A magyar férfi kézilabda-válogatott hétfőn Oroszország csapata ellen kezdi a szerbiai Európa-bajnokságot, és a továbbjutás kérdése már ekkor eldőlhet. Mivel csak az első helyezett (illetve Franciaország győzelme esetén a második) szerez kvótát, Mocsai Lajos csapatának óriási bravúr lenne a kijutás. Erre inkább az április kvalifikációs tornán lesz esély. Esélylatolgatás.
Milyen esélyeink vannak? A magyar válogatott a kvalifikációs kényszer alatt küzdő Oroszországgal, valamint a vb-bronzérmes Spanyolországgal és a címvédő világ-, olimpiai bajnok Franciaországgal került össze az Eb „halálcsoportjába”, így a továbbjutás is bravúrnak számít. A Magyar Kézilabda Szövetség azonban számol ezzel, és a legjobb nyolc hely valamelyikét tűzte ki célul, ugyanakkor a kapitány szerint ez a négyes annyira erős, hogy könnyen lehetnek körbeverések. Így még ha végrehajtunk is egy bravúrt, akkor sem biztos, hogy továbbjutunk ebből a csoportból.
A csoportellenfelekkel szembeni magyar mérleg |
Oroszország: 1 győzelem, 10 vereség Spanyolország: 12 győzelem, 4 döntetlen, 12 vereség Franciaország: 16 győzelem, 3 döntetlen, 16 vereség |
„Rangsor nincsen, illetve a rangsor adott, hiszen az oroszok ellen kezdjük az Eb-t – nyilatkozta a hvg.hu-nak Mocsai Tamás, a csapat Bundesligában játszó átlövője. – Minden meccsnek rettentően nagy jelentősége van, így csak az előttünk állóval kell foglalkoznunk. Meccsről meccsre építjük fel magunkat. Ha az utóbbi világversenyek eredményei nézzük, akkor ellenfeleink közül az oroszok tűnnek a leginkább verhetőnek. De minden ellenfelet analizálunk, mert minden játékosnak más az egyéni képessége. Egy Karabaticra, Accambrayra azért készülünk.”
„Ahogy mi videózunk, úgy más együttes is videózik, de nem hiszem, hogy külön figyelnének rám az ellenfelek. Nálunk nincsenek sztárok, kivételezett játékosok, legnagyobb fegyverünk az egység – mondta lapunknak Ilyés Ferenc, csapatkapitány és átlövő. – Azért azt alaposan kielemezzük, hogy melyik kapusnak hova érdemes lőni, de a mester dolga a taktika kitalálása meccsről meccsre, neki pedig a felkészültség talán a legnagyobb erénye. Mindenkivel jó a kapcsolata a csapatból, de a meccsek előtt leginkább Császár Gáborral, az irányítóval kell megbeszélnie, hogy mit és hogyan játsszunk. A következő meccsel viszont csak akkor kezdünk el foglalkozni, ha az előzőnek vége van.”
„Minden meccsre megvan a stratégiánk, de itt már a napi forma, az alkalmazott taktika, a játékvezetés, a közönség, a csapategység és a küzdőképesség mind-mind döntőek lehetnek – magyarázta Mocsai Lajos, hozzátéve, hogy sokat számít majd, hogy 5-6 ezer magyar szurkoló utazik Újvidékre. – Csoportellenfeleink a Magyarország ellen szerzett két pontra építik a stratégiájukat, azaz mindenki győzelemre számít ellenünk. A keretüket figyelembe véve, erre az önbizalomra meg is van az okuk, de mi kellő önbizalommal, önbecsüléssel ezt meg tudjuk cáfolni. Az viszont biztos, hogy a francia csapatnál semmit sem számít, hogy már kvalifikálták magukat az olimpiára. Teljes, egészséges kerettel jöttek az Eb-re.”
A csapatunk. A kapitány nem fedi fel összes lapját az Eb-n, például nem nevezte már a bő keretbe sem a 40 esztendős, így aztán "kímélő üzemmódban" tartott, sorsdöntő gólokra képes Perez Carlost, akire majd az ötkarikás selejtezőn számít. A kapuban Fazekas Nándor azért küzd, hogy őszi sérülése után visszanyerje remek formáját. A bal és jobb széleken Iváncsik Gergő, Iváncsik Tamás és Harsányi Gergely helye jelenleg megkérdőjelezhetetlen, a szűkítésnél Vadkerti Attila maradt ki az utazó keretből. A balátlövők között a társak szavazatai alapján csapatkapitánnyá előlépett Ilyés Ferencet Putics Barna válthatja.
Az irányítói poszton akadtak gondok, ugyanis Császár Gábor mellett most csak Nagy Kornél bevethető, mert Lékai Máté – akire nagyon számított a kapitány – térdsérülés miatt nem utazhat. A beállósok – Schuch Timuzsin, Zubai Szabolcs – eltérő alkatuk, mozgékonyságuk miatt változatos stratégia kialakítására adnak lehetőséget. A jobbátlövők között volt a legnagyobb a felhozatal: az egyre érettebb játékot bemutató Mocsai Tamás mellett azonban Laluska Balázs sokáig sérült volt, a 21 éves Ancsin Gábor felnőtt nemzetközi porondon még rutintalannak számít, míg Krivokapic Milorad hosszú szünet után ölthetett ismét válogatott mezt.
Napidíj és prémiumok |
Ha csapat már a kontinensviadalon megszerezné londoni kvótát, 35 millió kapna a magyar szövetségtől, erre azonban kevés az esély. Az olimpia kvótát nem érő ezüstérem, illetve bronzérem 12 millió, a 4-6. hely 8 millió, a 7-8. hely pedig 5 millió forintot ér. Ha a csapat áprilisban lesz ötkarikás befutó, akkor a prémium 20 millió forint lesz.
