Sport hvg.hu 2012. január. 03. 17:53

"Cseh Laciról le kell venni ezt a terhet, különben beleszakad"

Cseh László a jelenlegi legeredményesebb olimpikonunk úszásban. Athénban egy bronz-, Pekingben három ezüstérmet szerzett, Kínában legnagyobb ellenfele az úszófenomén Michael Phelps volt. Várhatóan az amerikai riválisok lesznek rá veszélyesek Londonban is, de elmondása szerint az új dressz biztosan nem. Legfeljebb a szemüveg. A Kőér utcai uszodában jártunk.

Cseh László január 2-án kezdte meg az úszóedzéseket a Kőér utcai uszodában, és nagyon sűrű lesz a hátralévő olimpiai felkészülési programja. Jövő héten Belgiumba utazik egy kvalifikációs versenyre, amire ugyan még nincs igazán felkészülve, de így is ki akarja próbálni magát erős ellenfelek ellen. Utána kétszer három hét edzőtábor jön, előbb a magaslati Mexikóban, majd szokás szerint Dél-Afrikában.

A felkészülés három makrociklusból áll, a Cseh számára három aranyat hozó szczecini rövidpályás úszó-Eb zárta az elsőt, és a március utolsó hetében rendezett kvalifikációs hazai bajnokság fogja zárni a második makrociklust. Ezután az úszók egy hét pihenőt kapnak, és április 4-től egészen az olimpiáig megállás nélkül edzenek, mely magába foglalja a gyorsasági-állóképesség fejlesztését és a gyorsítást is.

A két nagy ellenfél: Cseh László (balra) és Michael Phelps
MTI / Illyés Tibor

Londonban is Amerika lesz az ellenfél

A decemberi Amerika–Európa összecsapás után az esemény gálajellege ellenére annyit azért már látni lehetett, hogy a tengerentúli úszók idén nyáron, az olimpián is nagyon jók lesznek. Nemcsak azért, mert fölényesen (181,5 - 80,5) nyerték a két kontinens kétévente megrendezendő összecsapását, de az edzéskörülményeik is rendkívül jók és a csapat is összeszokott.

A feltételek most nem is voltak egyenlőek. Az európai úszók eleve hendikeppel indultak, mivel a szczecini rövidpályás Európa-bajnokságról érkeztek, meg kellett küzdeniük az időeltolódás okozta nehézségekkel, mindezek után éppen a negyedik napon kellett versenyezniük tengerentúli riválisaikkal, ami úszószempontból a lehető legrosszabb időpont. Ennek ellenére Atlantában Cseh 200 pillangón arany-, 200 vegyesen ezüst-, 400 vegyesen pedig bronzérmet szerzett.

„Ez a verseny csak egy kis lélekerősítő volt az amerikaiaknak – mondta a hvg.hu-nak Cseh László egy edzés után a Kőér utcai uszodában. – 200 pillangón azért igyekeztem megmutatni, hogy Phelpsen kívül is lehet valaki jó ebben az úszásnemben. Igaz, hogy a mögöttem másodikként végző amerikai srác országos csúcsot úszott, de én magamban úgy értékeltem, hogy Phelps ennél biztosan sokkal jobbat tud.”

Mi lesz London után?

A 26 éves Cseh abban biztos, hogy a nyári olimpia után folytatja az úszást, de azt még nem tudja, milyen formában. „Az én szervezetem is változik, egy-két évvel ezelőtt kicsit furcsán kezdtem érezni magam – mesélte lapunknak. – Idővel azonban megtanultam ezzel együtt élni, ebben a pillanatban pedig jobban érzem magam, mint valaha. De az igaz, hogy most már egyre nagyobb odafigyelésre, több pihenésre van szükségem.”

2008-ban nem lehetett legyőzni Phelpset (háttérben)
MTI - Koszticsák Szilárd

Az úszó elmondta, hogy egyelőre már csak azért sem foglalkozik ezzel, mert a fél év múlva kezdődő olimpia túl konkrét cél. Annyit azonban tud, hogy Rio de Janeiróban már 31 éves lesz, így a jelenlegi formában és számokban szinte biztosan nem fog úszni. „Hogy belefér-e még egy olimpia? Szerintem 30-31 évesen is lehet még olimpián versenyezni, de jól át kell gondolni, mert nem biztos, hogy 400 vegyesen.”

Példa van arra a magyar úszás történetében, hogy valaki harminc év felett is úszott világversenyeken. Legutóbb Güttler Károly 2000-ben, 32 évesen a 4x100 méter vegyesúszó-váltó tagjaként ötödik lett Syndey-ben, de utána még évekig ért el komoly eredményeket különböző világversenyeken. Viszont aggódni sem kell az utánpótlás miatt, most is erős a magyar vegyesúszó-mezőny. „Biztos vagyok benne, hogy nem mi leszünk az utolsó generáció.”

