Kínai-nepáli megegyezés a Mount Everest magasságáról
Hosszú viták után Kína és Nepál megegyezésre jutott abban a kérdésben, hogy hivatalosan milyen magas a két ország határán magasodó Mount Everest. A korábbi kínai álláspont szerint a világ legmagasabb hegycsúcsát fedő, 4 méter vastag hóréteg nem számít bele a teljes magasságba.
A katmandui megállapodás eredményeképpen Kína most végül elfogadta a nepáli álláspontot, amely szerint a Mount Everest hivatalos magassága – beleértve az azt fedő hóréteget is – 8844 méter. Nepál ugyanakkor elismerte, hogy a hegy sziklamagassága ennél 4 méterrel kisebb – írja a BBC.
Bár Edmund Hillary és Tenzing Norgay serpa 1953-as sikere óta a csúcsot több ezren meghódították már, a hegy pontos magasságáról azóta vitáznak, mióta 1856-ban megtörténtek az első mérések. A ma széles körben elfogadott 8848 méteres magasságot először egy indiai vizsgálat állapította meg 1955-ben – ez pedig a hóréteggel együtt mérte meg a hegyet.
A geológusok szerint azonban mind Kína, mind pedig Nepál tévedhet a Mount Everest tényleges magasságával kapcsolatban. Az ugyanis egyre magasabb lesz, ahogy India a kontinentális lemezek elmozdulásával fokozatosan begyűrődik Kína és Nepál alá.
Egy amerikai kutatócsoport, amely 1999 májusában GPS-technológiával mérte meg a hegy magasságát, arra az eredményre jutott, hogy a Mount Everest 8850 méteres. Azóta ezt az adatot használja az USA Nemzeti Földrajzi Társasága, ám Nepál hivatalosan nem fogadta el a mérés eredményét.