A német lapok szerint nem lebecsülendő, hogy játékosaik mekkora nemzetgazdasági hasznot hajtanak azzal, hogy kétmilliárd néző előtt játszottak sikeresen és szimpatikusan. A labdarúgók a mérkőzések előtt és után tanúsított magatartásukkal is kivívták a világ rokonszenvét – írták az újságok.
Tovább erősíti Németország kedvező nemzetközi megítélését a brazíliai labdarúgó-világbajnokságon aratott siker, a Nationalelf szereplése az összetartó, rokonszenves és laza német képét közvetíti a világ felé – emelték ki keddi német kommentárok.
Hosszú forradalom termelte ki a diadalmaskodó csapatot
A negyedik világbajnoki cím elnyeréséig veretlenül menetelő válogatott sikere valamennyi német lap szerint a tíz évvel ezelőtt elindított szerkezeti reformok eredménye. Az edzőközpontok és az utánpótlás-nevelés fejlesztése a 2000-es és a 2004-es Eb-n elszenvedett kudarc után "hosszú forradalom" volt, amely 2014-ben győzött – emelte ki például a Süddeutsche Zeitung.
A német válogatott Jürgen Klinsmann és az őt a szövetségi kapitányi tisztségben 2006-ban váltó Joachim Löw vezetésével a 2006-os vb-n a harmadik, a 2008-as Eb-n a második, a 2010-es vb-n ismét a harmadik, a 2012-es Eb-n pedig ugyancsak a harmadik helyet szerezte meg. Sokáig úgy tűnt, hogy Joachim Löwvel nem lehet tornát nyerni, de a szakvezető kitartott a "modern, ötletes és elegáns játék" elképzelése mellett, amellyel végül a riói Maracana Stadionban bevégezte az évtizedes munkát – írta a Die Welt.
Kétmilliárd néző, nemzetgazdasági haszon
A vasárnapi döntő így a "Made in Germany márkanevet népszerűsítő kétórás reklámfilm" volt, amely csaknem kétmilliárd nézőt vonzott a képernyők elé – tette hozzá a Die Welt a Szolidáris és szabad című vezércikkében, miszerint a Nationalelf tagjainak járó prémium igen alacsony honorárium azért a hatalmas nemzetgazdasági haszonért cserébe, amelyet hazájuknak hajtottak.
A német labdarúgók a mérkőzések előtt és után tanúsított magatartásukkal is kivívták a világ rokonszenvét. A Brazília ellen aratott 7-1-es győzelem után például az ellenfeleket vigasztalták, az pedig még a "legmakacsabb németellenes előítéleteket is szétporlasztja", ahogyan "a melankolikus hős" Miroslav Klose a döntő után sírva magához ölelte gyermekeit – emelte ki a Die Welt.
A tizenhatoson túl kalandozó Manuel Neuer "neoliberális" felfogása a kapus feladatáról, Jerome Boateng "hipszteres hátvédi" munkája vagy éppen André Schürrle és Mario Götze "mesterlövészi precizitása" mind azt jelzi, hogy Joachim Löw "a csapatszellem és az individualizmus ideális keverékét" hozta létre.
A válogatott szereplése a liberálisoknak megmutatta, hogy "az egész csapatnak segít a szolidaritás a sérültekkel, az elesettekkel, gyengékkel és kimerültekkel", a szociáldemokratáknak pedig azt mutatta meg, hogy "a verseny bontakoztatja ki leginkább az egyén képességeit" – tette hozzá a konzervatív lap.
A Handelsblatt című üzleti lap szerint a brazíliai vb révén "a Deutschland márka végérvényesen cool lett", az ország arculatában megerősödött a laza és vidám vonás, ami versenyelőny a német gazdaságnak.
A lap keddi számában több vállalatvezető is értékelte a vb tanulságait, például Martin Winterkorn, a Volkswagen konszern igazgatótanácsának elnöke, aki külön elemzésben vette számba, hogy mit tanulhatnak a cégek Joachim Löw csapatától. Az Auditól a Porschén keresztül a Volkswagenig 12 márkát egyesítő vállalatcsoport vezetője szerint a sikerhez három fő tényező járult hozzá: a csapatszellem, az összpontosítás a célra és az utánpótlás támogatása. A munkát pedig egy központi érték, a tisztelet vezérelte – fejtette ki Martin Winterkorn, kiemelve, hogy "mindenki fontos, és együtt erősebbek vagyunk, mint külön-külön – ezt az üzenetet minden vállalkozás feljegyezhetné magának".
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.