Sport hvg.hu 2012. január. 30. 13:40

Újra kiderült, szétzúzhatatlan a Djokovic-Nadal-Federer tengely

Az év első Grand Slam-tornája hozott is meglepetést meg nem is. A férfi tenisz élmezőnye továbbra is a Djokovic-Nadal-Federer tengely mentén szerveződik, a nőknél pedig továbbra sincs semmilyen tengely. Idén a páros sem volt papírforma. A 2012-es Australian Open tanulságai.

A férfi mezőnyben Novak Djokovic ott kezdte az idei évet, ahol a tavalyit abbahagyta. A szerb már a 2011-es szezont is világelsőként fejezte be, ami annak az eredménye volt, hogy összehozott egy 70 győzelem – 6 vereségből álló szériát (ez 92,1 százalék, amibe belefért egy 43 meccses győzelmi sorozat is), és három Grand Slam-győzelmet is behúzott (Australian Open, Roland Garros, Wimbledon).

Egyedül Párizsban nem tudott nyerni, de a salakos versenyek trónjáról nagyon nehéz lesz letaszítani a hatszoros RG-győztes Rafael Nadalt. Cserébe viszont Djokovic megvédte címét Melbourne-ben, ahol már harmadszor nyert (2008, 2011, 2012), összesen ötödik GS-győzelmét szerezte, aminek köszönhetően mától 3195 ponttal vezeti az ATP-világranglistát a spanyol előtt (13630 - 10435).

Bár a ranglista-helyezés azon múlik, a szerb mennyire tudja megvédeni tavalyi győzelmeit, a nagy rivális Nadalnak sem lesz könnyebb éve. És nemcsak azért, mert Djokovic szemlátomást nem veszített a tavalyi lendületből, és továbbra is bombaformában játszik, hanem mert olyan lélektani előnyre tett szert, amekkorát ugyan már Nadal is összerakosgatott 2010-ben, de aztán - részben sérülése miatt - szépen lassan el is veszített. Legalábbis az egymás elleni csatáknál.

A 16-szoros GS-rekorder Roger Federer már abszolút teher nélkül játszik, hozzászokott az új uralkodóktól való vereségekhez. Viszont még mindig benne van egy nagy győzelem, csak azt nem tudni, kijön-e még azelőtt, hogy elege lesz, és főállásban vállalja a családapa szerepét. Ami viszont az utóbbi években nem változott, hogy a skót Andy Murray továbbra is képtelen kilépni az árnyékból, és a negyedik helynél nem tudja feljebb tornázni magát. Addig viszont nincs gond, Melbourne-ben is elődöntőig jutott.

Amerikának továbbra sem villognak világklasszis teniszezői, a legmagasabban rangsorolt (8.) Mardy Fish és az alulmotivált Andy Roddick már a második körben kiesett, egyedül John Isner képviselte az országot a harmadik fordulóban is. Az ausztrál nyílt teniszbajnokság egyetlen meglepetésének talán a japán Nisikori Kei nyolcba jutása számít, aki a francia Jo-Wilfried Tsonga legyőzésével jutott be a negyeddöntőbe, de az ötszettes csata annyit kivett belől, hogy Murray-vel már nem bírt. Ezzel az eredményével viszont már huszadik a világranglistán.

A női mezőny legnagyobb baja éve óta az, hogy arctalan. Nincsenek nagy egyéniségek, ha valaki ki is tud törni, az is csak rövid időre sikerül. A sportágat évekig uraló amerikai Williams-nővérek csillaga úgy tűnik, lehanyatlóban van, ami elsősorban nem annak köszönhető, hogy már mindent megnyertek, sokkal inkább romló egészségi állapotuknak, mely egyre közelebb hozza a visszavonulást. Az idősebbik Venus vírusos betegsége miatt könnyen lehet, hogy neki ez már el is jött.

A túlzott fizikai igénybevételnek egyébként más játékosok is áldozatul estek, néha meglepően fiatalon, így például az orosz Dinara Szafina, vagy a magyar Szávay Ágnes. A mai női tenisz legnagyobb klasszisnak talán a 28 éves, egyszer már visszavonult négyszeres Grand Slam-győztes belga Kim Clijsters tekinthető, akit vitathatatlan képességei és tehetsége az élre emelnének. Időnként mégis úgy tűnik, talán motivációs gondokkal küzd, ami a gyereknevelés mellett mondjuk érthető is. Viszont így lehet az, hogy időről időre olyan teniszezők is révbe érnek, mint az olasz Francesca Schiavone (31), az ausztrál Samantha Stosur (27), vagy a kínai Li Na (29).

Ebbe a kategóriába tartozhatna a cseh Petra Kvitová (21), vagy a mostani győztes fehérorosz Vikorija Azarenka (22) is, de ők fiatal koruk miatt talán komolyabb lehetőségek előtt állnak. Akárcsak a dán Caroline Wozniacki (21), aki ugyan még nem nyert Grand Slamet, de 67 hétig egy huzamban így is a WTA-világranglista élén tudott maradni. Az idei Australian Open legváratlanabb eredménye viszont a férfi páros döntőjében született, ahol a párosspecialista indiai Leander Paes a cseh Radek Štěpánekkel újra összeállva legyőzte az utóbbi az évtized legjobb kettősének választott amerikai Bryan-testvéreket, Bobot és Mike-ot, akik 2003 óta tizenegy Grand Slam-győzelmet ütögettek össze, ebből ötöt éppen Ausztráliában.

Mivel Jani Réka, Babos Tímea és Czink Melinda a selejtezőkben kiesett, Magyarországot idén egyedül Arn Gréta képviselte a tornán. A 32 éves éves teniszező a kanadai Rebecca Marino és a 17-dikként kiemelt szlovák Dominika Cibulková legyőzésével a harmadik körig jutott, ahol Serena Williams állította meg két sima szettben. A férfi mezőnyben viszont továbbra sincs versenyképes teniszezőnk. Legjobb játékosaink Kellner Ádám és Balázs Attila, legnagyobb reménységünk pedig a tavalyi szezonját hozzáállásbeli gondok miatt elszúró húszéves Fucsovics Márton, aki a jelek szerint összeszedte magát, és az 577. helyről indulva új, szlovák edzővel kezdte meg ezt az évet.

párizsi olimpia 2024

Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába

Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.