Sport hvg.hu 2014. június. 15. 20:33

A vébé eddigi legrosszabb meccsét nyerte meg Svájc

Svájc-Ecuador: 2-1. Ha csak ennyit olvasunk a vasárnap esti meccsről, akkor csupán nyugtázzuk: papírforma. Pedig távolról sem volt ez ennyire egyszerű. Mindkét csapat gyengén játszott, a meccs unalmas volt, az európaiak pedig a hosszabbítás utolsó percében szerezték meg a győzelmet, miután hátrányban is voltak.

Valami baj lehet a FIFA-ranglistával, ha a hatodik és a 26. olyan unalmas meccset játszik, mint vasárnap délután Svájc és Ecuador. Igazán nagy izgalmakra egyébként nem is számítottunk, de ennél mindenképpen többre. A svájciak pedig minden bizonnyal sokkal kisebb ecuadori ellenállásra. Ehhez képest a dél-amerikaiak kezdtek jobban, és ha nem is voltak nagyon veszélyesek, de legalább próbálkoztak. Nyilván pontosan tudták, ha az E-csoportból, ahol még a franciák és a hondurasiak vannak, csak úgy tudnak továbbjutni, ha a svájciakat legyőzik. Hondurast ugyanis várhatóan mindenki megveri, a franciáknak papírforma szerint győzniük kellene mindenki ellen.

És egy ideig úgy is tűnt, hogy az ecuadoriaknak bejöhet a taktika: a 22 percben a teljes svájci védelem elaludt, Enner Valencia egyedül ugrott fel fejelni öt méterre a Benaglio kapujától (egy balról bejövö szabadrúgásnál), és megszerezte a vezetést.

AFP / Evaristo Sa

Az első félidő fele még hátravolt, de esemény már nem sok. A svájciak inkább távoli lövésekkel próbálkoztak, az ecuadoriak védekeztek és ellentámadásokra épített.

A második félidő előtt csak az volt a kérdés,ugyanannyira unalmas lesz-e, mint az első. Hát nem úgy indult. Othmar Hitzfeld svájci kapitány ugyanis beállította Mehmedit, aki két perccel és egy másodperccel a kezdés után nyomban fejelt egy gólt - ő három méterről.

AFP / Evaristo Sa

Ekkor mindenki úgy gondolta, most már jobb lesz a meccs. Nem lett az. A svájciak mintha elfáradtak volna tíz perccel később, vagy ötletük sem volt, mihez kezdjenek ellenfelük védekezésével. Az ecuadoriak határozottan veszélyesebbek voltak, főleg a balszélső, Montero játszott remekül, rá végül két védőt rendeltek ki, de így is rendre beverekedte magát a tizenhatoson belülre, azok azonban, akiket helyzetbe hozott, mindent elhibáztak. Aztán az ecuadori kapitány mintha eldöntötte volna, hogy ez így nem fog működni, és Monterót lecserélte.

A végére úgy tűnt, mindkét csapatnak jó lesz a döntetlen, aztán döntsön a gólarány a következő meccsek után. A hosszabbítás három perce viszont minden megváltozott: előbb a dél.amerikaiak kerültek hatalmas helyzetbe, majd a svájciak a fordulásból elrohantak az ecuadori kapuig, és ha már ott voltak, a szintén csereként beállított Seferovic pár méterről a bal felsőbe bombázta Rodriguez balról jövő beadását. (Egyébként a meccs mindhárom gólját majdnem ugyanarról a helyről szerezték a csapatok.)

AFP / Evaristo Sa

Így tehát Svájc nyert, van három pontja, és alighanem továbbjut a csoportból a legjobb 16 közé. De hogy az első nyolcba nem kerül be ezzel a játékkal, az teljesen nyilvánvaló - legyen bárki az ellenfele.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.