Sport Győri Kristóf 2012. július. 29. 07:30

Az amerikai légierő tizenkét tagja kosárlabdázónak állt az olimpiára

Valószínűleg a britek légvédelmének az együttműködésére is szüksége lesz az Egyesült Államok kosárlabda-válogatottjának, hogy rendben lejátszhassák mérkőzéseiket. Hihetetlen adottságokkal rendelkező játékosok jöttek ugyanis a tengerentúlról. Vajon ki állítja meg őket?

Kobe Bryant
AP / Manu Fernandez

A londoni olimpiát megelőzően egész Amerika, de nem túlzás állítani, hogy az egész világ azon dolgozott, hogy az amerikai csapat egyik vezérének, Kobe Bryantnek megtámasszák azt a kijelentését, miszerint a mostani válogatott simán megverné a '92-es barcelonai olimpián parádézó Dream Teamet.

Az nyilvánvaló, hogy olyan különbséget már nem lesz képes válogatott felmutatni (43.8 ponttal múlták felül átlagban ellenfeleiket!!), mint a Jordan, Pippen, "Magic" Johnson fémjelezte keret, hiszen ma már jóval kiegyenlítettebb a mezőny, de a dominanciára képesek lehetnek. Ebbe beleszólni az előkészületi mérkőzések alapján mindössze a játékvezetőknek lesz esélyük, hiszen az európai felfogás még távol áll attól, amihez az észak-amerikai profiliga (NBA) sztárjai szoktak.

AP / Martin Mejia

Dacolva a sípmesterekkel, a spanyolokat huszonkettő ponttal tönkreverték az olimpia előtti utolsó mérkőzésükön. Akiktől jelenleg a legjobban tarthatnak. Az első félidőben még döcögött a játékuk, de azt követően megtalálták a ritmust, amit szemmel nehezen lehetett követni. Az operatőr a mérkőzés végén dupla gázsit kérhetett, hiszen a passzok sebessége mindkét oldalon irreális volt. Az összecsapás már-már az olimpiai szintet is megütötte, de ez csak egy felkészülés volt a TORNÁRA, így csupa nagybetűvel, mert ez az lesz.

Két csoportba vannak osztva a csapatok, hatos megoszlásban. Az A jelűben az argentinok, a franciák, a nigériaiak, a tunéziaiak és a litvánok próbálják majd megállítani a toronymagas esélyes amerikaiakat. Jelen állás szerint erre az argentin csapatnak van a legnagyobb esélye, de az is jócskán ötven százalék alatt van, az előzetes esélylatolgatások szerint.

Pau Gasol, a spanyolok centere
AP / Bernat Armangue

A B csoportban a spanyolok dominanciáját lehet várni. Talán egy picit könnyebb a helyzetük, mint az NBA sztárjainak, hiszen nekik az ausztrál, az angol, a brazil, a kínai és az orosz csapat ellen kell majd mérkőzniük. Itt a brazilok és az oroszok, ha jobb napot fognak ki, még meg is ijeszthetik a fiatal sztárjukat, Ricky Rubiót nélkülözni kénytelen spanyol válogatottat.

Amennyiben mindkét válogatott az élen végez a csoportjában, onnantól kezdve már csak a döntőben találkozhatnak. Ezen kívül más alternatíva szembefordulna az előzetes várakozásokkal, de pont ezért szép játék a kosárlabda, mert bármi megtörténhet. Ha valakinek megy a dobás, ha valaki jól védekezik, ha valaki jó taktikát választ, az megtörheti az ellenfelet, még a csapatként is jónak tűnő tengerentúliakat. 

Egy dolog biztos, ha az ember leül a televízió elé csodálni a parádét, sört csak akkor fogjon a kezébe, ha leszíjazta magát, mert ugrálni fog a látványtól. Remélhetőleg a légierő emberei is elnézőek lesznek a játékosokkal, mert valljuk be őszintén, kevesen vagyunk, akik egy jó védekezésért ülünk le meccset nézni. Íme egy kis ízelítő a kezdés előtt:

Az USA elképesztő olimpiai statisztikája

Tizenhatszor szerepeltek a játékokon, tizenháromszor akasztották nyakukba az aranyérmet. Eddigi 128 mérkőzésük alkalmával 123-szor diadalmaskodtak. 1972-ben Münchenben másodikok, míg 1988-ban Szöulban és 2004-ben Athénban harmadikok lettek - ezen az olimpián háromszor is kikaptak. 1980-ban nem utaztak el Moszkvába.
Legmagasabb pontátlaguk: 117.3 pont 1992-ből, Barcelonából.
Legtöbb dobott pontjuk: 133 pont, Kína ellen 1996-ból, Atlantából.
Legnagyobb diadaluk: 101-29, Thaiföld ellen, 1956-ból, Melbourneből.
Legnagyobb vereség: 92-73,Puerto Rico ellen, 2004-ből, Athénból.

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.