Pars óvása elutasítva: megint nem működött a sportdiplomáciánk
Mint arról korábban beszámoltunk Pars Krisztián bronzérmet szerzett kalapcsávetésben a barcelonai atlétikai Európa-bajnokságon. Előrébb is léphetett volna, mert a magyar csapat óvást nyújtott be, amit ma tárgyaltak.
A kifogásolt esetet ma tárgyalta a versenybizottság, s elutasította. Nem találta ugyanis megalapozottnak, hogy a szlovák Libor Charfreitag szerdán kilépett volna a második sorozatban elért győztes dobásánál.
Dornbach Ildikó szakmai igazgató csütörtöki tájékoztatása szerint a versenybíróság úgy ítélte meg, hogy a rendelkezésre álló felvételek alapján szabályos volt a szlovák Libor Charfreitag győztes dobása.
A magyar csapat azért óvott, mert Pars elmondása szerint Charfreitag kilépett, amikor a második sorozatban az aranyérmet érő 80,02 méteres eredményt elérte.
„Nem tudjuk, a döntőbíróság végül milyen felvételek megtekintése alapján hozta meg határozatát, bennünket csak arról tájékoztattak, hogy szerintük világosan látszik, miszerint Charfreitag nem áll a kör peremén, s a rendelkezésre álló bizonyítékok alapján nincs módjuk a sorrend megváltoztatására" – mondta Dornbach Ildikó.
A szakmai igazgató hozzátette, a verseny során, a kivetítőn is látható kép alapján egyértelműnek látszott, hogy a szlovák kalapácsvető nemcsak hozzáért a dobókör pereméhez – ami megengedett –, hanem sarkával ránehezedett, s onnan vett lendületet a dobáshoz. Ezt a versenyzők is látták és hallották is a helyszínen, mivel a körben elhelyezett, úgynevezett szűkítő csattant az esetnél.
Dornbach Ildikó hangsúlyozta, elkeseredésre nincs ok, mivel Pars jól versenyzett, hozta idei tudását, s ennél még sokkal feljebb juthat. Charfreitag így maradt első, a második helyen az olasz Nicola Vizzoni zárt, aki az utolsó sorozatban került hat centiméterrel a 79,06-tal végzett Pars elé. Pars Magyarország 53. érmét szerezte a szabadtéri Európa-bajnokságok 1934 óta íródó történetében, a 20. bronzot.
Parsnak nincs szerencséje a bírósági ítéletekkel, mivel egyelőre kérdéses, hogy megkapja-e pekingi olimpiai ezüstjét. A 2008-as játékokon előtte végzett fehérorosz Ivan Tyihon és Vagyim Gyevjatovszkij doppingolt, ezért a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) mindkettőjüket kizárta, de a nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) mégis nekik adott igazat. A NOB azonban jelezte, nem fogadja el a CAS döntését.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.