Megoldódhat a hét végére egy ausztrál hegymászó jóvoltából a történelmi rejtély, hogy mikor hódították meg először a világ legmagasabb hegycsúcsát, a Mount Everestet: 1953-ban, vagy talán már 1924-ben?
Duncan Chessell szerint a körülmények évtizedek óta most a leginkább alkalmasak arra, hogy a hegyen megtalálják Andrew "Sandy" Irvine eltűnt holttestét, vele együtt pedig a lehetséges csúcshódítást megörökítő felvételek nyersanyagát. A brit Irvine honfitársával, George Malloryval indult a Mount Everest (Csomolungma) meghódítására. Az expedíció tagjainak a 8848 méteres csúcs közelében veszett nyoma, a kérdés viszont azóta is él: vajon sikerült-e felkapaszkodniuk a világ legmagasabb pontjára? George Mallory maradványaira 1999-ben találtak rá, a korábban gondoltakkal szemben azonban nem találtak nála felvételek készítésére alkalmas felszerelést.
Duncan Chessell a múlt héten a Csomolungma északi oldalán mászott, az alaptáborból küldött üzenetében arról számolt be, hogy a 150 kilométer per órás szél olyan hórétegeket söpört le a hegyről, amelyek már "sok éve" ott voltak. Az ausztrál szerint évtizedek óta elzárt sziklák is megközelíthetővé váltak azokon a részeken, ahol Irvine holtteste pihenhet. "A csúcs felé tartva szándékomban áll átkutatni ezeket, hogy kihasználjam a ritkán adódó alkalmat Irvine és talán a hiányzó kamera megtalálására" - üzente Chessell.
A történelem az új-zélandi Edmund Hillaryt és Tenzing Norgay serpát tartja számon mint az első hegymászókat, akik meghódították a Mount Everestet 1953-ban. Mallorry és Irvine története azonban mindmáig izgatja a hegymászóközösséget. Duncan Chessell vasárnap vagy hétfőn érheti el a hegycsúcsot, amennyiben sikerrel jár, ő lesz az első ausztrál, aki háromszor is megmászta a 8848 méteres ormot.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.