink. Marco Rossi szövetségi kapitány augusztus elején még úgy nyilatkozott, hogy a világbajnokság egyelőre csak álom. „Miért? Mert a csoportunkban ott van Anglia és Lengyelország, amely papíron jobb, mint mi. Persze tudjuk, hogy a papír egy dolog, a pálya pedig egy másik. Ez egy álom, de valóra szeretnénk váltani” – mondta Rossi. (Minden selejtezőcsoportból két csapat jut tovább: az első helyezett azonnal kvalifikál, a második pedig még egy selejtezőkört játszik.)
Három meccs már lement a csoportban, ez alapján Anglia vezet kilenc ponttal, és a papíron erősebb lengyelek csak a negyedik helyen árválkodnak négy ponttal. A magyar válogatott ugyan hét ponttal a második, de három-három pontot a két leggyengébb, Andorra és San Marino ellen szereztünk, a két erős ellenfél közül csak a lengyelekkel találkoztunk még, de idehaza csak egy döntetlenre futotta ellenük. Csütörtök este Lengyelország az albánok ellen játszik, és a minimum elvárás az, hogy győzzenek, ha pedig emellé ma este az angolok legyűrnek bennünket (az Eb-döntőstől ez nem lenne meglepetés), akkor egyrészt a lengyelek utolérnek bennünket, másrészt Anglia ötpontos előnnyel vezeti majd a csoportot, amivel lényegében számunkra elúszik a csoportelsőség és az azzal a selejtezőkörök végén járó azonnali kvalifikáció.
Rossi legutóbb már jóval bizakodóbban nyilatkozott, mint augusztus elején: „Nehéz minden eshetőségre felkészülni, de a szakmai stáb segítségével a legjobb tudásunk szerint próbáljuk megtenni. Ez a csapat már bizonyította, hogy megvan a karaktere és képes félelem nélkül játszani.” Rossi nyilván arra célzott, hogy a magyar válogatott az Eb-n 86 percen át tartotta magát a portugálok ellen, a franciák és a németek pedig egyáltalán nem tudtak felülkerekedni a csapaton.
Nagy visszatérők, fájó sérülések
Ami jó hír, hogy a nyáron sérülés miatt kimaradó Szoboszlai Dominik felgyógyult, csapatában, a Lipcsében első tétmérkőzésén, első labdaérintéséből gólt szerzett, a Stuttgart ellen pedig két bombagólt lőtt, emellett kifejezetten alázatosan és hasznosan játszott. Szóval Szoboszlai játékát remélhetőleg akkor is élvezet lesz követni, ha nem nyerünk. Ami viszont rossz hír, hogy Lovrencsics Gergő és Nego Loic sérülés, Nagy Ádám pedig eltiltás miatt nem léphet a pályára.
Ami az angolokat illeti: a válogatott ezúttal nem töltötte ki a 25 fős keretszámot: Gareth Southgate szövetségi kapitány nem hívott be senkit a sérült Dominic Calvert-Lewin helyére, így csak 24 játékossal érkeztek Magyarországra. A keret újdonsága, hogy a Manchester City sérült támadója, Phil Foden helyére bekerült a Manchester Unitednél éveken keresztül padozó, a West Ham csapatánál kölcsönben viszont brillírozó Jesse Lingard, valamint a Leeds Unitedtől Patrick Bamford is, aki a sérült Marcus Rashford helyén szállhat be a játékba. A kapitány természetesen Harry Kane maradt – az ő semlegesítése lehet Willi Orbánék elsődleges feladata este.
Lehetséges felállások
Az angolok a sportsajtó szerint az Eb-n is alkalmazott 4-3-3-as felállással játszhatnak este, ami a támadások idejére pillanatok alatt változhat 2-5-3-as felállásba Walker és Shaw gyorsasága miatt, a magyar akciók idejére azonban képesek lehetnek akár tíz emberrel is a tizenhatos vonalánál védekezni. A legvalószínűbb forgatókönyv szerint a védelemben Shaw és Walker mellett Maguire és Stones, a két manchesteri topklub bekkjei kaphatnak helyet, a középpályán Mason Mount, Declan Rice (esetleg Jadon Sancho) és Kalvin Phillips törhet előre, a támadóknál viszont még kérdéses a felállás. Kane pozíciója biztos, azonban Grealish az Eb-n még nem volt stabil kezdő, Sterling pedig klubcsapatánál, a Manchester City-nél nem számít annak jelenleg (részint pont Grealish miatt), így erősen kérdéses, hogy Southgate be meri-e őket tenni.
A magyar csapatnál azonban Szoboszlai érkezése az Eb-n látottnál agresszívebb, támadóbb felállás bevállalására is sarkallhatja Rossit. A legvalószínűbb formáció a 3-4-2-1, vagyis Botka–Orbán–Szalai triója a védelemben, Schäfer–Kleinheisler–Fiola és a Rossi által Lovrencsics helyére jelölt játékos a középpálya védekező szekciójában, Szoboszlai és Sallai támadóként, valamint Szalai Ádám befejező csatárként a legvalószínűbb.
Ezen a mérkőzésen szó szerint bármi megtörténhet – ha mindkét válogatott az Eb-n látott formáját hozza. A magyarok Eb-mérkőzései nem csak számunkra voltak elképesztően izgalmasak, a pár évtizede még pofozógépnek tekintett csapatunk úgy tűnik, most bármelyik bajnokesélyes nemzeti tizenegy dolgát képes irgalmatlanul megnehezíteni, formáját letörni, adott esetben – ha az ellenfél későn kapcsol – meg is verni őt.
Futball=politika
Az Eb előtt azt írtuk, hogy térdelés és fütyülés fogja kettéválasztani Európát. Lehet, hogy ma mindkettőt látni fogjuk, az angol csapat ugyanis előre láthatóan letérdel majd a meccs előtt, a magyar szurkolók pedig már az Írország elleni barátságos meccsen is bizonyították, hogy milyen barátságtalanul fogadják ezt a fajta kiállást. „Annak ellenére is le fogunk térdelni, hogy lehet, hogy kifütyülnek minket” – mondta Southgate szerdai sajtótájékoztatóján – „viszont ha így lesz, akkor sem fogunk ujjal mutogatni a magyar szurkolókra, főleg azután nem, ami a Wembley-ben történt Olaszország ellen a döntőn”. A szövetségi kapitány kijelentése nem véletlen: mint ismeretes, az angol drukkerek egy része ordítva, fütyülve reagált az olasz himnuszra.
Southgate szerint csapata megszokta a füttyöt, hiszen a saját szurkolóiktól is kaptak, amikor letérdeltek a június hetediki, Ausztria elleni felkészülési meccs előtt. Az UEFA eddig még sem az Eb-döntő, sem az említett felkészülési mérkőzésen mutatott szurkolói magatartás miatt nem hirdetett ítéletet, a magyar drukkerek rigmusai miatt viszont már igen: 2+1 meccses zárt kapus büntetéssel sújtották a csapatot. Ez azonban a csütörtök estét – FIFA rendezvényről lévén szó – nem érinti, így még a koronavírus negyedik hulláma sem szabhat akadályt annak a 65 ezer szurkolónak, akik a Puskásban akarják buzdítani a nemzeti tizenegyet. Mindenesetre Marco Rossi arra kérte a magyar szurkolók keménymagját, hogy a buzizást és cigányozást fejezzék be.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.