A magyar férfi vízilabdacsapat debütálása alatt teszteltük az úszó-vb szurkolói zónáját. A válogatott Ausztráliával játszott, és az első gólnál még nyolc, középkorú ausztrál volt a leghangosabb, de aztán a nagyjából 1500 főre duzzadó közönség épp úgy legyőzte őket, ahogy a fiúk a medencében az ellenfelet. A hangulat lassan megjött, de nagyon messze van még a foci-Eb mámorító élménye.
Hétfőn este leteszteltük a vizes világbajnokság szurkolói zónáját. Azért ezt az időpontot választottuk, hogy a szervezők kedvében járjunk. Nem a Kazahsztán–Brazília-meccsen kerestük a hangulatot, hanem a magyar válogatott első meccsén, Ausztrália ellen. Milyen a kiszolgálás, a helyszín kialakítása, a hangulat? Ezt akartuk tudni.
Jó 45 perccel a kezdés előtt érkeztünk, mert nem csak a szervezőkre hallgatunk, de az MTI-re is. Márpedig egy korábbi közlemény szerint legalább egy órával a megtekinteni kívánt esemény előtt célszerű megérkezni a helyszínre a szigorú biztonsági ellenőrzések miatt. Hétfő kora este az állami televízió olyan riportot közölt, hogy "már a női" (!) válogatott meccsén is nagyon jó volt a hangulat a zónában, így a tömeget is elképzelhetőnek tartottuk. Ehhez képest egy percbe sem telt a bejutás.
A Margitszigeten nem volt fémdetektor, csak biztonsági őrök pillantottak bele a táskába. A bejárat előtt ülő információst is megkérdeztük az állítólagos sorállásokról, ő úgy tapasztalta, hogy eddig sosem tartott még 15 percnél tovább a beengedés.
Felmerült bennünk, hányan tudhatnak egyáltalán a szurkolói zónák létezéséről, már ha nem nézik olyan lelkesen az állami televízió összes csatornáját, mint ahogy mi tesszük. A hvg.hu tudósítóját elkísérő vízilabdázó például azt mondta: „nem is tudtam, hogy van ilyen, de ez nem jelent semmit, mert bármily furcsa is, annyira nem követtem figyelemmel a vizes vébé rendezvényeit”.
A Margitszigeten egyébként kora este nagy volt a forgalom, az itteni Hajós Alfréd Nemzeti Sportuszodában rendezik a vízilabda-mérkőzéseket. Míg a gyalogosok siettek, a kevés jármű lassan kanyargott az akadályok között. Rendőrautók és TEK-es felirattal ellátott betontömbök akadályozzák a gyorshajtást, és állják útját egy esetleges gázolásos merényletnek.
Ami a közlekedést illeti, autóval a világbajnokság két hetében sem ajánlatos érkezni, mert a „hol tudok parkolni” kérdésre a bejárat előtt ülő információs csak mosolyogva széttárta a kezét, még azt sem tudta megmondani, hogy a sziget túloldalán levő parkolót használhatja-e földi halandó a vb ideje alatt – igaz, annál a helyszínnél a Margit híd két hídfője is közelebb van. A 26-os busz a meccs kezdetén 7-8, majd a végénél már csak 15 percenként közlekedik, nem csuklós buszokkal, úgyhogy a BKK kínálatából a 4-es, 6-os villamos és a Bubi adja magát, de legjobban mindenki akkor jár, ha gyalogol vagy eleve biciklivel érkezik.
A meccs kezdete előtt a fűben és a középső padsoroknál gyülekező halk közönséget úgynevezett sztárfellépők szórakoztatták. Hallhattuk Janicsák Veca, ByeAlex vagy Gáspár Laci produkcióját, a keddi női meccs előtt az Irie Maffia lép fel.
A hétfő esti közönség lassan gyarapodott, és ahogy egyre többen lettek a szurkolók, úgy jött meg a hangjuk is. A meccs kezdetekor a himnuszoknak mindenki megadta a kellő tiszteletet, a magyart nagy taps követte. A nagyjából 1500-as tömeg várakozásainkat jóval meghaladó bulit kerített, de azért van még hova fejlődni. Talán majd az igazi tétmeccsekre több lesz a nemzeti- és csapatjelkép, a biztatás, a gólöröm és ünneplés. A tavalyi labdarúgó-Eb-n egy meccset sem nyertünk olyan fölénnyel, mint hétfőn Ausztrália ellen, a hangulatot mégsem lenne fair összehasonlítani.
A változatos összetételű közönséget többségében fiatalok alkották, ők rendre pár sörrel feltankolva ültek a fűben és a padokon, chipset ettek, és a góloknál az elején kisebb, majd a sötétedés és az illuminált állapot beállta után fokozódó tapssal, egyre több bekiabálással és "ria-ria Hungáriával" reagáltak. Közben a 200 méterre játszó csapat is egyre szebben tette a labdát. Az első gólt az ausztrálok szerezték, így halhattuk a helyszínre érkezett nyolc ausztrál tapsát. Az eredményre való tekintettel nekik több felzúdulások nemigen volt.
A meccs szüneteiben a sztárok és általuk kinevezett vezérszurkolók szórakoztatták az erre az első sorokban jobban, hátrébb kevésbé vevő és bekapcsolódó közönséget. Az első kiválasztott „vezérszurkoló” egy ötéves kisfiú volt, nálunk ő volt a sztár.
Amit eszel, iszol
A meccs kezdése előtt megnéztük a szurkolói zónát körülölelő étel- és italbódék ajánlatait is – hát meglehetősen drága kínálattal találkoztunk. A gyrosos szendvicset kolbásszal töltő Kolbice 1390-1790-es árak közötti kajákat ajánlott – csakúgy mint a Bánkitó fesztiválon –, az Arany János utcai metrónál egyébként ugyanez a kínálat 900 forintnál kezdődik. Hot dogot 1180, sültkrumplit 900, szósszal 1100 forinttól lehet kapni.
A Matolcsy-unokatestvér Szemerey-féle csapolt Pécsi sör korsóját 750 forintért mérik, csapolt konkurenciája nincs a térszínen, a fröccsöt pedig 400-900 forintért lehet kapni. Ezzel szemben erős kontrasztot mutat a nézőtér szélén álló Aldi-sátor (a cég a reklám szerint a magyar sportsikerek támogatója, mint azt a programfüzetet lapozgatva azonnal megtudtam). A diszkontban 100-150 forinttól péksüteményt, 150 forinttól sört is lehet kapni. Igaz, a bejövetelkor a táskámra először épp csak rápillantó biztonsági őröknél kijövetelem, majd visszatérésem után az Adiban vett sört már úgy kellett bekönyörögnöm. Érdekes, amit bent meg lehet kapni, azt az őrök szerint nem lehetne ugyanis bevinni, pedig ilyesmi tiltására semmilyen jel nem utalt. Talán szegény Matolcsy családon akartak valamit segíteni az Aldi elleni harcában.
Kifelé jövet a tisztázás végett megkérdeztem az információnál, hogy be lehet-e hozni alkoholt, a válasz az volt, hogy „szerintem igen”. A FINA Free wifi, amelyet eredetileg az elhíresült azeri piackutató cég üzemeltetett volna, mígnem botrány nem lett belőle, a meccs alatt nem működött rendesen, de annyira azért a használhatatlan szolgáltatás elég lehetett, hogy személyes adatainkat begyűjtsék, vagy továbbküldjék Kubatovnak.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.