Jós kell ahhoz, hogy megmondja, ebből a csoportból ki az, aki ki fog esni. Jó, a dánok papíron gyengébbek a három nagyágyúnál, de azt tudjuk, hogy ők strandról érkezve is képesek bárkit meglepni. Németország, Hollandia és Portugália válogatottja azonban világelit.
Északi csúcsmeccs: Hollandia-Dánia
Az elmúlt húsz év akármelyik Európa-bajnokságán csúcsrangadó lett volna egy holland-dán meccs, most is az lett. Tulajdonképpen akkor sem lehetne csodálkozni, ha ez a két csapat elődöntőt, vagy éppen döntőt játszana, még úgy is állíthatjuk ezt, hogy a halálcsoportból kell továbbjutniuk, ha dicsőséget akarnak. Márpedig akarnak.
A hollandokat jól ismerjük, hiszen egy csoportba pofozott minket az élet, ami a selejtezőket illeti, gondolom a kollektív emlékezetben még jelen van a két zakó, amit a magyar válogatottra szabtak. Bár az amszterdami arénában partiban voltunk velük egy darabig (főleg Gera révén), de aztán elütöttek minket, mint a gyorsvonat, de legalább megalázás nem lett belőle. (Mint tizenegykét éve, amikor Lipcsei elmondása szerint már a játékoskijáróban feladták fiaink, amikor szembesültek a holland játékosok fizikumával.Lipcseit elmondása szerint Rijkaard combvastagsága bizonytalanította el, pályára lépés előtt.)
Szóval a hollandok nagyon jók, és most dél-amerikaiak sincsenek, akik ellen nem szokott nekik menni annyira. Mellesleg két éve,a vb-n sima kettő-null volt ugyanez a meccs, nyertek a hollandok, a keretek nem sokat változtak azóta.
Fel sem lehet sorolni, hogy mennyi sztárjátékos szorult egy ekkora keretbe, Heitingától kezdve Robbenen és Sneideren át, Huntelaarig és Kuytig. És van egy igazi vezérük, Van Persie, aki most ott tart éppen, hogy az Arsenal élete végéig kínál neki szerződést, pedig azok Londomban nem hülyék, csak tudják, hogy marslakót ritkán lehet focizni látni. Van Persie egy másik kaszt, sok jó focista van, de olyan mint ő - hát olyan nagyon kevés. Vezér és főnök egyszerre, pont olyan - szemben mondjuk a kiváló Robbennel - aki nyerni is képes, nem csak csillogni. A holland válogatottnak pedig pont ez kell, és éppen ezért állítható, hogy szombaton az Európa-bajnokság egyik végső esélyese kezdi meg
a szereplését. Valami azt súgja, hogy hosszú menetelés lesz...
A dánok - köszönhetően a húsz évvel ezelőtti európa-bajnoki győzelemnek is - minden világversenyen sötét lónak számítanak. Érthető, aki egyszer a strandról összeszedve magát Európa focitrónjára tud keveredni, az sejt valamit. Hozzátenném, hogy Magyarországon még labda sem volt, és Olaszországban sem nagyon fociztak még, amikor Dániában márlabdarúgó szövetség létezett, és ketyegett a bajnokság. Ennek százhuszonhárom éve már, szóval van tradíció, van bázis, van focimúlt - s az mindig biztonságot ad egy nemzeti válogatott számára.
Emellett a dánok tisztán fociznak, néha tényleg Európa braziljaiként képesek csillogni, s ha ezt folyamatosan, több meccsen át tudják, akkor túlélhetik a csopormeccseket, bár papíron talán ők a legesélytelenebbek a csoportjukban. Egy Laudrupjuk sincs, nem hogy kettő, és Elkjaer Larsen is rég nyugger már, mégis várjuk őket. Szép, nagydarab, szőke legények, a lányok közül biztos sokan szurkolnak nekik.
Melegük lesz az első meccsen, de ha kikapnak, bajban lesznek. Mert nem nagyon jön könnyebb meccsük az elkövetkezendő napokban sem. De hát - mint mondják - teher alatt nő a dán pálma.
Németország-Portugália: döntő a második napon?
Két évvel ezelőtt az ifi korú német válogatott játszotta a legszebb focit a vébén, egy harmadik hely kerekedett belőle. Viszont a portugálok meg portugálok, ráadásul ott van velük C7, a szuperszonikus galaktikus félisten szerű képződmény, és alighanem már nagyon nyerne valami nagyot.
Ezért is tippelnék három-hármat vagy négy-négyet végeredménynek. Egyenlő erők harca lesz, ahol a pillanatnyi forma, az aktuális idegállapot és a fizikai határok leküzdésére való alkalmasság dönt majd. Ha dönt, mert az lehet, hogy óvatosan kezdenek a nagyágyúk. Egymást is tisztelik, az nyilvánvaló, és egyik csapat sem szeretne zakóval kezdeni.
Ha a holland csapatból Van Persie-nek eljöhet végre a nagy siker, ugyanúgy eljöhet a németeknél Schwensteigernek is. Szimpatikus játékos, nem akkora varázsló, mint az emlegetett holland, de legalább akkora karizma. Ha össze tudja fogni csapatát (márpedig össze tudja fogni), akkor a németek akár bajnokként is távozhatnak az Eb utolsó napján. Már csak azért is, mert talán a legerősebb gólvágó szekcióval ők rendelkeznek: Gomez, Klose, Müller, Podolski - úristen mennyi jó csatár, kiváncsi vagyok, ki fér a kezdőbe. Klose különösen kedvencem, a futball iránti alázat mintapéldánya, és bár darabos, mint a bűvöskocka, mégis valahogy mindig odaér. Világversenyen meg pláne.
Szemben a németekkel a szeszélyes portugál válogatott, aki soha nem nyer, amikor esélyes, de mindig képes csodára, ha nem számítunk rá. Minden csapatrészben akad egy-két világszínvonalú játékosuk. Pepét, a hentest ismerjük, látjuk nap mint nap, ő a világ legjobb rossz focistája. Carvalho sem gyengébb nála. Tiago is világszínvonal, Albeida is, és Simao Sabrosa is. És hát ott van köztük a világ legdrágább játékosa, gyönyörű frizurával,és határtalan önbizalommal. Annyi nagy csatán van túl, már a nagy számok törvénye alapján is győznie kell valami nagyon nagy tornán.
Mert Cristiano Ronaldo focitörténelem, ezt mindenki tudja, még az is, aki nem annyira szereti a fiatalembert. Biztos a németek is tudják, és felkészültek belőle.
Na ezért lesz döntetlen.
Úszóelnök: Sokadszorra alázzák meg Virth Balázst
Wladár Sándor szerint az, ahogyan Milák Kristóf korábbi edzőjével bánnak, egyenesen történelemhamisítás. Úgy fogalmazott: „fekélyes a seb, és egyre mélyül. Hosszú időt igényel a gyógykezelése”.