Nagy András, a 23 éves magyar boksztehetség 2009 májusi halála több problémát is felvetett Ausztráliában, melyek megoldásra várnak.
A tehetséges, 23 éves Nagy András 2009 tavaszán nagy reményekkel érkezett Ausztráliába, hogy bizonyítsa boksztehetségét. Vendéglátói május 22-re már profi mérkőzést is szerveztek neki egy gálán, utána pedig Floyd Mayweather edzőtáborában tréningezett volna három hétig.
Egy hónappal érkezése után, május elsején egy melbourne-i edzés közben összefejelt partnerével, a vele egykorú váltósúlyú bajnok ausztrál-nigériai Oyewale Omotoso-val, később el is ájult. Az orvosok a kórházba szállítás után megállapították, hogy vérömleny keletkezett a fiatal sportoló koponyájában. Hat napig gépek tartották életben, de két súlyos műtét után május 7-én elhunyt.
Halála után két évvel, 2011. március 8-án Kim Parkinson, az akkori vizsgálatot végző halottkém úgy nyilatkozott, hogy az ökölvívás vezetőinek új szabályokat kell hozniuk az ilyen esetek miatt, különösen a profiként még be nem jegyzett ökölvívók esetében, ugyanis az amatőr boksz az országban kívül áll a szövetségek ellenőrzési körén.
A szakértőnő szerint Nagy tisztában volt a sportágban rejlő kockázatokkal, nagyon felkészült bokszoló volt. Szerinte a sportoló egyértelmű célja a profi karrier volt, de mivel turista vízummal érkezett az országba, és még nem volt bejegyezve profiként, nem is vonatkozott rá semmilyen hivatalos szabály.
„A halottszemle alapján feltárt bizonyítékok alapján megállapítható, hogy profi karrier ígéretével sajnos lehetséges az országba hívni fiatal bokszolókat akár turistavízummal is. Mindezt úgy, hogy itt tartózkodásuk alatt mindenféle hivatalos ellenőrzés elkerülhető. Nagy esetében az orvosi ellenőrzés éppen a regisztráció hiánya miatt maradt el."
Parkinson szerint érthetetlen, hogy a vizsgálatok tekintetében miért van különbség a bejegyzett profi bokszolók és nem regisztrált edzőpartnereik között. Nagy András halála kapcsán a szakértő már javaslatot is benyújtott egy félévente elvégzendő kötelező orvosi vizsgálattal, egészség- és vérteszttel kapcsolatban.
Ugyanakkor szerinte azt is pontosan kell ellenőrizni és nyilvántartani, hogy mely edzőtermekben folynak ilyen edzések. „Ez a magyar srác azzal a reménnyel jött a mi országunkba, hogy harcolhat, bizonyíthatja tehetségét, támogatást és nemzetközi elismerést szerezhet.” És egy ilyen szabályzás talán segítehetett volna neki álmai megvalósításában.
A félnehézsúlyú Nagy András korábban már letette névjegyét Európában. Egy kadett-vb ezüstérmes után horvát licenccel állt profinak, ahol mindhárom mérkőzését megnyerte.
Forrás: AAP
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.