A helyszíni beszámolók szerint az al-Ahli hírhedt ultrái nem válogattak az eszközökben, és minden létező tárggyal ütötték-verték a hazai drukkereket, a focistákat és az utóbbiak védelmére kirendelt, kevés számú biztonsági embert.
Szerda este az egyiptomi al-Maszrinak - al-Ahli futballmérkőzés után tömegverekedés tört ki, ahol nemcsak focistákat sebesítettek meg a pályára beözönlő randalírozók, hanem a szükségesnél kisebb létszámú biztonsági erőkkel és az ellendrukkerekkel is összecsaptak. A stadiont felgyújtották, a halálos áldozatok száma eddig 74, a sebesülteké több mint ezer.
A stadionban lévő szemtanúk szerint a hangulat már a meccs alatt is nagyon feszült volt, a vendégdrukkerek már érkezésük után sértegető transzparenseket raktak ki a lelátóra. A későbbi tüntetők nagy többsége is al-Ahli-drukker volt, azoknak is egy csoportja, a hírhedt Ultrák, akik tavaly is főszerepet játszottak a kairói Tahrír tér fémakadályokkal és járművekkel való eltorlaszolásában, és Hoszni Mubarak elnök megdöntésében. Most újra megszállták a teret.
Az egyiptomi főügyész nemcsak 52, már letartóztatott huligán azonnali kihallgatását rendelte el, hanem Port Szaid kormányzójáét, és az azóta elbocsátott biztonsági főnökét is. "Vertek minket bent és kint is, petárdákkal, kövekkel, fémcsövekkel, és volt, akinél kés is volt” - mondta egy drukker a televíziónak.
„Az emberek tényleg dühösek, látni lehetett a dühöt a szemükben." A kormány és a parlament összeült, a Port Szaidi kormányzó lemondott, sokak szerint a tavalyi tiltakozások óta csökkentett állományú rendőrség teljesen használhatatlan volt a szerdai esetnél.
Port Szaidban később a hadsereget is bevetették, mely ellenőrzési pontokat hozott létre a városba vezető utak mentén. "Emiatt nem omlik össze Egyiptom - mondta Husszein Tantavi katonai vezető az AP-nek. - Ilyen eset bárhol a világon megtörténhet. Nem hagyjuk, hogy megússzák azok, akik emögött állnak." A hatóságok szerint a legtöbb halálesetet erős agyrázkódás, komoly fejsérülések, fulladás és pánik okozta.
Európában a legismertebb hasonló eset az 1985-es brüsszeli, a Heysel Stadionban rendezett Liverpool - Juventus BEK-döntő volt, amely 39 halálos áldozatot követelt. Ez volt egyben a határvonal is, mert ezután azonnal megváltoztatták a kontinensen a stadionok bizonsági előírásait. Elsőként az angol huligánokat kitiltották a lelátókról. Az utolsó tragikus eset Európában húsz éve történt, Korzikán, ahol egy szektor leomlott és tizenöten meghaltak.
TÖBB MINT SZÁZ ÉV SZURKOLÓI TRAGÉDIÁI A FUTBALLSTADIONOKBAN |
1902. április 5., Glasgow (Skócia) - Az Anglia-Skócia mérkőzésen 25-en meghaltak és 517-en megsebesültek, amikor az egyik lelátó összeomlott. 1982. október 20., Moszkva (Szovjetunió) - Hivatalosan 67 (nem hivatalos adatok szerint 340) halálos áldozata volt a Szpartak Moszkva-Haarlem európai kupamérkőzésen kitört tömeghisztériának. A rendőrség már kifelé terelte a szurkolókat, amikor az utolsó percekben született gól miatt sokan megpróbáltak visszajutni a lelátókra, és sokakat összenyomtak. 1985. május 11., Bradford (Anglia) - 52 szurkoló halt meg, s több mint 200 súlyos égési sérüléseket szenvedett, amikor kigyulladt a Valley Parade Stadion faszerkezete. 1985. május 29., Brüsszel (Belgium) - A Heysel Stadionban rendezett BEK-döntőn rendbontás miatt összedőlt az a kerítés, amely a Liverpool és a Juventus szurkolóit választotta el. 39-en vesztették életüket, 500-an megsebesültek. 1988. március 10., Tripoli (Líbia) - A Líbia-Málta barátságos válogatott mérkőzés félideje előtti percekben egy férfi késsel fenyegetőzött. A riadt emberek menekülni próbáltak, egy téglafal leomlott, aminek következtében 30 ember meghalt, 40 megsérült. 1988. március 12., Katmandu (Nepál) - A Nemzeti Stadionban a nepáli Janakpur és a bangladesi Muktijodha mérkőzése alatt vihar tört ki. A távozni akarók a kijáratoknál egymást gázolták le, 93-an meghaltak, a sebesültek száma 300 volt. 1989. április 15., Sheffield (Anglia) - A Hillsborough Stadionban az F.A. Kupa elődöntőjében a rendőrség kinyittatta a kapukat, hogy a kint rekedt emberek bejuthassanak a Liverpool-Nottingham Forest mérkőzésre. A beözönlő tömeg 96 nézőt agyonnyomott, több százan megsebesültek. 1991. január 13., Orkney (Dél-afrikai Köztársaság) - A Kaizer Chiefs-Orlando Pirates barátságos mérkőzésen a játékvezető sokak szerint rosszul döntött egy esetnél. A vitából verekedés támadt, 40-en meghaltak, 50 szurkoló kórházba került. 1992. május 5., Bastia (Korzika, Franciaország) - A Furiani Stadionban felállított ideiglenes szektor leomlott a Bastia-Olympique Marseille Francia-kupa elődöntőn. 15-en meghaltak, 1300-an megsebesültek. 1995. április 8., Freetown (Sierra Leone) - A drukkerek jegyszerzés reményében megrohamozták a stadion főbejáratát, amely beszakadt, 40-en meghaltak. 1996. október 16., Guatemalaváros (Guatemala) - A Guatemala-Costa Rica vb-selejtező előtti tolongásnak 84 halottja és 150 sérültje volt. |
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.