Sport hvg.hu 2011. augusztus. 20. 13:48

Mire lehet jó a világklasszis magyar férfi kajaknégyes?

A belgrádi Európa-bajnokságon éppen hogy lemaradt a dobogóról a magyar férfi kajak négyes, azonban egyik legtapasztaltabb tagja, a kétszeres olimpiai bajnok Vereckei Ákos szerint a szegedi vb-n az arany is összejöhet. Hogyan látják ezt elődeik?

Szombaton 15:34-kor rajtol a szegedi kajak-kenu világbajnokság férfi kajak négyesének A-döntője, amelyben Magyarország is érdekelt a Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely összeállítású csapattal. Ugyanez a gárda a belgrádi Európa-bajnokságon úgy lett negyedik, hogy az első négy csapat (portugál, német, román, magyar) ideje egy másodpercen belül volt. A fő ellenfelek most is ugyanazok lesznek, de a kétszeres olimpiai bajnok Vereckei Ákos szerint Szegeden jobbak az esélyeik.

„Úgy érzem, sokkal jobbak vagyunk, mint a belgrádi Európa-bajnokság előtt – mondta a pár nap múlva 34-dik születésnapját ünneplő Vereckei Ákos a szegedi kajak-kenu vb hivatalos honlapjának. - Hatalmas erő van ebben az egységben, amit Zolinak kell elöl kezelni, és ez nem kis feladat. Technikailag tökéletesen jók vagyunk, az erővel sincs gond, most már csak fejben kell felépíteni a pályát, kidolgozni a taktikát. Véleményem szerint az első 250 méter kulcsfontosságú lehet, és a cél, hogy biztosan tudjuk a 2:48-at, amely idővel ki lehet ugrani ebből a rendkívül sűrű mezőnyből.”

Nagyítás-fotógalériánk a VB-ről - kattintson a képre!
Túry Gergely

Az ebben a számban olimpiai arany- (1988) és ezüstérmes (1992, 1996), ma edzősködő Csipes Ferenc szerint a jelenlegi magyar kvartett ütőképes, és még egy évig együtt maradhat. “Ez a csapat a londoni olimpiáig együtt veresenyezhet, de lassan érdemes lenne a fitalalításon is elgondolkozni – nyilatkozta a hvg.hu-nak. - Ennek ellenére határozottan kijelenthető, hogy jelenleg ez a legjobb összeállítású férfi kajak négyes Magyarországon. Szerintem az első négy most is reális, az egység kis szerencsével dobogós lehet.”

Az esélyeket ugyanígy látja Rajna András is, aki Csipessel egy hajóban szerzett ezüstérmet az atlantai olimpián, jelenleg pedig az MTK kajak-kenu szakosztályát vezeti. “Szerintem is a negyedik hely körülire jó ez a magyar négyes, bár azon érdemes elgondolkozni, hogy Vereckei Ákos optimistább, és nála jobban nem sokan értenek hozzá – mondta lapunknak. – Azt viszont nem tudom elképzelni, hogy ne szerezzenek kvótát.”

A lányok már megtették a magukét pénteken, világbajnokok lettek - Nagyítás-fotógalériánk a VB-ről. Kattintson a képre!
Túry Gergely

Rajna szerint az utóbbi húsz évben nagyon megerősödött a mezőny, a magyar sport lesújtó anyagi- és létesítményhelyzete pedig a kajak-kenut is sújtja. Még akkor is, ha a Magyar Kajak-kenu Szövetség (MKKSZ) a többi magyar sportági szövetséghez képest nincs rossz helyzetben. “Nincs az a bázis, nincs az a tömeg, melyből folyamatosan kitermelődnének a klasszisok. Én már 1996 után úgy hittem, hogy elkezdődik a hanyatlás, a drasztikus eredmény-csökkenés a magyar-kanuban.”

“Ezt a látottak, tapasztaltak alapján gondoltam akkor így. Nagyon örülök, hogy tévedtem, mert még most is nagyon erős a magyar csapat. Azért a folyamat nem nyomatalanul ment végbe, és a férfi kajak szakág szenvedte meg leginkább. Ott most kevesebb nemzetközi szintű versenyzőnk van a korábbi évekhez képest. De annyira azért nem aggódom, mindig voltak ilyen hullámvölgyek, más-más szakágakban is.”

A magyar férfi kajakban jelenleg két világklasszissal rendelkezünk (Vereckei Ákos és Kammerer Zoltán), de van pár olyan, egyre inkább feltörekvő fiatal tehetség is mögöttük, mint Dombvári  Bence, Dudás Miklós, vagy a Szegeden debütáló Tótka Sándor. A férfi kajak négyesek  A-döntője a hivatalos kiírás szerint 15:34-kor kezdődik.