Sport hvg.hu 2011. augusztus. 15. 14:20

Hétvégére eldőlhet, hány magyar kajakos lesz ott az olimpián

A vasárnapig tartó szegedi Mol kajak-kenu világbajnokságon az még nem dől el, kik lesznek ott a londoni olimpián, az viszont nagyrészt már igen, mely ország mely számokban indulhat. A magyar csapat 18 kvótában érdekelt.

A 2011-es szegedi világbajnokságon 176 olimpiai kvótát lehet megszerezni, ebből 18-ban érdekelt a magyar csapat is. A szövetségi kapitány szerint a mezőny évről évre nő és erősödik. Ezt figyelembe véve a magyar csapatból a kvalifikációs helyek megszerzésére legjobb esélye a női kajak szakágnak van, míg legnehezebb helyzetben talán a férfi kajakosok vannak.

"A férfi kajak egyesek közül számonként az első nyolc jut ki Londonba, párosban az első hat, négyesben pedig szintén az első nyolc – mondta a hvg.hu-nak Storcz Botond. – Női kajakban ugyanez a helyzet, míg a férfi kenusok közül három számban a vb első hét helyezettje jut ki. Illetve mindenhol egyel kevesebb, ha angol versenyző nem szerez kvótát Szegeden."

A férfi kajak négyes a belgrádi Európa-bajnokságon
MTI / Kovács Tamás

A dél-alföldi város utoljára 2006-ban rendezett síkvízi kajak-kenu világbajnokságot a Maty-éren, ami viszont két évvel a pekingi olimpia előtt még nem volt kvalifikációs torna. Az idei viszont az, így lényegesen nagyobb is az érdeklődés is: múlt hét végén már képtelenség volt szálláshelyet szerezni a városban. A rendezőknek nagyjából kétezer résztvevő (versenyzők + küldöttségek) elszállásolásáról kellett gondoskodni, amihez jönnek az újságírók és a szurkolók is.

Női kajak egyesben Paksy Tímea (200m) és Kozák Danuta (500m) indul, utóbbi Belgrádban tavaly viszonylag könnyedén szerezte meg az Európa-bajnoki címet. Mivel Douchev-Janics Natasa gyermeket vár, Szegeden még nem tud versenyezni. Ezért olimpiai bajnok párja, Kovács Katalin új társat kapott Csipes Tamara személyében, akivel első komoly tornájukon, Belgrádban már nyerni tudtak 500 méteren (Kovács Kozák Danutával is nyert a szerb fővárosban 200 méteren).

Kovács Katalin (hátul) és Csipes Tamara
MTI / Kovács Tamás

"Nem panaszkodom, jól haladunk Tamival – nyilatkozta Kovács Katalin a szegedi kajak-kenu világbajnokság hivatalos honlapjának. – Az elmúlt időszakban arra fektettük a hangsúlyt, hogy felgyorsítsuk az első kétszázötven méterünket, és azt kell mondjam, megérett a párosunk. Az elmúlt egy hétben nagyon jó időket mentünk, ami önbizalmat adhat. Ugyanakkor tudjuk, hogy nagyon kemény verseny elé nézünk, a németek, a lengyelek, az oroszok, a britek vagy a portugálok is okozhatnak számunkra kellemetlen meglepetéseket."

Belgrádban a dobogóról éppen hogy lemaradt a Kammerer Zoltán–Vereczkei Ákos–Kucsera Gábor–Boros Gergely férfi kajak négyes, az éremszerzési esélyei viszont most is jók. "Technikailag tökéletesen jók vagyunk, az erővel sincs gond, most már csak fejben kell felépíteni a pályát, kidolgozni a taktikát. Véleményem szerint az első 250 méter kulcsfontosságú lehet, és a cél, hogy biztosan tudjuk a 2:48-at, amely idővel ki lehet ugrani ebből a rendkívül sűrű mezőnyből” – mondta Vereczkei.

Fontos, hogy most Szegeden még nem az dől el, kik indulnak az olimpián, csak az, hogy mely számokban állhatunk rajthoz. A válogató versenyek jövő májusban – júniusban lesznek majd, ahol már Douchev-Janics is rajthoz állhat, ha úgy dönt, illetve előtte időben edzésbe tud állni. "Natasa most is, a terhessége alatt is addig kitolta az edzéseket, ameddig lehetett és az egészsége megengedte – mondta a hvg.hu-nak Storcz. – Mivel folytatni szeretné a versenyzést, szerintem ott lesz a válogatókon, és ha rajta múlik, rajthoz fog állni Londonban is."

