Mire képesek a skótok? Bejön-e a papírforma a lengyeleknek? Mennyire erősek a spanyolok?
A társrendező skótok – akiknek 23 éve ez az első világversenyük, amelyre kijutottak – a legfontosabb meccsükkel kezdenek hétfőn az Európa-bajnokság csoportkörében. A skót válogatott első ellenfele a D csoportban a cseh csapat lesz, és miután Anglia mellett a világbajnoki döntős Horvátország szerepel még a négyesben – utóbbi két együttes vasárnap mérkőzik –, az erőviszonyok ismeretében ki lehet jelenteni:
amelyik csapat pont nélkül marad hétfőn Glasgow-ban, az elméletben máris lemondhat a továbbjutásról.
A két együttes jól ismeri egymást a közelmúltból, az idei öt meccsén veretlen, két győzelme mellett három döntetlent játszó Skócia tavaly a Nemzetek Ligájában ősszel kétszer is legyőzte Csehországot: vendégként 2-1-re, majd házigazdaként 1-0-ra. A cseheket azonban érzékenyen érintette akkor a koronavírus-járvány, előbb több játékosuk nem állt rendelkezésre az alapcsapatból, míg második fellépésükön a szövetségi kapitány, Jaroslav Silhavy sem lehetett ott. A cseh keretben ezúttal nincsenek nemzetközi klasszisok, vannak viszont tapasztalt légiósok, köztük Tomas Soucek (West Ham United) és Partik Schick (Bayer Leverkusen), akikre azért lehet alapozni.
Steve Clarke, a skótok kapitánya a kezdőcsapat összeállítását illetően akár meglepetéssel is szolgálhat, ha a középpályán egyaránt alapember Scott McTominay (Manchester United) és John McGinn (Aston Villa) mellett a 20 éves Billy Gilmournak (Chelsea) szavaz bizalmat. Utóbbi mellett tehetsége és formája szólhat, valamint az, hogy kevésbé ismert, tapasztalatlansága ugyanakkor kockázatot is rejt.
A várható kezdőcsapatok (az uefa.com szerint):
Skócia: Marshall – Hendry, Hanley, Tierney – O'Donnell, McTominay, McGregor, McGinn, Robertson – Dykes, Adams
Csehország: Vaclik – Coufal, Celustka, Kalas, Boril – Soucek, Kral – Masopust, Darida, Jankto – Schick
Megkezdődnek a küzdelmek a D csoportban is, ahol a lengyel labdarúgó-válogatott az esélytelenebbnek tartott Szlovákia ellen készül Szentpéterváron. A lengyelek a XXI. században már hat világversenyen vettek részt, amelyeken ötször nem tudtak nyerni a nyitómérkőzésükön. Szlovákiával szemben az esélyek egyértelműen mellettük szólnak, az viszont mindenképp figyelmeztető jel kell legyen számukra, hogy hétfői riválisuk ebben az évszázadban csak két alkalommal szerepelt nagy tornán, de azokon mindkétszer túlélte a csoportkört. A lengyeleknek ebben a periódusban hatból egy a „túlélési mutatójuk”: a 2016-os Eb-n negyeddöntőbe jutottak, ahol csak tizenegyespárbajban maradtak alul a későbbi győztes portugálokkal szemben.
A lengyelek nagy reményeket fűznek a klubszezonban bombaformában futballozó, gólerős Robert Lewandowski játékához, akinek kulcsszerepe volt a Bayern München bajnoki címében, valamint abban, hogy a bajorok a Bundesliga leggólerősebb csapatának bizonyultak az idényben. A támadó viszont ezúttal azzal a Milan Skriniarral találja szemben magát, aki az Internazionaléval lett olasz bajnok. A milánói csapat pedig a legkevesebb kapott góllal zárta a Serie A küzdelmeit.
A várható kezdőcsapatok (az uefa.com szerint):
Lengyelország: Szczesny – Piatkowski, Glik, Bednarek, Bereszynski – Krychowiak, Klich, Zielinski, Puchacz – Jozwiak, Lewandowski
Szlovákia: Dubravka – Pekarik, Satka, Skriniar, Hubocan – Kucka, Hromad – Haraslin, Hamsik, Mak – Duda
A továbbjutást illetően a győzelem mindenképpen enyhítené a nyomást a lengyeleken vagy a szlovákokon a spanyolok elleni találkozó előtt. A csoport legfőbb favoritjának változatlanul Luis Enrique szövetségi kapitány este Svédországgal mérkőző együttese számít, annak ellenére, hogy a szintén társrendező spanyolok esetében az Eb-felkészülését messze nem lehet ideálisnak nevezni.
Előbb helyszíncsere történt náluk – Bilbao helyett Sevilla lett a rendező városuk –, majd a szakember mondott le különböző okokból néhány kipróbált futballistáról, többek között a tavasszal sérülésekkel bajlódó Sergio Ramosról. Az egy évtizeddel ezelőtt sikeres, vb-győztes és kétszeres Eb-aranyérmes generációból mostanra Sergio Busquets maradt hírmondónak, egészen addig, amíg a barcelonai középpályás koronavírusos fertőzése miatt ki nem esett a képből egy időre. Busquets az első, svédek elleni csoportmeccsen biztosan nem léphet pályára, de a másodikon, a lengyelek ellen – edzettségi és terhelhetőségi állapotának függvényében – talán már ott lehet.
A spanyol keretben ott vannak a sokra hivatott utódok, ők azonban a felkészülés utolsó, finombeállításokra hivatott, talán legfontosabb hetében – egészen szombatig – kénytelenek voltak egyénileg edzeni. És az utolsó felkészülési meccsükön is az U21-es válogatott játszott helyettük Litvániával. Luis Enrique mindezek ellenére optimistán várja az Eb-rajtot.
A svédeknek szintén lesznek hiányzóik koronavírusos fertőzés miatt, ráadásul a Göteborgban készülő együttesnek minden bizonnyal külön meg kell küzdenie majd a spanyolországi nyárral is, hiszen a 21 órás kezdés időpontjában még 27 Celsius-fok várható. A madridi bázisukon készülő spanyolok viszont a nap legmelegebb időszakában edzettek, hogy a legmegfelelőbben akklimatizálódjanak, emellett pedig a 16 ezer néző nagy részének a támogatására is számíthatnak.
A várható kezdőcsapatok (az uefa.com szerint):
Spanyolország: Unai Simón – Azpilicueta, Laporte, Pau Torres, Alba – Llorente, Rodri, Pedri – Gerard Moreno, Morata, Ferran Torres
Svédország: Olsen – Lustig, Lindelöf, Danielson, Augustinsson – S. Larsson, Ekdal, Olsson, Forsberg – Isak, Berg
Indul a torna negyedik napja, kezdenek a spanyolok - percről percre a foci-Eb-ről
Délutántól újabb három meccsel folytatódik az Eb, de addig is elhozunk minden fontos és érdekes hírt az eseményről. Kövessék folyamatos tudósításunkat!
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.