Az Európa-bajnokságok történetének legtávolabbról lőtt góljáról és az első, kapus által szerzett öngólról maradhat emlékezetes az Európa-bajnokság hétfői játéknapja. Aztán amilyen jó volt a nap első két meccse, olyan szenvedős lett a harmadik, ahogy a spanyolok óriási mezőnyfölény ellenére sem tudtak begyötörni egy gólt a svédeknek.
Az Európa-bajnokság negyedik napjának első meccsét Skócia és Csehország játszotta. Ugyan a skótok kezdtek jobban, nagy különbség nem volt a két csapat között, a félidőre pedig a csehek vonulhattak előnnyel, Schick fejelte be a vezető gólt a 43. percben egy szöglet után.
A második félidőben aztán jött az a jelenet, ami miatt ezt a meccset még nagyon sokáig fogjuk emlegetni. Schick a felezővonal közeléből emelte kapura a labdát, ami elszállt Marshall fölött, és a hálóban kötött ki. Később kiderült: 1980, azaz amióta erről statisztikát vezetnek, ez volt a legtávolabbról, 45,45 méterről indított lövés az Eb-k történetében, amelyből gól lett.
Innen aztán szinte minden mindegy volt, a skótok hiába támadtak és jutottak el helyzetekig, mindig akadt egy cseh, aki menteni tudott.
Emlékezetes cseh gól pecsételte meg a skótok sorsát
Patrik Schik második, Eb-rekorder találata továbbjutást érhet a cseheknek a csoportból.
A D csoport állása így a következő: 1. Csehország 3 pont (2-0), 2. Anglia 3 pont (1-0), 3. Horvátország 0 pont (0-1), 4. Skócia 0 pont (0-2)
Ez után az E csoporttal foglalkozhattunk. Elsőként Lengyelország-Szlovákia - papíron a lengyelek számítottak esélyesnek, de mindkét csapatnak pocsék éve van. Komoly lengyel mezőnyfölénnyel is kezdődött a meccs, csakhogy a vezetés Szlovákia szerezte meg. Mak két lengyel védőn cselezte át magát, majd a rövid alsó sarok felé lőtt, Szczesny belekapott a labdába, így az a kapufára pattant, onnan a kapus vállára-hátára, és róla be a kapuba. Innen pedig ugyan a lengyeleknél volt többet a labda, de ez semmi nagy ötlettel nem párosult azon kívül, hogy minden labdával Lewandowskit keresték, és reménykedtek, hogy ő majd megoldja. Nem oldotta meg, ráadásul amikor néha a szlovákok támadtak, az tényleg veszélyes volt.
A fordulás után fél percet sem kellett viszont várni arra, hogy egyenlítsenek a lengyelek. Rybus laposan adta középre a labdát, ott Linetty nem valami szépen ért bele, de Dubravka kezei mellett így is becsúszott valahogy a kapuba a labda. A lengyelek összekapták magukat a szünetben, agresszíven, szép focit bemutatva maradtak támadásban az egyenlítés után is.
Csakhogy a 62. percben emberhátrányba kerültek. Krychowiak teljesen feleslegesen lépett oda Hromadának, kicsit talán túl szigorú ítélettel, de megkapta érte a második sárga lapját. Hét perccel később pedig újra Szlovákia vezetett. Mak szögletét Hamsík megcsúsztatta, Skriniar gyönyörűen vette át, majd szemből, 13 méterről védhetetlen gólt lőtt.
A szlovákok ez után nyugodtan átadhatták a területet a maradék húsz percre, és foglalkozhattak a védekezéssel, a lengyel támadásokból pedig valami nagyon hiányzott. Az utolsó három percre éledt fel a lengyel csapat, de ekkor már késő volt.
Saját kárán tanulta meg a lengyel válogatott, húsz perc szép foci nem elég a győzelemhez
Az Európa-bajnokságok történelmének első olyan öngóljával indult a lengyel-szlovák meccs, amelyet kapus szerzett. A lengyelek egy félidő teljesen veszélytelen focit követően a szünet után azonnal egyenlítettek, majd amikor már csak az tűnt kérdésesnek, mikor szerzik meg a vezető gólt, ember- és gólhátrányba kerültek. Innen pedig Szlovákia sikerrel védekezte végig a meccset, így jókora lépéselőnybe került.
Az este a Spanyolország-Svédország meccsel folytatódott. Ritkán láthatunk ilyet ezen a szinten: az nem volt meglepetés, hogy a spanyol csapat volt aktívabb, de az annál inkább, hogy ennyire durván felborult a pálya. Félidőben 79:21 volt a labdabirtoklási arány a spanyolok javára, gyakorlatilag egykapuztak. Csakhogy a svédek betonvédelmét képtelenek voltak feltörni, amikor pedig egyszer-egyszer kihagyott a svéd védelem, akkor a szerencse segítette a vendégeket.
Az ilyen meccseknek szokott az lenni a vége, hogy a bekkelő csapat egyszer elmegy és rúg egy gólt. A svédeknek valóban volt is pár helyzetük, de Isak csak a kapufát találta el, Lustig pedig saját magát rúgta lábon a labdával. A spanyolok gyakorlatilag végigtámadták a meccset, de hiába, a svéd védelem tartotta 0-0-t.
Hiába egykapuztak a spanyolok, 0-0-t játszottak Svédországgal
Felborult a pálya, de a spanyolok képtelenek voltak mit kezdeni a svéd védelemmel.
Az E csoport állása így: 1. Szlovákia 3 pont, 2. Spanyolország 1 pont, 3. Svédország 1 pont, 4. Lengyelország 0 pont
És most ezt az egészet felejtsük el, kedden jön az Eb eddigi legfontosabb meccse, amihez képest tökéletesen mindegy, az összes többi csoportban mi történik: este 6-tól Magyarország-Portugália.
Kézilabda-Eb: a revánson túl is sok múlhat a magyar-svéd meccs végeredményén
Fontos meccset játszik este hattól a magyar női kézilabda-válogatott az Európa-bajnokságon: ha sikerül legyőznie a svéd csapatot, jó esélye van a legjobb négy közé jutni.