Háromnapos nemzeti gyászt hirdettek Eusebio hazájában
Háromnapos nemzeti gyászt hirdetett a portugál kormány a hetvenegy éves korában, vasárnapra virradóra elhunyt legendás futballista, Eusébio tiszteletére.
A döntést Luis Marques Guedes kormányszóvivő jelentette be, aki újságíróknak többek között azt mondta, Eusébio "aranybetűkkel írta be a nevét a világfutball könyvébe". A mozambiki születésű Fekete Párduc holttestét vasárnap délután a lisszaboni Luz Stadionban helyezték el, ahol a szurkolók leróhatják kegyeletüket.
"Eusébio hozzájárult az ország fényének emeléséhez. Portugália sokat köszönhet neki mint nemzetközi sportnagykövetnek" - fogalmazott Marques Guedes a Radio TSF-nek nyilatkozva. "A portugálok gyásza kiterjed az összes portugál nyelvű afrikai országra, akárcsak a világ mindazon pontjára, ahol portugál közösségek élnek."
Anibal Cavaco Silva portugál államfő közölte, a kivételes, szerény és barátságos sportemberként ismert Eusébio a világ legjobbjaihoz tartozott, és hírnevet szerzett az országnak. "Az ország siratja őt, az ország gyászba borult" - hangsúlyozta a 74 éves Silva az elnöki palotában mondott beszédében, amelyet élőben közvetített a televízió.
Antonio Costa, Lisszabon polgármestere ugyancsak méltatta az elhunyt futballcsillagot, egyúttal közölte, hogy a főváros lobogóit félárbocra eresztik. A Portugál Labdarúgó Szövetség (FPF) egyperces gyászszünetet rendelt el minden vasárnap sorra kerülő futballmérkőzésre.
"Eusébio soha nem hagy el bennünket. Egyedülálló alakja ő a portugál labdarúgásnak" - jegyezte meg Fernando Gomes, az FPF elnöke, megemlítve még, hogy Eusébio - akinek a tiszteletére ünnepséget terveztek - a szövetség fennállásának századik évében távozott el.
Eusébio da Silva Ferreira halálát a szív és a légzőszervek leállása okozta. Az utóbbi években már többször kórházba került különböző egészségi problémákkal.
A 64 válogatott meccsén 41 gólt szerző futballista a Benficával 1962-ben megnyerte a Bajnokcsapatok Európa Kupáját, a BEK-et. A portugál nemzeti együttest 1966-ban a harmadik helyhez segítette az angliai világbajnokságon, amelynek a gólkirálya lett kilenc találattal. 1965-ben ő érdemelte ki az Aranylabdát, és pályafutása során kétszer volt Európa legjobb góllövője.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.