Magyarországon régóta nem, de egy felmérés szerint már Angliában sem a futballisták a gyerekek példaképei.
Az angol Derby Egyetem felmérése szerint a nyolcéves vagy fiatalabb gyerekek még nem tudnak példaképekben gondolkodni. Hiába rajonganak egy-egy híres focistáért, poszterezik ki vele a szobáz, a hétköznapjaikra és a mindennapi viselkedésükre alig vannak hatással.
A kutatás során 178, óvodában és általános iskolában dolgozó felnőtt embert kérdeztek meg, akik nap mint nap érintkeznek a gyerekekkel. „A felmérés azt bizonyítja, hogy ezek a gyerekek még nem biztosak a világ dolgaiban, és nem értik teljesen, mi is az a példakép” - mondta a Guardiannek Simon Brownhill, a kutatást végző egyetem nevelési szakértője.
A megkérdezett szakemberek szerint ebben a korban a gyerekekre sokkal nagyobb hatással vannak vele egykorú társaik, akikkel sok időt töltenek, és azok a felnőttek, akik körülveszik őket: a család és annak barátai. A híres színészek és a sportolók - mint például David Beckham vagy Wayne Rooney - csak a sokadik helyre szorulnak.
Brownhill szerint azonban a tanárok és pedagógusok, akik a nap felét a gyerekekkel töltik, nem válnak automatikus példaképpé. „Ahhoz, hogy valaki példaképpé váljon, nem elég ott lenni, azt ki kell érdemelni.” Ez viszont a gyerektől is nagymértékben függ, más-más viselkedési forma imponálhat ilyen kis korban.
Kovács Kokó István: Nem baltával rontok be az irodába
Gazdasági és jogi átvilágítást ígért a Magyar Ökölvívó Szakszövetség újonnan megválasztott elnöke, Kovács Kokó István. Atlanta olimpiai bajnoka a rá váró feladatok mellett beszélt arról, mekkora szerepe lehetett a politikának a megválasztásában, miként alakult a viszonya Erdei Zsolttal, miért indul nála hatalmas mínusszal a szövetségi kapitány, és hogy miért ilyen határozott a véleménye Imane Helif ügyéről. Interjú.