Sport MTI/hvg.hu 2020. április. 07. 17:12

Nem csitul a 2022-es foci-vb körüli korrupciós botrány

A két év múlva esedékes labdarúgó-világbajnokság rendezési jogát 2010-ben ítélték oda Katarnak, egy dokumentum szerint nem a legtisztább úton.

Bár korábban több embert is megvádoltak, eddig nem sikerült bebizonyítani, hogy Katar korrupcióval kapta meg a 2022-es labdarúgó világbajnokság rendezési jogát.

Hétfőn azonban újabb bizonyító erejű dokumentummal állt elő az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériuma.

A tárca által közzétett vádirat szerint a 2018-as oroszországi, illetve a 2022-es közel-keleti pályázat képviselői lefizették a FIFA végrehajtó bizottságának tagjait, hogy rájuk szavazzanak a seregszemlék 2010-es odaítélésekor.

A dokumentum szerint három dél-amerikai FIFA-tag, a brazil Ricardo Teixeira, a paraguayi Nicolás Leoz és egy meg nem nevezett személy kenőpénzt kapott azért cserébe, hogy a katari pályázatra szavazzon.

Az országban 2019-ben megrendezett atlétikai világbajnokság egyébként annyira rosszul sikerült, hogy többen a korrupciós vádaktól függetlenül sem szeretnék, hogy Katar ilyen nagy kaliberű tornát rendezzen.

Korábban többször felmerült, hogy két tornát a FIFA-tagok befolyásolásával szerezték meg a házigazdák, az amerikai igazságügy 2015-ben megállapította, hogy Jack Warner egykori FIFA-alelnök összesen ötmillió dollár kenőpénzt kapott az oroszoktól a szavazatáért cserébe.

Mind az orosz, mind a katari szervezők tagadják, hogy szavazatokat vásároltak volna, a FIFA egy 2014-ben lefolytatott belső vizsgálat után mindkét rendezőt felmentette a vádak alól. A szervezet akkori vezetőjét, Sepp Blattert azonban 2015-ben eltiltották nyolc évre minden labdarúgással kapcsolatos tevékenységtől. A svájci sportvezető büntetését 2016 februárjában hat évre mérsékelték.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.