A játékosok napidíja Szerbiában az eddiginél magasabb, 40 euró lesz, és mindenki rendelkezik majd az MKSZ, valamint az európai szövetség (EHF) által megkötött biztosítással is. Mocsai Lajos szövetségi kapitány azonban kihangsúlyozta, hogy a csapatot nem a pénz motiválja, senki nem a prémiumra gondol. A motiváció más: „Olimpiai részvevők akarunk lenni!” |
Az Európa-bajnokság. Franciaország, Spanyolország és Dánia, mint mindig, most is esélyes, de a hazai közönség előtt szereplő Szerbia is sokra viheti. A kontinenstorna belgrádi A csoportjában a lengyel, a dán, a házigazdák és a szlovák, a nisi B-ben a német, a svéd, a cseh és a macedón, a verseci (Vrsac) D-ben pedig a horvát, a norvég, az izlandi és a szlovén együttesek találkoznak. Minden kvartettből az első három együttes jut a középdöntőbe. Az A és B csoport továbblépői Belgrádban, az újvidéki C, valamint D kvartett első három helyezettje pedig Újvidéken folytatja. Ezt követően a két-két legjobb középdöntős kerül az elődöntőbe.
Az Eb-n kilenc olyan csapat is szerepel – a házigazda szerb, valamint a lengyel, a szlovák, a német, a cseh, a macedón, a magyarokkal azonos kvartettben szereplő orosz és a magyarokkal azonos ágon lévő norvég, illetve szlovén válogatott –, amelyek közül csak kettő jut olimpiai kvalifikációs lehetőséghez tavasszal. A 2013-as vb-re is lehet indulási jogot nyerni: a jövő évben házigazda spanyolokon és a címvédő franciákon túl a három legjobb csapat jut ki az Eb-ről, a többi júniusban pótselejtezőt vív. Ebből a szempontból nem mindegy, hogy melyik együttes hányadik helyen végez a kontinensviadalon.
Mi a fontosabb? Az Eb vagy a kvalifikációs torna? „Mindkettő versenyt nagyon fontosnak tartom. Az Eb már csak azért is bír óriási jelentőséggel, mert a kézilabda maga európai gyökerű sportág. Nyilván most már minden az olimpia tükrében számít, de lépésről lépésre haladunk, ennek megfelelően lehet csak fontossági sorrendről beszélni – mondta a hvg.hu-nak Mocsai Lajos.
„A mostani torna után leszűrhető az, hogy kik ellen lépünk majd pályára áprilisban – tette hozzá a kapitány. – Ugyanis az itt felállt rangsor fogja megadni majd, hogy Dániában, Spanyolországban, vagy Svédországban lépünk pályára másik három együttes ellen, ahonnan a két legjobb csapat jut ki a londoni olimpiára. Ráadásul most minél több tétmérkőzést tudunk nagy nyomás alatt játszani, annál jobban tudjuk a csapatot felmérni. És persze a jövő évi vb miatt is fontos lenne minél messzebb jutni.”
2012-ES FÉRFI KÉZILABDA EURÓPA-BAJNOKSÁG, SZERBIA |
C CSOPORT, A MAGYAROK MECCSEI: Magyarország - Oroszország, jan. 16., 20:15 (m1) Spanyolország - Magyarország, jan. 18., 20:15 (m1) Franciaország - Magyarország, jan. 20., 20:15 (m1)
* A Eb döntőjét az m1 élőben közvetíti, további 23 meccset pedig a Sport TV ad
A MAGYAR VÁLOGATOTT KERETE: Kapusok: Fazekas Nándor (MKB Veszprém KC), Mikler Roland (Pick Szeged) Jobbszélsők: Harsányi Gergely (Tatabánya Carbonex KC), Iváncsik Tamás (MKB Veszprém KC) Jobbátlövők: Ancsin Gábor (Pick Szeged), Krivokapics Milorad (Cimos Koper, szlovén), Laluska Balázs (MKB Veszprém KC), Mocsai Tamás (SG Flensburg, német) Irányítók: Császár Gábor (MKB Veszprém KC), Nagy Kornél (Dunkerque HB, francia) Beállók: Schuch Timuzsin (MKB Veszprém KC), Zubai Szabolcs (Pick Szeged) Balátlövők: Ilyés Ferenc (MKB Veszprém KC), Putics Barna (VfL Gummersbach, német)
* Az utolsó szűkítésnél a 18 fős utazó keretből a kapus Tatai Péter, a beálló Szöllősi Szabolcs és a balszélső Vadkerti Attila maradt ki
Az eddigi férfi kézilabda Eb-k dobogósai és a magyarok helyezése: 1994 (helyszín: Portugália): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Horvátország, ...7. Magyarország 1996 (Spanyolország): 1. Oroszország, 2. Spanyolország, 3. Jugoszlávia, ...10. Magyarország 1998 (Olaszország): 1. Svédország, 2. Spanyolország, 3. Németország, ...6. Magyarország 2000 (Horvátország): 1. Svédország, 2. Oroszország, 3. Spanyolország - Magyarország nem jutott ki 2002 (Svédország): 1. Svédország, 2. Németország, 3. Dánia - Magyarország nem jutott ki 2004 (Szlovénia): 1. Németország, 2. Szlovénia, 3. Dánia, ...9. Magyarország 2006 (Svájc): 1. Franciaország, 2. Spanyolország, 3. Dánia, ...13. Magyarország 2008 (Norvégia): 1. Dánia, 2. Horvátország, 3. Franciaország, ...8. Magyarország 2010 (Ausztria): 1. Franciaország, 2. Horvátország, 3. Izland, ...14. Magyarország |
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.