A küzdősportok legextrémebb harcosai - videó
Napjainkban egyre népszerűbbek a küzdősportok elitjének összecsapásai, akár a K-1, akár az MMA (Mixed Martial Arts - vegyes küzdősportok) különböző sorozatai. Van, aki az utcáról került egyenes adásba, és van olyan is, aki terroristaelháritó egység kommandósa volt küzdősportos karrierje előtt.
Bob Sapp - a 34 éves Szörnyeteg rendkívül ellentmondásos figurája a világ küzdősportjának. Sapp 2000-ig az észak-amerikai profi futball-bajnokságban (NFL) szerepelt, de nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket, így otthagyta a pályát. Hatalmas termete alkalmassá tette arra, hogy pankrátorként keresse a kenyerét. Sőt, hamarosan kiderült, hogy az amerikai közönség rajong érte, így viszonylag gyorsan komolyabb műfaj felé fordult, és 2002-ben elindult a képzett harcosokat tömörítő K-1-ben, mely a legmagasabb szintet képviseli a küzdősportok területén. A nem túl technikás Sapp alkalmassága megkérdőjelezhető, szereplése viszont semmiképpen, hiszen a 2000-es évek elején a versenyeken való indulása rengeteget számított a sportág népszerűsítése szempontjából. Márpedig a K-1-nek akkoriban éppen erre volt szüksége. Eredményei nem is olyan rosszak, 17 mérkőzéséből tízet megnyert és kétszer is legyőzte a háromszoros világbajnok holland Ernesto Hoostot. Legújabban az MMA (Mixed Martial Arts)-sorozatban indul, ahol 13 mérkőzéséből kilencet megnyert. Technikája nem éppen agyoncsiszolt, de hatásos: a meccs elején óriási pofonokkal igyekszik ellenfele tartását megtörni. Ha a másik viszont bírja, akkor a gyorsan kifáradó Sapp nagy eséllyel veszít.
A RINGBEN: BOB SAPP
Kimbo Slice - eredeti nevén Kevin Ferguson szintén amerikai focistaként kezdte karrierjét, ami azonban hamar az utcai harcok felé vette az irányt. Az internet tele van a félelmetes arcszerkezetű Kimbo utcai küzdelmeivel, melyek népszerűséget hoztak neki. Egyetlen alkalommal vesztett, egy Sean Gannon nevű egykori rendőrtiszt ellen. Ez az összecsapás annyira híres lett, hogy a küzdő felek lehetőséget kaptak arra, hogy az MMA-ban folytathassák harcos karrierjüket. Elszánt és kitartó hősünk élt is a lehetőséggel és 2007 júniusa óta szerepel a sorozatban. Négy hivatalos mérkőzésből hármon az ő kezét emelték a magasba, a legutóbbit technikai KO-val elveszítette. Stílusa az ökölvívás és az utcai harc keveréke, ami küzdelmeit nézve elég hatásos. Amit kevesen gondolnának róla, főleg ha meglátják: hosszú ideje jegyben jár barátnőjével, hat gyermek édesapja. Szakkomentátorként is dolgozik néha, bár azóta kevesebbet foglalkoztatják ilyen minőségben, mióta egyszer nagy-nagy örömmel köszöntötte "Japán városát".
A RINGBEN: KIMBO SLICE
Royce Gracie - a brazil Gracie-család nagy hírnévnek örvend a harcművészetek és a küzdősportok területén. Royce apja, a ma már 95 éves Hélio Gracie a brazil jiu-jitsu (BJJ) megalapítója, mely elismerést váltott ki az egész világon. A nagyszerű harcosok sorát kinevelő família egyik legsikeresebb tagja volt Royce Gracie, aki 1994-ben szinte egyeduralkodója volt az MMA-nak, 14 küzdelméből 12-t megnyert. 2004-ben úgy gondolta, kipróbálja magát a K-1-ben is, ami nem volt annyira ínyére, mint az MMA. 2006-ban, negyven évesen vissza is tért sikereinek színhelyére. Szavai, melyeket visszatérésekor mondott, elhíresültek: „Ez az én házam! Én építettem!” Ennek ellenére ezek az évek már nem a sikerről szóltak. A 2006-os küzdelem arról lett híres, hogy ellenfele, az amerikai Matt Hughes kicsavarta Gracie kezét, aki fájdalmai ellenére sem jelezte a bírónak lekopogással, hogy vége a meccsnek. Később Hughes azt nyilatkozta, hogy inkább engedett a fogáson, mert érezte, hogy az arcára nyugalmat erőltető Royce Gracie inkább hagyta volna eltörni a kezét, mint hogy feladja a küzdelmet.
A RINGBEN: ROYCE GRACIE
Badr Hari – a holland-marokkói harcos saját maga ismerte be az idei K-1 döntő után adott interjújában, hogy ha elveszti a fejét, nem mindig tartja be a szabályokat. Emlékezetes momentum volt a 2008-as fináléban, amikor a második menetben megtaposta a földön fekvő Remy Bonjaskyt, ezért leléptették. Érthetetlen volt az akció, mert egyrészt Hari láthatóan jobb volt a folytatásban, lendületesen harcolt, ráadásul még is csak a K-1 nagydöntőjéről volt szó, ahol még senki nem követett el akkora hibát. Ha ezt nem teszi, ma akár ő lehetne a K-1 új bajnoka. Hari nem először nem tartja tiszteletben a szabályokat. 2006-ban például, mikor az orosz Ruszlan Karajev kiütötte őt és a bíró véget vetett a meccsnek, felháborodva reklamált az ítélet miatt, majdnem ellenfelére vetve magát. A harcos egyetlen alkalommal próbálkozott az MMA-ban még 2002-ben, de nem sikerült a bemutatkozása, így inkább váltott a neki jobban fekvő K-1-re. Érdekes még, hogy 2006-ban, egy Új-Zélandon rendezett viadalon utolsóként ugrott be egy kieső miatt, és a „Forgó Viharnak” is nevezett Peter Graham rászolgált a becenevére. Egy rúgással eltörte Hari állkapcsát, aki a gyógyulás miatt hónapokat volt kénytelen pihenni.
A RINGBEN: BADR HARI
Mirko „CroCop” Filipovic – beceneve a Croatian Cop (horvát rendőr) szavak rövidítése, a harcos ugyanis – mielőtt végleg a küzdősportok felé fordult – törvényszéki végrehajtó tisztként tevékenykedett és kommandósként tagja volt a horvát rendőrség terroristaelhárító egységének. 1996-ban, 21 évesen debütált a K-1-ben az előző év döntősének, a francia Jerome Le Banner legyőzésével. 2003-ig összesen huszonhatszor lépett ringbe, tizenkilencszer pedig győztesen hagyta el a szorítót. 1999-ben csak a döntőben kapott ki Ernesto Hoosttól, utolsó hivatalos meccsén pedig Bob Sappet ütötte ki. 2001-ben az MMA-ban is szerencsét próbált és ott is sikeres karrier áll mögötte. Bal lába elhíresült, számos küzdelmet nyert meg rúgásának köszönhetően. A mindig higgadt Filipovic még mindig aktív, következő ellenfele a dél-koreai óriás, a K-1-ben is megforduló Hong Man Choi lesz. Jelenleg 34 éves, feleségével és fiával Zágrábban él, 2003 és 2007 között a Horvát Szociáldemokrata Párt soraiban tagja volt a horvát parlamentnek.
A RINGBEN: MIRCO "CROCOP" FILIPOVIC
A NOB kicseréli a kopott olimpiai érmeket
Több mint száz sérült érmet már eddig is becseréltek az elégedetlen sportolóknak.