Sport Mizsur András 2016. július. 07. 17:00

Au revoir, Weltmeister? Auf Wiedersehen, Les Bleus?

A ma esti elődöntőn egy lépéssel közelebb kerülhet a Nationalelf edzője ahhoz, hogy történelmet írjon, a franciák viszont újra hazai pályán lehetnek Európa bajnokai, ha bejutnak a vasárnapi döntőbe. Hatalmas tehát a tét a második elődöntőn, ahol kiderül, hogy kivel játszik Portugália a 2016-os foci-Eb fináléjában.

Szerda este óta tudjuk, hogy a német–francia párharc győztese Portugáliával fog játszani a döntőben. Azzal a Portugáliával, amelyik csak nagy nehezen, mindössze három döntetlennel jutott tovább csoportjából, és egészen az elődöntőig képtelen volt meccset nyerni a rendes játékidőben.

Ronaldo vetett véget a walesi álomnak - Portugália az Eb-döntős

Ezzel szemben a német–francia duó sokkal simábban jutott be az egyenes kieséses szakaszba; mindkét csapat 7-7 ponttal, veretlenül abszolválta a csoportmeccseket. Sőt, a németek még gólt sem kaptak a három meccs alatt. A nyolcad- és a negyeddöntőben is meggyőzőbbek voltak Cristiano Ronaldóéknál. A németek előbb Szlovákiát (3-0), majd a nagy esélyessé előlépő olaszokat (1-1, majd tizenegyesekkel 6-5) győzték le, a franciák pedig Írország és Izland (2-1, 5-2) bedarálásával jutottak el az elődöntőig.

Történelmet írhat Löw

Lényeg a lényeg, a német–francia meccs előrehozott döntőnek is beillik. A két éve Brazíliában világbajnokságot nyert generáció pályafutásának megkoronázását jelentené egy Eb-siker, a németek edzője, Joachim Löw pedig egy nagyon exkluzív és szűk elitklub tagjává válna, ha vasárnap Özilék emelhetnék magasba az Eb-győzelemmel járó serleget.

AFP / Nicolas Tucat

Utoljára a spanyolok szövetségi kapitánya, Vincente del Bosque volt képes arra a bravúrra, hogy csapatával világbajnokságot (2010, Dél-Afrika) és Európa-bajnokságot (2012, lengyel–ukrán közös rendezésű Eb) nyerjen. Rajta kívül ez csak Helmut Schönnek sikerült, aki az NSZK-val tudott duplázni: 1972-ben Eb-t, két évre rá pedig világbajnokságot nyert a német mester.

Rossz ómen a hazai pálya?

A másik oldalon viszont mégiscsak a házigazda ország válogatottjáról beszélünk. Persze ez még senkit sem jogosít fel a győzelemre, és a futballtörténelmet látva nem is feltétlenül jó ómen egy világversenyen. Emlékezhetünk, hogy a brazilok mekkorát buktak (németek elleni 1-7) a saját rendezésű világbajnokságon, vagy hogy a most újra döntőző portugálok milyen közel voltak a végső győzelemhez 2004-ben (a görögök ellen bukták a döntőt).

AFP / Patrik Stollarz

Ehhez képest égi jelnek is tekinthető, hogy utoljára pont a franciáknak sikerült megnyerniük egy hazai rendezésű tornát. 1984-ben Michel Platini vezetésével lettek Európa-bajnokok, 1998-ban pedig a Zidane nevével fémjelzett csapat lett világbajnok francia földön. Azóta ez egy válogatottnak sem sikerült, és nem is olyan rég a németek is megtapasztalhatták, hogy milyen elbukni egy saját rendezésű világversenyt: 2006-ban “csak” bronzérmes lett a Nationalelf.

Francia henger

Nehéz tehát dönteni a két csapat között, a Griezmann–Giroud–Payet trió elképesztő teljesítményt nyújtott eddig: összesen 10 gól és 6 gólpassz fűződik a három francia játékos nevéhez. A németeknél nincs hasonlóan kiemelkedő teljesítmény, viszont csapatként nagyon erősek, és eddig mindössze egyetlen egy árva gólt kaptak, azt is büntetőből.

AFP / Francisco Leong

A támadójátékukat nézve sem kell szégyenkezniük a németeknek, Toni Kroos és Jerome Boateng ott vannak a legjobban passzoló a játékosok között, míg Mesut Özil nevéhez fűződik a harmadik legtöbb kulcspassz. A németek ellen szól viszont, hogy az olaszok elleni negyeddöntő során lesérült két alapemberük, Mario Gómez és Sami Khedira.

Hosszasan lehetne még a statisztikákat idézgetni, de jósolni is kár lenne, úgyis megtette ezt már helyettünk Dárdai. Egy azonban biztos: ma este kiderül, hogy ki lesz Portugália ellenfele a 2016-os Európa-bajnokság döntőjében. Ha az égiek is kegyesek lesznek hozzánk, akkor Pogbáék egy klasszisokkal jobb meccsel lepnek meg minket, mint amilyen a tegnapi elődöntő volt.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.