2011. március. 05. 17:45 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 05. 16:07 Sport

IFAB: tovább tesztelik a góltechnológiát, tilos a nyakmelegítő

A labdarúgás szabályalkotó testülete (IFAB) hétvégi ülésén úgy határozott, hogy tovább teszteli a játékvezetőket segítő technikai újításokat, így csak jövőre várható döntés az ügyben.

"Mivel a tíz találmány közül egy sem kínált megnyugtató megoldást, ezért tovább vizsgálódunk, és a jövő márciusban, Londonban sorra kerülő IFAB-tanácskozáson foglalunk állást" - jelentette be szombaton Joseph Blatter, a nemzetközi szövetség (FIFA) elnöke. "Bízom benne, hogy a 2014-es világbajnokságon már módunkban áll majd használni a góltechnológiát." A FIFA olyan rendszert keres, ami egy másodpercen belül egyértelműen tájékoztatja a játékvezetőt arról, hogy a labda túljutott-e a gólvonalon.

A játékvezetők technikai támogatása azt követően került hangsúlyosan előtérbe, hogy a tavaly nyári, dél-afrikai világbajnokságon a meccsek eredményeit döntően befolyásoló hibákat követtek el a bírók, ez pedig világszerte felháborodást váltott ki, s egyúttal megmozgatta a feltalálók fantáziáját is. A tévedések elkerülését szolgáló – s a FIFA által februárban már vizsgált – bírósegítő találmányok egyike a magyar Maruzsi Lászlóé.

Az 1886-ban alapított, nyolcfős IFAB a hétvégén 125. alkalommal ült össze, a szervezet tagságának felét - 1913 óta - a FIFA adja, a másik négy szakértő pedig Angliát, Skóciát, Észak-Írországot és Walest képviseli. A szabályok megváltoztatásához a voksok 75 százaléka szükséges. A "Grál-lovagoknak" is nevezett testület az elmúlt években mindig a technikai újítások bevezetése ellen voksolt.

Az IFAB határozott arról, hogy jövőre az ukrán-lengyel közös rendezésű Európa-bajnokságon – ahogy a Bajnokok Ligájának jelenlegi szezonjában is – két gólbíró működik közre a meccseken. Blatter szerint az ötbírós felállás alkalmazható lesz a 2014-es vb-n is. A szabályalkotó testület július 1-től betiltotta a nyakmelegítők használatát, mivel "azok nem részei a futballöltözéknek, és veszélyesek lehetnek".

párizsi olimpia 2024
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.