Douchev-Janics Natasa (balra) és Kovács Katalin Pekingben
MTI - Földi Imre

Aki most nem tud indulási jogot szerezni az egy év múlva kezdődő olimpián, jövőre még megteheti, ugyanis a kajak négyes számokat kivéve nem minden olimpiai hely talál gazdára Szegeden. Hogy jövőre melyik versenyen lehet megszerezni a maradék kvótát, pontosan még nem tudni, de az európai versenyek helyszíne nagy valószínűséggel a poznani világkupa lesz.

Szegeden szerdán és csütörtökön rendezik a parakenu számait, ahol négy magyar versenyző érdekelt. Mivel ez a szakág most először szerepel a világbajnokság hivatalos  programjában, a szervezőknek (állami segítséggel) a felújítás mellett a verseny egész területét akadálymentesíteni kellett. A rendezők közlése szerint a célnál álló A és B lelátókra már nincsen jegy, egyedül a C jelűre, ahova a döntők idejére egységes árú, 3300 forintos jegyek kaphatók.

2011-ES KAJAK-KENU VILÁGBAJNOKSÁG, SZEGED

A MAGYAR CSAPAT

 

Női kajak

K-1 200 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát): Paksy Tímea

K-1 500 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát, ill. 1-7. hely ha angol versenyző a női kajak szakág 4 száma közül egyikben sem szerez kvótát): Kozák Danuta

K-1 1000 m: Csipes Tamara. 5000 m: Csipes Tamara

K-2 200 m: Kovács Katalin, Kozák Danuta

K-1 500 m (1-6. hely ad olimpiai kvótát): Csipes Tamara, Kovács Katalin

K-2 1000 m: Medveczky Erika, Sarudi Alíz

K-4 500 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát): Szabó Gabriella, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Benedek Dalma

Váltó 4x200 m: Paksy Tímea, Kozák Danuta, Kovács Katalin, Vad Ninetta

 

Férfi kajak

K-1 200 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát): Molnár Péter.

K-1 500 m: Kugler Attila.

K-1 1000 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát, illetve az 1-7. hely, ha angol versenyző a férfi kajak szakág 5 száma közül egyikben sem szerez kvótát): Dombvári Bence.

K-1 5000 m: Paumann Dániel

K-2 200 m (1-6. hely ad olimpiai kvótát) : Sík Márton, Beé István.

K-2 500 m: Tóth Dávid, Kulifai Tamás.

K-2 1000 m (1-6. hely ad olimpiai kvótát): Dombi Rudolf, Kökény Roland

K-4. 1000 m (1-8. hely ad olimpiai kvótát): Kammerer Zoltán, Vereckei Ákos, Kucsera Gábor, Boros Gergely

Váltó 4x200 m: Dudás Miklós, Gyertyános Gergely, Tótka Sándor, Kadler Viktor

 

Férfi kenu:

C-1 200 m (1-7. hely ad olimpiai kvótát): Bozsik Attila.

C-1 500 m: Korisánszky Dávid.

C-1 1000 m (1-7. hely ad olimpiai kvótát, ill. 1-6. hely, ha angol versenyző a férfi kenu szakág 3 száma közül egyikben sem szerez kvótát): Vajda Attila.

C-1 5000 m: Varga Dávid.

C-2 200 m: Horváth Gábor, Foltán László.

C-2 500 m: Kozmann György, Korisánszky Péter.

C-2 1000 m (1-7. hely ad olimpiai kvótát): Széles Gábor, Nagy Péter.

C-4 1000 m: Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály, Vasbányai Henrik, Németh Szabolcs.

Váltó 4x200 m: Bozsik Attila, Horváth Gábor, Foltán László, Lantos Ádám

 

Női kenu

C-1 200 m: Takács Kincső.

C-2 500 m: Takács Kincső, Baravics Gyöngyvér

 

Parakenu:

K-1 LTA 200 m Pál Bence

K-1 TA 200 m Szabó Sándor

NK-1 TA 200 m Kajdi Katalin

V-1 TA 200 m Szabó Sándor

V-1 LTA 200 m Rigó Imre

párizsi olimpia 2024

Márton ikrek: Ha az edző eléri a gyerekeknél, hogy higgyenek magukban, az az egész életüket elkíséri

Az egyikük a taekwondo első magyar női világ-, a másikuk olimpiai bajnoka. Egypetéjű ikrekként úgy hasonlítanak egymásra, mint két tojás, ugyanúgy gondolkodnak a világ dolgairól, befejezik egymás mondatait. De míg az egyikük taktikus, és néha kicsit talán túl is gondolja a dolgokat, a másikuk csak megy előre, és elsősorban az erejében bízik. Márton Luanával és Vivianával beszélgettünk.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?