2012. augusztus. 02. 07:14 MTI Utolsó frissítés: 2012. augusztus. 02. 07:12 Shake

Trópusi erdő borította az Antarktiszt nagyon régen

Sűrű trópusi erdő boríthatta 52 millió évvel ezelőtt a Föld egyik jelenleg legbarátságtalanabb területét, az Antarktiszt.

A Frankfurti Egyetem és Klímakutató Központ (BiK) kutatói a tengerfenék alól ezer méteres mélységről hoztak fel vizsgálandó anyagot, amelyben pollenre és spórákra, egy trópusi-szubtrópusi esőerdő nyomaira bukkantak.

A Nature című szaklapban csütörtökön megjelent tanulmányukban a szakértők bemutatták eredményeiket, amelyek szerint 52 millió évvel ezelőtt az Antarktisz partjainál esőerdő nőtt. "Akkoriban a mainál 50-60 Celsius-fokkal melegebb volt, mint most" - mondta el Jörg Pross paleontológus.

Ezekért az éghajlati viszonyokért a légkör magas szén-dioxid-tartalma és a meleg tengeráramlatok a felelősek. A szén-dioxid koncentrációja akkor kétszer akkora volt, mint ma. A múltba tekintésből kiindulva a Föld klímájára vonatkozó jóslatokba is bocsátkoztak a kutatók. "Ha a szén-dioxid-kibocsátás a fosszilis tüzelőanyagok elégetésével változatlan ütemben halad, az akkori légköri koncentrációt néhány évszázadon belül újra elérjük" - fejtette ki Pross.

Ha a tengerek szintje 70-80 métert emelkedik - és ez a kutatók becslése szerint a jégtömegek olvadását tekintve hosszútávon elkerülhetetlen - Németország nagy része a víz alá süllyed. Pross szerint Észak-Németországot elárasztja a víz, Köln harminc méterrel lesz a víz alatt, Mainz és Lipcse kikötővárossá válik. Az amerikai keleti part teljesen víz alá kerül, a New York-i szabadságszoborból pedig mindössze húsz méter állhat majd ki.

hvg360 Tiszai Balázs 2024. december. 02. 15:00

Orosz olajból készült termékek az EU-ban: napokon belül lejárhat a szankció alóli felmentés, piacot veszthet a Mol

Tilos az unión belül orosz olajból finomított áruval kereskedni, kivéve, ha a Mol szlovák leánycége vagy, és Csehországnak adsz el. Ennek a felmentésnek viszont december ötödikén vége, hacsak meg nem hosszabbítják. Mennek már a tárgyalások, de már a felállás sem világos: Szlovákia és a Mol nagyon akarja az újabb egyévnyi mentességet, Csehország viszont hallgat.