AP

Minden új London előtt: dressz és szemüveg. Egyelőre nem sokat tudni az új „csodaruha” tulajdonságairól, de a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) szigorú szabályozása miatt biztosan nem jelent majd akkora előnyt, mint a négy évvel ezelőtti modellek. „Én már 2008-ban is szkeptikus voltam ezekkel az úszódresszekkel kapcsolatban – mondta Cseh. – Nem hittem, hogy ez tényleg annyit számítana, mint mondják. Aztán amikor belebújtam, akkor mindent megértettem. Most viszont azt gondolom, hogy a Speedo nem robbantott olyan újdonsággal, amire senki sem tudna válaszolni.”

A magyar csapat is kap új ruhákat az Arenától, de a legfontosabb kérdés az, hogy a gyártó mikor küldi az új dresszeket, és mennyi idejük lesz bennük gyakorolni a magyar sportolóknak. Ez irányú aggodalmait Verrasztó Zoltán, olimpiai ezüstérmes, világ- és Európa-bajnok úszónk, Dávid és Evelyn édesapja osztotta meg decemberben a hvg.hu-val, de Cseh szerint neki már szóltak a dressz érkezéséről, és márciusban a végleges verzióban úszhatnak majd. „De nem ez lesz a lényeg, hanem az elvégzett munka.”

Nem a ruha lesz a lényeg. És talán nem is a szemüveg
AP

Az úszók már javában használják az új, szinte 180 fokban látó úszószemüvegeket, amiről Cseh Lacinak egyelőre nincsenek jó tapasztalatai, és szerinte amúgy sem lehet az egész medencét egyetlen szemüvegbe sűríteni. „Kívülről érdekesen néz ki, nagynak is tűnik, mi pedig az ellenállás miatt ezt mindig szerettük volna elkerülni. Szerintem csak pár lényeges szempont van: a méret jó legyen, érezzem benne jól magam és higgyek benne. Eleinte megpróbáltam egy középen megtört szemüvegben úszni, ami állítólag a sprintereknek jobb, de 100 métert sem tudtam megtenni, mert olyan rosszul lettem. Az agyamnak ugyanis kétféle képet kellett összeraknia egyszerre.”

Hogyan látja az edző?

„2011 Laci sportkarrierjének egy színes éve volt – értékelt Turi György, Cseh László edzője. – Voltak rossz pillanatok, például hogy Sanghajból csak egy éremmel tudtunk hazajönni, de ennek szerintem inkább a pszichoszomatikus stressz volt az oka. Korábban ugyanis még sosem történt ilyen. De én azt mondom, egy nagy verseny előtt talán nem is feltétlenül rossz egy gyengébb eredmény.”

Sikertelen Sanghaj
MTI / Illyés Tibor

Turi szerint Londonban csak két úszó, Michael Phelps és Ryan Lochte lesz Cseh Laci ellenfele, a közös munka pedig biztosan folytatódik, és akár 2016-ig, Rio de Janeiróig is tartani fog. „Annyi munkát nyilván már nem fog tudni elvégezni, mint korábban, de úszni mindenképpen fog. Egy következő olimpián viszont már felszabadultan fog a medencébe ereszkedni, a ’saját kedvére’ úszik majd, nem teszi görcsössé semmilyen teljesítménykényszer. Vagy kipróbálhatja például azt is, milyen végigúszni egy Világkupa-sorozatot, vagy specializálódhat rövidebb távokra.”

Cseh főszáma a 200 és 400 méter vegyes, de több úszásnemben is kiemelkedő eredményeket ért már el. Elsősorban pillangóban, amiben már Athénban is megközelítette Phelpset, és ami a jövő szempontjából is útmutató lehet. „Ráadásul a 200 pillangót Laci szereti is. 400 vegyesen már jóval kevesebb lehetőségem van variálni. Milyen pihentető hosszokat tudok neki adni, mikor a vegyesben mind a négy úszásnem benne van? Én nagyobb esélyt látok arra, hogy 200 pillangón közelebb lesz Phelpshez, mint mondjuk 200 vegyesen Lochtéhoz.”

A pillangó a kedvenc
MTI / Illyés Tibor

Turi szerint semmiképpen sem szabad azt mondani, hogy Cseh László egyértelmű olimpiai aranyesélyes, ez ugyanis óriási terhet rak az úszóra. „Persze a legfényesebb éremért utazik Londonba, de addig le kell venni róla a terhet, mert beleszakad. Én büszke lennék arra, ha a pekingihez hasonló eredményt tudnánk elérni. Még akkor is, ha nem lesz aranyérem.” A tréner szerint az új dressztől viszont nem kell félni, szerinte az csak egy reklámfogás, amivel már a hetvenes évek óta minden olimpia előtt kijönnek a gyártók. „A csodadresszek korszaka megszűnt.”

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.