Jó ideig úgy tűnt, a foci-vb hétfői napjának legnagyobb (és leglényegtelenebb) meglepetése az lesz, hogy Szaúd-Arábia legyőzte Egyiptomot. Az esti Spanyolország-Marokkó és az Irán-Portugália meccstől mindenki csak azt várta, hogy eldől, miként osztozik a B-csoport első két helyén a két európai ország. Aztán majdnem minden borult, Irán majdnem továbbcsúszott. Végül mégis maradt a papírforma: a legjobb tizenhat között két összecsapás már összejött: Uruguay (A1) – Portugália (B2) és Spanyolország (B1) – Oroszország (A2).
A nap eseményeit itt nézheti vissza percről percre.
Oroszországban elkezdtek álmodni. Már ott tartottak hétfő délutánra, hogy akár világbajnokok is lehetnek, de a legjobb négyben, na jó, katasztrófa esetén a legjobb nyolcban biztos ott lesznek. Aztán jött az Uruguay elleni meccs, és a dél-amerikaiak a 10. percben már 1-0-ra (Suárez szabadrúgásból), a tizenhárommal később pedig 2-0-ra (Cserisev lábáról pattant be az öngól) vezettek.
Az oroszok szurkolók ébredezni kezdtek, bár a továbbjutás fölötti örömüket semmi sem tudta elvenni. Még az sem, hogy egy lagymatag második félidő következett, amikor aztán a 90. percben kaptak mégyegy gólt. Cavani végre betalált, így 3-0 lett a vége.
A gólok szempontjából érdekesebben alakult a Szaúd-Arábia – Egyiptom meccs, ahol Salah a 22. percben kiugrott, két szaúdi védő között tartotta meg a labdát, majd átemelte a kifutó kapus fölött. (0-1). A szaúdiak viszont nagyon szerették volna megszerezni az első vb-győzelmüket 1994 óta, így folyamatosan támadtak. A 41. percben kaptak is kezezésért egy tizenegyeset, de Al Muwallad büntetőjét a meccs egyik hőse, El Hadari kapus megfogta. (Ő egyébként nem a védéseivel vált hőssé, hanem azzal, hogy 45 évesen és 161 naposan pályára lépett, ő lett a világbajnokságok történetének legidősebb játékosa.) Az 52. percben aztán (figyelem: még mindig az első félidőben vagyunk, a hosszabbításban) már a nagy öreg is kevés volt. Egy igen gyanús (még öt perc videózás után is erősen kérdéses) újabb tizenegyest már Al Faraj vállalt el, és ő nem hibázott. (1-1).
A második félidőben az egyiptomiak érthetetlenül visszaálltak védekezni, a szaúdiak pedig egyre csak támadtak, a gól azonban csak nem jött össze. Illetve aztán mégis: ismét a hosszabbításban, annak is az ötödik percében Al Dawsari lőtt jobbról a hosszú sarokba. (2-1). Ezzel a csoportban Szaúd-Arábia lett a harmadik.
A csoport:
- Uruguay 9 pont
- Oroszország 6 pont
- Szaúd-Arábia 3 pont
- Egyiptom 0 pont
A B. csoportban egy dolog volt matematikailag is kizárva, az, hogy Marokkó továbbjuthat. Iránnak viszont maradt esélye, ha megveri Portugáliát, vagy legalább döntetlent játszik, de a spanyolok kikapnak Marokkótól (noha akkor még jött volna egy nagy számolás a különbségekről.) És bármennyire is hihetetlennek tűnt a meccs előtt, de majdnem mindkét forgatókönyv összejött. Marokkó ugyanis a frászt hozta a spanyolokra. Például akkor, amikor Iniesta és Sergio Ramos hibáját kihasználva a 14. percben Boutaib előnyt szerzett nekik (0-1). Igaz, az ő, illetve az iráni válogatott öröme ekkor nem tartott sokáig, a spanyolok megrázták magukat, és öt perc múlva egyenlítettek. Egy klasszikus, rövid átadásokra épülő játék után Iniesta passzolt balról Isco elé, ő pedig felbombázott a jobb felső sarokba. (1-1).
Ez is maradt az eredmény szünetig. Illetve még utána is jó ideig, egészen pontosan a 83. percig, amikor En Nesiri egy jobbról bejövő szögletre tökéletes ütemben ugrott fel, és a lebénult spanyol védelem, valamint De Gea kapus vigyázó tekintete mellett hatalmas gólt fejelt. Innen kezdve ismét Ramosék rohantak az egyenlítésért, ami végül a 91. percben jött össze egy igen gyanús helyzetben. A jobbról belőtt labdát ugyanis Aspas besarkazta a kapuba, a bíró azonban lest ítélt. Jött azonban a tiltakozás és a videóbírózás, végül a gólt megadták, 2-2 lett az eredmény, és a vége is. Ekkor már egyértelmű volt, hogy a spanyolok továbbjutnak, a kérdés csak az volt: elsőnek vagy másodiknak?
A másik meccs ugyanis szintén a hosszabbításban dőlt el véglegesen. Portugália ugyan megszerezte a vezetést a 45. percben (Quaresma jobb külsővel lőtt kapura a tizenhatos vonaláról, a labda pedig a kapu bal felső sarkába csapódott), ám ezt képtelen volt megerősíteni. Pedig esélye is volt rá rögtön a második félidő elején, amikor Cristiano Ronaldót felrúgták az iráni tizenhatoson belül, majd a videóbíró bevetése nyomán tizenegyes ítéltek. Azt azonban maga CR7 hagyta ki.
Az utolsó fél órában aztán hirtelen minden megélénkült. Előbb Quaresmát lehetett volna kiállítani agresszív magatartásért, majd Cristiano Ronaldót mehetett volna le a pályáról piros lap után, a bírónál azonban a jelek szerint az ő könyökléséért csak sárga jár.
És a java még mindig hátra volt: egy portugál kezezés, és videóbírózás után tizenegyest kapott Irán, amit Ansarifard magabiztosan értékesített. Sőt, a 90+5. percben Portugália majdnem ki is esett a csoportból, miután Taremi nem tudta berúgni a hatalmas helyzetét. A vége azonban mégis csak 1-1 lett.
Így pedig mégis csak a papírfoma jött be: a spanyolok és a portugálok a legjobb 16 közé, az irániak és a marokkóiak pedig haza mennek.
B-csoport:
1. Spanyolország 5 pont (gólkülönbség: 6-5)
2. Portugália 5 pont (gk.: 5-4)
3. Irán 4 pont
4. Marokkó 1 pont
Ez pedig azt jelenti, hogy az egyik csoportgyőztes, Uruguay majd Portugáliával (lásd még: Suárez kontra C. Ronaldo), a másik, Spanyolország pedig Oroszországgal játszik a legjobb 16 között.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.